Ознака: медицинска сестра
Здравје 14.08.21 | 12:00

Од ковид-19 почина 28-годишна медицинска сестра од Кичево, се заразила на семејна веселба

Пандемијата од ковид-19 зеде уште еден живот на медицинско лице, пренесува „Плусинфо“. Станува збор за 28-годишна медицинска сестра од општата болница во Кичево која...

Свет 11.05.21 | 22:04

Ѝ било страв да признае дека скршила шишенце – медицинска сестра наместо вакцина давала инфузија

Во Германија 22 луѓе ќе треба повторно да се вакцинираат затоа што наместо вакцината на „Бионтек-Фајзер“, тие примиле само инфузиски раствор на натриумхлорид. Една...

Калеидоскоп 09.04.21 | 11:48

Ако отидете во Белград можеби таа ќе ве вакцинира: Ана е најзгодната медицинска сестра во Србија

Медицинските сестри во Србја беа на првата линија на фронтот во Србија заедно со докторите. Една од нив е 45 годишната Ана која работи токму во ковид центар во Белград. Таа...

Здравје Балкан 08.04.21 | 12:11

Црн рекорд во Турција: 54.740 новозаразени и 276 починати во еден ден

Турција регистрира над 54.740 нови случаи на корона вирус за еден ден, што најголемо ниво на дод почетокот на пандемијата. Турското министерство за здравство соопшти и...

Здравје 07.04.21 | 11:20

Го изгубив татко ми, ве молам, не сакам да ја изгубам и мајка ми: Потресно сведоштво на медицинската сестра Јаневска

На пат кон работа во болницата 8 Септември забележав едно момче како седи на клупа пред влезот. Кога поминав пред него, момчето стана и ме праша: „Дали работите тука?“...

Балкан 12.03.21 | 09:54

Вучиќ планира тоа да го направи на село: Сакам некоја локална медицинска сестра да ме вакцинира

Претседателот на Србија Александа Вучиќ по посетата на Обединети Арапски Емирати и Бахраин ќе го посети секое населено место и сака да се увери како тече имунизацијата...

Црна хроника 05.03.21 | 13:20

Медицинска сестра зела 300 евра од пациент, 150 задржала за себе, а останатите ги дала на докторите, кои ја пријавиле

Од Обвинителство информираат дека поднеле Обвинителен предлог за медицинска сестра за мито, односно за кривичното дело – Примање награда за противзаконито влијание...

Македонија 14.01.21 | 08:38

Медицинска сестра од „8. Септември“ почина од корона вирус: Ќе ја паметиме по ведриот дух, топлината и хуманоста

Медицинската сестра Нашиде Емини (1961-2021) која долги години била дел од одделението за дерматовенерологија во ЈЗУ ГОБ „8-ми Септември“ – Скопје почина од корона вирусот,...

Скопје 13.01.21 | 13:40

Сестра Емини од „8-ми Септември“ ја изгуби битката со ковид-19

Пандемијата од ковид-19 зеде уште еден живот на медицинско лице. Станува збор за сестра Нашиде Емини вработена на Одделот за дерматовенерологија во градската општа болница...

Македонија 17.12.20 | 09:17

Почина најмладата медицинска сестра – жртва на ковид 19

Четириесетгодишната медицинска сестра Ирена Дојчиновска Милошевска од Геронтолошкиот завод „13ти Ноември“ во Скопје е најмладиот медицинар кој почина од ковид 19...

Свет 14.12.20 | 17:25

Медицинска сестра од Квинс ја прими првата вакцина на Фајзер во САД

Медицинска сестра од Њујорк е првиот човек во САД кој ја примил вакцината против корона вирусот на компанијата „Фајзер“. Нејзиното име е Сандра Линдзи и работи во...

Здравје 05.12.20 | 17:38

55-годишна медицинска сестра од Битола почина од компликации од Ковид-19

Медицинска сестра од од хируршкото одделение на Битолската клиничка болница почина од компликации предизвикани од Ковид-19, објави телевизија „Телма“. Како што информираат...

Калеидоскоп 10.11.20 | 21:55

Медицинска сестра од Русија: И биле влажни рацете, па морала да го влече за коса детето

На социјалните мрежи кружи видео во кое се гледа како медицинска сестра во една болница за белодробни болести во Русија малтретира дете, влечејќи го за коса, по што го...

Македонија 10.10.20 | 19:00

Медицинска сестра заразена со Ковид-19 го затвори Центарот за лица со попреченост во Штип

Дневниот центар за интелектуална и физичка попреченост во Штип се затвора, а вработените и штитениците одат во изолација откако се потврди дека медицинската сестра...

Здравје 10.10.20 | 15:38

Затворен Центарот за лица со попреченост во Штип, медицинска сестра заразена со Ковид-19

Во наредните 14 дена се затвора Центарот за лица со интелектуална и физичка попреченост во штипската населба Ново Село. Медицинската сестра, која работела во центарот...

Македонија 30.09.20 | 13:33

Здружението на медицински сестри предупредува: Aко не се реши нашиот статус, ќе имаме уште поголем одлив по пандемијата

Гордана Бешлиовска, претседателката на Здружението на медицински сестри смета дека медицинските сестри треба да имаат подобар статус и ако не биде решен, тогаш ќе...

Македонија 26.09.20 | 14:17

Медицинска сестра од болницата во Охрид почина од ковид-19

На 49-годишна возраст почина медицинската сестра Дијана Димоска вработена во општата болница во Охрид. Како што информираат од болницата Димоска ја изгубила битката...

Калеидоскоп 05.08.20 | 15:39

Медицинска сестра спаси три бебиња во експлозијата во Бејрут

По страшната експлозија која вчера се случи во Бејрут, главниот град е опустошен, нaстрадаа и многу болници, а една од нив е и „Бејрут Рум“. Токму таму фотографот Билал...

Балкан 02.08.20 | 22:00

Ковид пациент нападнал медицинска сестра, сакал да си оди дома

Еден 82-годишен пациент во болницата „Ковид“ во Клиниката за рехабилитација на Клиничкиот центар Ниш нападна медицинска сестра, потврди српскиот министер за здравство...

Здравје 09.07.20 | 21:10

Вистината е друга: Медицинската сестра откри зошто девојчето прима инфузија пред болница

Фотографија од девојче кое прима инфузија пред детскиот оддел на болницата во Нови Пазар се прошири како молња на социјалните мрежи, а во таа прилика, на Фејсбук објави...