Ознака: Матка
Скопје 09.04.21 | 08:43

Ги запознал убавините на Македонија: Седат Пекер расположен во прошетка на Матка

Турскиот криминалец Седат Пекер за време на престојот во Македонија решил да ги запознае убавивините на нашата земја.Тој за своите активности редовно известувал на...

Црна хроника 06.04.21 | 11:49

Свадба со музика и неизбежното пукање во Матка, приведени пет лица

Вчера околу 19 часот во село Матка, полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода Е.С.(51) од село Матка. Кај него при преглед бил пронајден пиштол „берета“ калибар...

Скопје 16.02.21 | 13:33

Патот е замрзнат, на Матка четири дена нема автобус, а граѓаните одат пеш 3 километри!

Претседателот на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Сарај Мартин Стојановски преку статус на Фејсбук пишува дека веќе четири дена Горна и Долна Матка немаат автобус. Четврти...

Македонија 14.01.21 | 13:20

АА: Случајот со родилката од Дебар покажува дека надлежните уште ги бранат недопирливите или партиските војници

Случајот со бремената жена од Дебар, која се лекува во Општата болница во Струга, докажува дека здравствената состојба во Македонија е тешка и е надвор од контрола, реагираат...

Македонија 14.01.21 | 09:33

Родилка загуби матка и бубрег, откака ја породил синот на директорот на струшката болница

Сторијата на Ј. Веапоска од Дебар е случај кој ги отсликува состојбите во македонското јавно здравство: корупција, нестручност, немање државна контрола врз лекарите...

Здравје 10.11.20 | 14:31

На Клиниката за кардиохирургија успешно оперирана 40-годишна жена со голем тумор на матка и сериозно вродено срцево заболување

На Клиниката за кадриохирургија денеска била успешно оперирана пациентка со голем тумор на матката со сериозно вродено срцево заболување, информираат од Клиниката...

Црна хроника 16.10.20 | 11:44

Поднесено обвинение за дивите платформи на Матка против две лица

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против две лица за кривично дело „узурпација на недвижности“ во случајот со дивите платформи поставени...

Македонија 04.09.20 | 14:39

Заев и ДУИ прават евтин крими театар, нека повелат да ги пуштат багерите на Матка

Доколку Заев и ДУИ решиле дека со евтин крими театар се лаже државата дека се спроведува закон и дека има правна држава, нека го покажат тоа на дело и тука, порача од пред...

Скопје 28.08.20 | 08:44

Манастирот во Матка слави Успение на пресвета Богородица, годинава со мерки за Ковид-19

Православните христијани денеска го одбележуваат празникот Успение на пресвета Богородица, еден од најголемите празници посветен на Мајката Божја. Скопјани традиционално...

Црна хроника 20.07.20 | 11:50

„Журка“ со пукање вчера кај Матка

Вчера во 16 часот во СВР Скопје било пријавено дека во с.Долна Матка, скопско, на кејот на река Треска, неколку непознати лица пукале со огнено оружје. Полициски службеници...

Македонија 28.06.20 | 20:50

Димитров возеше кајак со Каевски

Носителот на пратеничката листа на СДСМ во ИЕ1, Никола Димитров денеска возеше кајак на Матка заедно со Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски. Додека...

Црна хроника 11.06.20 | 13:07

ОЈО ја отфрли кривичната пријава против градоначалникот на Сарај за дивите платформи на Матка

Од скопското јавно обвинителство инфомрираа дека е отфрлена кривичната пријава против градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, за дивите платформи на Матка. Основното...

Црна хроника 02.06.20 | 12:48

Поднесена кривична пријава за пукањето на Матка

Одделението за насилен криминал во Единицата за насилен криминал при Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривичнa пријавa, до надлежното Основно јавно обвинителство-Скопје,...

Црна хроника 16.05.20 | 12:12

Тело пронајдено во гробница на патот кон Козјак

Секторот за внатрешни работи Скопје (СВР Скопје) синоќа пронајде гробница на Матка, дознава „Курир“. Според првичните неофицијални информации, гробницата е пронајдена...

Црна хроника 10.05.20 | 17:31

Петмина уапсени за вчерашното пукање на Матка, внукот на Сулејман Реџепи не е меѓу нив

Четворица жители на селото Глумово и еден жител од селото Рашче, се уапсени по вчерашниот инцидент што се случи во кањонот Матка крај Скопје, информираше денеска Министерството...

Црна хроника 10.05.20 | 11:04

Учесниците носеле пиштоли, ножеви и палки, петминаприведени за пукањето на Матка

Министерството за внатрешни работи денеска излезе со детали од вчерашаното пукање на Матка. Информираа дека се приведени лицата С.М.(46), Е.Б.(32), С.И.(24), И.Р.(24) сите од селото...

Црна хроника 09.05.20 | 17:32

Пукање на Матка, еден од учесниците близок до Пендаровски

Истрели од огнено оружје ги вознемири присутните на Матка. Инцидентот се случил денеска пет минути пред 15 часот, а според информациите до кои дојде Република, Мерван...

Црна хроника 09.05.20 | 17:30

Детали за пукотниците и тепачката на Матка

Викотници и турканици помеѓу две групи на луѓе, како и еден истрел од пиштол попладнево ги вознемири посетителите на Матка во Скопје, информираше Министерството за...

Македонија 02.03.20 | 14:39

Граѓаните нема кого да тужат за загадениот воздух и за дивите платформи на Матка

Кoја институција да ја тужат граѓаните за непочитување на правото на чист воздух и здрава животна средина? Ова е едно од прашањата за кои десетина професори по кривично,...

Скопје 20.11.19 | 15:05

Еколошки масакр во Матка од хидроцентралата со која управува ЕЛЕМ

Хидроцентралата Матка 2 создава еколошки масакр врз езерото Матка, со сушење на реката Треска што го полни езерото со вода, и со тоа го загрозува екосистемот во време...