Ознака: Медена земја
Култура 10.02.20 | 03:16

„Медена земја“ не го освои Оскарот за најдобар документарен филм

„Американска фабрика“ го освои Оскарот за најдобар документарен филм на вечерашното доделување во Лос Анџелес. За жал, македонскиот документарец „Медена земја“...

Мода и убавина 09.02.20 | 21:19

Македонките Мила и Љупка од Џу Џерси ќе ја шминкаат Атиџе за вечерашните Оскари

Македонките Мила и Љупка Арсовски, кои живеат и работат во Њу Џерси, САД, ќе ја шминкаат Атиџе и ќе се погрижат за изгледот на останатата екипа на „Медена земја“ на вечерашното...

Македонија 09.02.20 | 19:48

Идентитетот бетон: За Србите „Медена земја“ е северномакедонски документарен филм

За Србите „Медена земја“ е северномакедонски долгометражен документарен филм на авторите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов. Во рецензијата за филмот под наслов...

Култура 09.02.20 | 19:30

Неонските светла не можат да им парираат на македонските ѕвезди, пишува „Би-би-си“ за „Медена земја“

Еден од најнеочекуваните филмови што се натпреварува за „оскар“ е фасцинантната приказна за пчеларката од Балканот Атиџе Муратова. „Медена земја“ има силна еколошка...

Култура 09.02.20 | 18:48

Атиџе во Холивуд стави автограм на постерот на филмот „Медена земја“

Еден од двајцата сниматели на „Медена земја“, Самир Љума, на социјалните мрежи објави видео од Атиџе Муратова, каде таа се става автограм на постер од филмот. Снимката...

Култура 09.02.20 | 18:37

Ноќ за историјата, по полноќ ќе се доделуваат Оскари, „Медена земја“ кандидат во две категории

Во театарот „Долби“ во Лос Анџелес ноќеска ќе бидат соопштени добитниците на Оскар за 2019 година во 24 категории, според гласањето на членовите на Американската филмска...

Култура 08.02.20 | 18:34

„Гардијан“ со прогноза: „Медена земја“ ќе освои еден Оскар

Етаблираниот британски дневен весник „Гардијан”, ги објави прогнозите на својот авторитетен филмски критичар Питер Бредшоу за тоа кој од номинираните ќе успее...

Култура 07.02.20 | 10:34

Како се снимаше „Медена земја“

На неколку дена пред доделувањето на Оскарите, погледнете дел од фотографиите направени за време на снимањето на документарниот филм „Медена Земја“ на режисерите...

Филм 06.02.20 | 23:00

Македонија најпребарувана локација на „Гугл“ поврзана со „Оскарите“

Нашата земја е најпребарувана локација поврзана на наградите „Оскар“ во моментов на „Гугл“, што се должи на „Медена земја“, кој е номиниран во две категории. Татковината...

Филм 06.02.20 | 20:07

Македонците во САД в недела ќе навиваат „Медена земја“ да добие „Оскар“

Обединета македонска дијаспора, една од најголемите организации на Македонците во САД, организира настан во Вашингтон по повод доделување на филмската награда „Оскар“...

Филм 06.02.20 | 18:05

Атиџе ѝ гледаше на кафе на Сара Џесика Паркер

Во недела на „Оскарите“ пазете ја Атиџе Муратова, пишува агенцијата „Франс прес“. Пред „Медена земја“ и победата на филмот на „Санденс“ пред една година, Атиџе...

Калеидоскоп 01.02.20 | 22:29

Семејството од „Медена земја“ бара помош, 8 деца нема каде да се бањаат

Семејството на Љутфије Сам кое се појавува во документарниот филм „Медена земја“, бара помош за осумте деца од кои најмалото има една година. Семејството го посетило...

Твитови 29.01.20 | 15:21

Мојата медена земја се вика Македонија

Срамота е овие големи уметници и очигледно добри луѓе било кој да ги меша во политика. Оставете ги раат, радувајте им се на успехот и не им замерувајте што нивната Медена...

Култура 28.01.20 | 17:47

Со „Медена земја“ отворен Меѓународниот фестивал на документарен филм во Будимпешта

Со прикажување на македонскиот документарен филм „Медена земја” во Будимпешта беше отворен Меѓународен фестивал на документарен филм 2020, што ќе трае до 2 февруари. Во...

Култура 28.01.20 | 09:36

Почнаа оскаровските дружења: Тимот на „Медена земја“ во друштво на Бред Пит, Ал Пачино, Леонардо Дикаприо, Тарантино, Роберт де Ниро…

Екипата на „Медена земја“ деновиве го живее сонот. Тие во САД веќе почнаа да ги посетуваат оскаровските дружења. На социјалните мрежи се појавија фотографии од Љубо,...

Култура 27.01.20 | 11:13

Проекција на „Медена земја“ во Љубљана: Политичкиот врв и амбасадори ја наполнија словенечката кинотека

Во присуство на дел од политичкиот врв и амбасадори, во словенечката кинотеката во Љубљана се одржа проекција на „Медена земја”. Македонскиот документарен филм, кој...

Култура 26.01.20 | 10:36

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната АСЦ награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34. доделување на АСЦ (The American Society of Cinematographers)...

Култура 25.01.20 | 18:50

Koефицинетот е 13: На „Медена земја“ не и се даваат никакви шанси за Оскар ни за да документарец

Откако беше објавено дека мали се шансите македонскиот кандидат „Медена земја“ да добие Оскар во категоријата странски филм, сега е очигледно оти тоа нема да се случи...

Култура 25.01.20 | 09:57

Како „Медена земја“ ги смени правилата на игра на Оскарите

Македонскиот филм е првиот што е номиниран и за најдобар документарец и за најдобар меѓународен филм, пишува „Њујорк тајмс“. Трката за Оскар е во полн ек и сите очи...

Двоглед 22.01.20 | 13:20

Вице Заев ја преименува менувачницата „Пе-Он“ во „Медена земја“

Легендарниот менувач на пари Вице Заев одлучи да го промени името на својата штедилница „Пе-Он“ во „Медена земја“, известува порталот сегледаменаврвот.мк. Ваквиот...