Ознака: матични лекари
Здравје 24.09.21 | 21:26

Д-р Беќаровски: Македонија и по година ипол нема протокол за лекување ковид-пациенти за матичните лекари

Македонија и по година ипол нема донесено протокол за лекување на Ковид пациенти за матичните лекари. Таков протокол има само за болниците, рече вечерва при своето гостување...

Македонија 17.09.21 | 14:57

Покрај специјалистите од идната година и матичните лекари ќе закажуваат пегледи

Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека во јануари или февруари идната година во целот ќе се смени системот – и матичните лекари ќе можат да закажуваат...

Здравје 15.06.21 | 16:04

Среде пандемија ФЗОМ ги казнува матичните лекари за прекршоци од пред 3 години

Дел од матичните лекари минатиот месец добија казни кои се однесуваат за неправилности констатирани во 2018 и 2019 година, а биле изречени од Фондот за здравствено осигурување...

Здравје 22.05.21 | 15:38

Матичните лекари контра Филипче, велат не може да се закаже за ревакцинација на имунизираните во странство

Матичните лекари застанаа против ставот на министерот за здравство Венко Филипче и тврдат дека во системот Мој Термин нема опција да се закаже ревакцина за вакцинираните...

Македонија 11.05.21 | 16:21

Матичните лекари очекуваат хаос пред ординациите зашто тие ќе ги издавааат сертификатите за вакцинација

Документот кој е доказ за извршената имунизација вакцинираните лица ќе треба да го побараат кај матичните лекари. Оваа одлука на здравствените власти, според матичните...

Здравје 24.03.21 | 16:18

Распишани се шест последователни конкурси за матички лекари во Шуто Оризари на кои се нема пријавено ниту еден

Министерството за здравство информира дека за Поликлиниката во населбата Шуто Оризари, која работи во склоп на Здравствениот дом Скопје, за период од пет години почнувајќи...

Македонија 06.03.21 | 09:29

Д-р Лазаров: Неспособни, матичните лекари немаат добиено пари за декември!

Уа неспособни, им порача д-р Ненад Лазаров на власта, потсетувајќи дека иако веќе сме март, матичните лекари ги немаат добиено парите за декември минатата година. Денес...

Македонија 11.02.21 | 16:39

Филипче тврди дека 29.000 починати се тргнати од листите за вакцинација, кај матичните, тие уште се појавуваат

Министерот за здравство Венко Филипче нема да побара вкрстување на базите на податоци од Фондот за здравство и на Мој термин за од листите да се извадат починатите лица,...

Македонија 06.02.21 | 16:18

Филипче им наметна уште една обврска на матичните лекари: Не можеме да ја издржиме и вакцинацијата!

Д-р Лидија Чолакова-Дервишова, претседателка на Здружението на приватни лекари на Република Македонија (ЗПЛРМ), остро реагираше на денешната прес-конференција на која...

Македонија 25.12.20 | 16:13

Матични лекари разочарани што власта ги заборави, иако се во првите борбени редови

Матичните лекари се разочарани зашто здравствените власти ги изоставиле од финансиската поддршка. Како што вели за МИА Лилија Чолакова Дервишова, претседател на Здружението...

Македонија 09.12.20 | 17:39

За да сместам критичен пациент во болница, треба да свртам најмалку 20 телефони

Никако да се стабилизира хаосот во здравствениот систем откако почнаа да се качуваат бројките на новозаразени, а тоа докажува дека и покрај тоа што имаше доволно време...

Македонија 09.12.20 | 17:25

„Веќе е доцна за вакцини против грип“, велат матичните лекари, а Филипче најавува нови термини

Каква корист има од вакцинација за грип во декември, кога населението ќе стекне имунитет дури во јануари – е ставот на матичните лекари по најавите на министерот за...

Македонија 27.11.20 | 13:54

Филипче потврди дека нема усогласена стратегија за матичните лекари како да постапуваат во поединчени ковид случаи

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција одговарајќи на новинарско прашање потврди дека Македонија нема усогласена стратегија за матичните...

Македонија 22.11.20 | 08:52

Матичните лекари бараат промени во протоколите за лекување од Ковид – 19

Телефонски јавувања во вечерните часови за хоспитализирање на заболени од Ковид 19, проблеми со закажување тестирање, административни бариери за отворање боледувања,...

Македонија 16.11.20 | 20:31

Д-р Марковски: Маса народ не беше прегледан од матичен лекар, тоа е најголемата грешка

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ д-р Вело Марковски вечерва во емисијата “Само вистина” на Канал 5 телевизија истакна дека Владата мора да поднесе одговорност...

Македонија 05.11.20 | 17:46

Матичните лекари се жалат од пациентите: Имаме огромен притисок, исплашени се!

Лекарите од примарното здравство имаат преголем притисок од исплашени пациенти. Како лекарска фела бараме од пациентите да ја смират целата ситуација и да се направи...

Здравје 14.07.20 | 21:45

Матичните лекари кои денеска протестираа се нездоволни и разочарани од ставот на МЗ: Срам да ви е!

Матичниот лекар Ненад Лазаров од Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари (АСМЛ) која денеска го организираше получасовниот протест во знак на револт поради...

Здравје 14.07.20 | 17:47

Министерството за здравство е изненадено од денешниот протест на матичните лекари

Министерството за здравство е изненадено од денешниот протест на матичните лекари и причините кои се наведуваат за истиот, игнорантски однос на власта и непостоење...

Здравје 14.07.20 | 17:37

Доста е!, порачаа матичните лекари

Повеќе матични лекари денеска прекинаа со работа половина час и излегоа пред своите ординации во знак на револт поради игнорантскиот однос на државата кон нив откако...

Здравје 24.06.20 | 14:08

Матичните лекари имаат дополнителни трошоци поради Фондот за здравствено осигурување

Здружението на приватни лекари реагира до Фондот за здравствено осигурување поради тоа што матичните доктри кои ги застапува не прифаќаат дополнителни трошоци за...