Ознака: Медена земја
Култура 06.03.20 | 13:20

Авторите на „Медена земја“ добија плакета од Владата

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска се сретна со авторите на филмот „Медена земја“, Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, продуцентот и монтажер Атанас Георгиев...

Култура 28.02.20 | 11:15

Тамара Котевска: Светот се измори од лажни херои и затоа вечерва овие луѓе се на сцена

На синоќешното издание на „Златна бубамара на популарноста” на сцената се качи и екипата на „Медена земја“ која годинава сите не направи среќни со двете номинации...

Филм 28.02.20 | 11:15

Театарот „Долби“ не е толку голем и грандиозен колку што изгледа: Одблизу за „Оскарите“ со Тамара и Фејми во „Еден на еден“

Многу оскаровски приказни, но и приказни од нивните патувања низ светот, раскажаа Тамара Котеска и Фејми Даут, креаторите на „Медена земја“ во „Еден на еден“, а ќе...

Култура 22.02.20 | 21:33

Екипата на „Медена земја“ уште чека исплата на 3 милиони денари награда од Владата

Иако уште пред десетина дена Владата, на својата седма седница, донесе одлука на екипата на документарниот филм „Медена земја“ да им биде доделена награда во висина...

Филм 13.02.20 | 23:55

„Атиџе ми остави тегла, ветив половина за мене, половина за нив“

Холивудската актерка Џејми Ли Кертис на својот Инстаграм на кој ја следат преку два милиони луѓе од цел свет се пофали дека добила подарок од Атиџе. Изненадување. Директно...

Скопје 11.02.20 | 14:40

Град Скопје ќе ја награди екипата на „Медена земја“ со 600 илјади денари

Градот Скопје ќе додели парична награда во вредност од 600.000 денари за авторската екипа и на протагонистите на документарниот филм „Медена земја“. Ваква одлука се очекува...

Култура 11.02.20 | 12:55

Минатата година ми покажа дека целиот труд вредеше, вели Љубомир Стефанов, еден од режисерите на „Медена земја“

Никогаш не треба да се откажувате и со трпение и упорност може да се постигне успех. Додека го снимавме „Медена земја“ многу учев и уживав. Годината што измина ми покажа...

Култура 11.02.20 | 11:57

Атиџе: Во Лос Анџелес најмногу ми се допадна океанот, но едвај чекам да се вратам кај пчелите

На Атиџе Муратова, одгледувачката на диви пчели во зафрленото овчеполско село Бекирлија и хероина во македонскиот документарен филм „Медена земја“ во Лос Анџелес...

Култура 11.02.20 | 11:24

Владата ќе ја награди екипата на „Медена земја“ со три милиони денари

„Медена земја“ ќе биде наградена со три милиони денари, одлучи Владата на вчерашната седница. Ваквата информација ја соопштија и техничкиoт премиер Оливер Спасовски...

Култура 10.02.20 | 17:31

Екипата на „Медена земја“ нема да добие државна награда како што вети Владата, бидејќи нема правна основа, а за пари ќе се снаоѓаат од резервите на Буџетот

Екипата на македонскиот докуметарн филм „Медена земја“ нема да добие државна награда како што ѝ вети Владата, бидејќи нема правна основа за тоа, а за парична наградата...

Македонија 10.02.20 | 09:13

Кога „Северна“ НЕ се слушна на „Оскарите“

„Оскарот“ за најдобар документарен филм синоќа на 92. доделување на наградите од Американската филмска академија замина во рацете на екипата на филмот „Американска...

Култура 10.02.20 | 04:47

Екипата на ,,Медена земја“ се заблагодари за поддршката: Свесни сме за големината на филмот и за значењето на пораката што ја пренесува

„Пред сѐ, сакаме да се заблагодариме на сите што нѐ бодреа и веруваа во нас. Сепак, и покрај тоа што „Медена земја“ не доби Оскар, сосема сме свесни за големината на овој...

Култура 10.02.20 | 04:37

„Паразит“ го победи „Медена земја“ и го освои Оскарот за најдобар странски филм

„Паразит“ го победи македонскиот документарен филм „Медена земја“ и го освои Оскарот за најдобар странски филм на доделувањето на најпрестижната филмска награда...

Култура 10.02.20 | 03:16

„Медена земја“ не го освои Оскарот за најдобар документарен филм

„Американска фабрика“ го освои Оскарот за најдобар документарен филм на вечерашното доделување во Лос Анџелес. За жал, македонскиот документарец „Медена земја“...

Мода и убавина 09.02.20 | 21:19

Македонките Мила и Љупка од Џу Џерси ќе ја шминкаат Атиџе за вечерашните Оскари

Македонките Мила и Љупка Арсовски, кои живеат и работат во Њу Џерси, САД, ќе ја шминкаат Атиџе и ќе се погрижат за изгледот на останатата екипа на „Медена земја“ на вечерашното...

Македонија 09.02.20 | 19:48

Идентитетот бетон: За Србите „Медена земја“ е северномакедонски документарен филм

За Србите „Медена земја“ е северномакедонски долгометражен документарен филм на авторите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов. Во рецензијата за филмот под наслов...

Култура 09.02.20 | 19:30

Неонските светла не можат да им парираат на македонските ѕвезди, пишува „Би-би-си“ за „Медена земја“

Еден од најнеочекуваните филмови што се натпреварува за „оскар“ е фасцинантната приказна за пчеларката од Балканот Атиџе Муратова. „Медена земја“ има силна еколошка...

Култура 09.02.20 | 18:48

Атиџе во Холивуд стави автограм на постерот на филмот „Медена земја“

Еден од двајцата сниматели на „Медена земја“, Самир Љума, на социјалните мрежи објави видео од Атиџе Муратова, каде таа се става автограм на постер од филмот. Снимката...

Култура 09.02.20 | 18:37

Ноќ за историјата, по полноќ ќе се доделуваат Оскари, „Медена земја“ кандидат во две категории

Во театарот „Долби“ во Лос Анџелес ноќеска ќе бидат соопштени добитниците на Оскар за 2019 година во 24 категории, според гласањето на членовите на Американската филмска...

Култура 08.02.20 | 18:34

„Гардијан“ со прогноза: „Медена земја“ ќе освои еден Оскар

Етаблираниот британски дневен весник „Гардијан”, ги објави прогнозите на својот авторитетен филмски критичар Питер Бредшоу за тоа кој од номинираните ќе успее...