Ознака: медицински лица
Македонија 25.02.21 | 11:25

За две недели ќе бидат вакцинирани 4.000 здравствени работници кои работат со ковид-пациенти, најави Филипче

Министерот за здравство д-р Венко Филипче денеска изјави дека околу 180 илјади граѓани се регистрирани во системот „Мој Термин“ со возраст над 70 години и хронични болести. Од...

Здравје 24.02.21 | 12:44

Досега 1.510 медицински лица се вакцинирале против Ковид-19

До 10:00 часот денеска вакцини за Ковид-19 примиле 1510 лица, медицински персонал, соопшти на прес-конференција портпаролот на Владата Муамед Хоџа. Министерот за здравство...

Македонија 22.02.21 | 15:43

Вакцинирани 1040 здравствени работници во Македонија

Од Министерството за здравство, за МИА, информираат дека досега вакцина против корона вирусот примиле 1040 здравствени работници.  Како што велат од Министерството, кај...

Македонија 19.02.21 | 11:14

МЗ: За два дена се вакцинирани 453 здравствени работници

Министерството за здравство информира дека 453 здравствени работници кои работат во ковид центрите се вакцинирале во изминатите два дена. Имунизацијата на медицинските...

Македонија 11.12.20 | 18:11

„Награда“ од Заев: Здравствените работници заболени од корона наместо зголемени добиле намалени плати

Жаклина Шопова на Фејсбук открива дека здравствените работници кои биле заболени од Ковид 19 за ноември добиле намалени плати. Ова ли е тоа што ни го ветивте г- дин премиер,...

Здравје 28.08.20 | 14:26

Седум новозаболени во Кавадарци, тројца од нив здравствени работници

Седум новозаболени лица од коронавирус во Кавадарци, се регистрирани во последните 24 часа. Три од нив, се здравствени работници. Оваа општина има евидентирано дека вкупно...

Црна хроника 25.06.20 | 20:36

Maж од Кондово нападнал вработени во поликлиниката во Ѓорче

Вчеравечер околу 00:15 часот во СВР Скопје било пријавено дека во поликлиника Ѓорче Петров на бул.„Партизански Одреди“, Р.И.(47) од с.Кондово,скопско го нарушил јавниот...

Балкан 23.06.20 | 22:07

20 лекари и 40 сестри заразени во болницата во Нови Пазар

Директорот на Општата болница во Нови Пазар, Србија, Мехо Махмутовиќ денеска објави дека 20 лекари и скоро 40 медицински сестри вработени во болница се заразиле со коронавирусот....

Македонија 18.06.20 | 23:57

И по 4 месеци немаме масовен скриниг на медицинските лица, што е огромен пропуст

Комисијата за здравство будно ја следеше состојбата во регионот со коронавирусот и решивме да алармираме веднаш на почетокот за да се преземат мерки со цел да бидеме...

Македонија 18.06.20 | 22:33

Oгромен процент медицински лица се заразени надвор од работното место или по контакт со колеги

Министерот за здравство Венко Филипче во „Клик Плус“ на ТВ21 посочи дека оргомен процент од медицинскиот персонал е заразен надвор од работните места или од контакти...

Здравје 29.04.20 | 10:08

2.300 здравствени работници за три недели ја поминаа онлајн-тренинг програмата за ковид-19

Министерството за здравство во изминативе четири недели ја реализираше онлајн тренинг програма COVID 19 Response Training наменета за сите здравствени работници од јавните здравствени...

Македонија 15.04.20 | 16:08

Дoктор и медицинска сестра од Штип позитивни на коронавирус

Еден инфектолог и една медицинска сестра од хируршка сала на Одделението за ортопедија се позитивни на коронавирус, со што бројката на заразени здравствени работници...

Здравје 13.04.20 | 12:35

Осум медицински лица од гостиварската болница заразени со Ковид-19

Во гостиварската болница има вкупно осум медицински лица кои се инфицирани со Ковид-19. По направените тестирања изминативе денови, по трите случаи на заразени медициски...

Свет 08.04.20 | 14:21

Вкупно 25 проценти од заразените со Ковид-19 во Романија се здравствени работници

Вкупно 25 проценти од Романците заразени со новиот коронавирус се здравствени работници, соопшти денеска Федерацијата за здравствена солидарност. Според синдикатот,...