Ознака: медицина
Економија 22.03.21 | 22:27

Инспекција во Државниот универзитет во Тетово: Се испитуваат научните трудови на медицинскиот факултет

Државниот инспекторат за образование во текот на денешниот ден започнал со вонредни контроли на медицинскиот факултет на Државниот универзитет во Тетово. Ваквата...

Калеидоскоп 04.02.21 | 08:49

Компјутерџиите паднаа од врвот: Најдобрите работни места во САД за 2021 година се во медицината

Изготвувањето на годишната ранг листа на најдобрите работи во САД се прави врз основа на неколку критериуми, како висина на платата, отворени работни места, балансот...

Македонија 01.12.20 | 10:58

Студентите од шеста година на Медицина и лекарите и медицинските сестри од денеска почнуваат да волонтираат во ковиц-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воениот медицински центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во Скопје, од денес почнаа да волонтираат...

Здравје 05.10.20 | 11:59

Нобеловата награда за медицина ја добија тројца виролози

Нобеловата награда за медицина годинава им припадна на Харви Алтер (САД), Мајкл Хутон (Велика Британија) и Чарлс Рајс (САД) за откривање на вирусот на хепатит Ц, објави...

Здравје 05.10.20 | 11:46

Кој ќе ја добие Нобеловата награда за медицина во 2020 година?

Напнатост во Стокхолм: Шведскиот институт Каролинска ги објави добитниците на Нобелова награда за медицина. Погледнете кој ја добива посакуваната награда во преносот...

Култура 16.12.19 | 12:26

„Бата прес“ објави две нови книги

Речник на туѓи зборови во македонскиот јазик, како и за учебникот „Акушерство“ од група автори, доктори на Гинеколошко акушерската клиника се двете нови книги кои...