Ознака: Медена земја
Македонија 25.11.20 | 13:18

Сите собрани средства одеднаш ќе им бидат префрлени на Атиџе и протагонистите, не се најде правно решение да не им се укине социјалната помош

Со цел да не се доведува јавноста во заблуда на каков било начин, одлучивме сите досега собрани средства одеднаш да бидат префрлени на протагонистите, наместо да се...

Мода и убавина 01.10.20 | 15:07

Новата колекција на „Кензо“ е инспирирана од „Медена земја“

Светски познатиот моден бренд „Кензо“ на вчерашната ревија во Париз ја презентираше колекцијата инспирирана од македонскиот документарен филм „Медена земја“ чии...

Култура 01.07.20 | 10:37

Американската филмска академија ги покани Тамара Котевска, Љубо Стефанов и Атанас Георгиев да станат нејзини членови

Режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, како и продуцентот и монтажер на македонскиот документарен филм „Медена Земја“, Атанас Георгиев, се поканети да бидат...

Култура 10.06.20 | 14:52

„Медена земја“ го отвори Фестивалот на документарен филм во Словенија

Со проекцијата на македонскиот документарец „Медена земја” беше отворен Фестивалот на документарен филм во Словенија. Манифестацијата кој има 22-годишна традиција...

Култура 25.05.20 | 14:51

Не ме плаши корона, туку лоши луѓе: Атиџе разочарана, и скршиле 20 нови, а две стари трмки со пчели и украле

Јас не се плашам од Корона, како рекол Господ така ќе биде, мене повеќе ме плашат лошите луѓе, вели Атиџе Муратова, хероината од документарецот „Медена земја“. Таа за...

Култура 22.05.20 | 18:26

Власта ја заборави Атиџе: Ниту стана туристички водич, ниту снимаше песни, ниту пак доби нов кров на куќата во Дурфулија

Ништо од ветувањата кои протагонистката од документарецот „Медена земја“ пред четири месеци ги доби од градоначалникот на Лозово. Ниту стана туристички водич, ниту...

Култура 16.04.20 | 14:34

Светска ТВ-премиера на „Медена земја“ на „Телма“ во сабота

Документарниот филм „Медена земја“ во сабота (18 април) ќе ја има својата светска ТВ-премиера на телевизија „Телма“. Првото и ексклузивно телевизиско прикажување на...

Култура 06.03.20 | 13:20

Авторите на „Медена земја“ добија плакета од Владата

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска се сретна со авторите на филмот „Медена земја“, Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, продуцентот и монтажер Атанас Георгиев...

Култура 28.02.20 | 11:15

Тамара Котевска: Светот се измори од лажни херои и затоа вечерва овие луѓе се на сцена

На синоќешното издание на „Златна бубамара на популарноста” на сцената се качи и екипата на „Медена земја“ која годинава сите не направи среќни со двете номинации...

Филм 28.02.20 | 11:15

Театарот „Долби“ не е толку голем и грандиозен колку што изгледа: Одблизу за „Оскарите“ со Тамара и Фејми во „Еден на еден“

Многу оскаровски приказни, но и приказни од нивните патувања низ светот, раскажаа Тамара Котеска и Фејми Даут, креаторите на „Медена земја“ во „Еден на еден“, а ќе...

Култура 22.02.20 | 21:33

Екипата на „Медена земја“ уште чека исплата на 3 милиони денари награда од Владата

Иако уште пред десетина дена Владата, на својата седма седница, донесе одлука на екипата на документарниот филм „Медена земја“ да им биде доделена награда во висина...

Филм 13.02.20 | 23:55

„Атиџе ми остави тегла, ветив половина за мене, половина за нив“

Холивудската актерка Џејми Ли Кертис на својот Инстаграм на кој ја следат преку два милиони луѓе од цел свет се пофали дека добила подарок од Атиџе. Изненадување. Директно...

Скопје 11.02.20 | 14:40

Град Скопје ќе ја награди екипата на „Медена земја“ со 600 илјади денари

Градот Скопје ќе додели парична награда во вредност од 600.000 денари за авторската екипа и на протагонистите на документарниот филм „Медена земја“. Ваква одлука се очекува...

Култура 11.02.20 | 12:55

Минатата година ми покажа дека целиот труд вредеше, вели Љубомир Стефанов, еден од режисерите на „Медена земја“

Никогаш не треба да се откажувате и со трпение и упорност може да се постигне успех. Додека го снимавме „Медена земја“ многу учев и уживав. Годината што измина ми покажа...

Култура 11.02.20 | 11:57

Атиџе: Во Лос Анџелес најмногу ми се допадна океанот, но едвај чекам да се вратам кај пчелите

На Атиџе Муратова, одгледувачката на диви пчели во зафрленото овчеполско село Бекирлија и хероина во македонскиот документарен филм „Медена земја“ во Лос Анџелес...

Култура 11.02.20 | 11:24

Владата ќе ја награди екипата на „Медена земја“ со три милиони денари

„Медена земја“ ќе биде наградена со три милиони денари, одлучи Владата на вчерашната седница. Ваквата информација ја соопштија и техничкиoт премиер Оливер Спасовски...

Култура 10.02.20 | 17:31

Екипата на „Медена земја“ нема да добие државна награда како што вети Владата, бидејќи нема правна основа, а за пари ќе се снаоѓаат од резервите на Буџетот

Екипата на македонскиот докуметарн филм „Медена земја“ нема да добие државна награда како што ѝ вети Владата, бидејќи нема правна основа за тоа, а за парична наградата...

Македонија 10.02.20 | 09:13

Кога „Северна“ НЕ се слушна на „Оскарите“

„Оскарот“ за најдобар документарен филм синоќа на 92. доделување на наградите од Американската филмска академија замина во рацете на екипата на филмот „Американска...

Култура 10.02.20 | 04:47

Екипата на ,,Медена земја“ се заблагодари за поддршката: Свесни сме за големината на филмот и за значењето на пораката што ја пренесува

„Пред сѐ, сакаме да се заблагодариме на сите што нѐ бодреа и веруваа во нас. Сепак, и покрај тоа што „Медена земја“ не доби Оскар, сосема сме свесни за големината на овој...

Култура 10.02.20 | 04:37

„Паразит“ го победи „Медена земја“ и го освои Оскарот за најдобар странски филм

„Паразит“ го победи македонскиот документарен филм „Медена земја“ и го освои Оскарот за најдобар странски филм на доделувањето на најпрестижната филмска награда...