Ознака: медицински канабис
Македонија 21.07.21 | 13:40

Законот за канабис ќе се протне со европско знаменце

Во Казнениот законик е дозволена и не е казнива употребата на канабис за лична употреба, но политика на Владата е да се прави измена и да се допрецизира и тоа јасно да...

Македонија 12.06.21 | 20:11

Заев обезбеди извоз за канабисот

„Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели од Македонија за пазарите во Европската Унија станува реалност. Упатувам честитки за првата македонска компанија...

Македонија 28.05.21 | 16:22

Заев бара закон за извоз на канабис за поголем профит на фирмата на братучедот

Зоран Заев ќе поднесе измени на закон со кој ќе овозможи извоз на канабис за поголем профит на фирмата на својот братучед, обвинува ВМРО-ДПМНЕ. Реакцијата на опозициската...

Економија 18.11.19 | 11:42

Дуковски: Канабисот ќе го истуриме пред влада, нека го јадат кравите

Ако итно не се дозволи извоз на канабис, залихите ќе ги оставиме пред влада па нека ги јадат кравите, вели претседателот на здружението на производители на канабис за...

Македонија 03.10.19 | 11:04

Утврден Предлог-законот кој ќе овозможи одгледување медицински канабис, следи јавна расправа

Владата на вчерашната седница го утврди Предлог – законот со кој ќе се дозволи одгледување канабис за медицински цели. Законот чија цел е контрола на опојни дроги и...

Свет 15.02.19 | 15:49

ЕП ја поддржа употребата на канабис во медицински цели

Европратениците, охрабрени од одлуките на Светската здравствена организација, усвоија резолуција со која се поддржува употребата на канабис во медицински цели и бараат...