Ознака: матични книги
Кариера 21.10.22 | 20:57

Управа за водење на матичните книги вработува 21 службеник

Управата за водење матични книги објави оглас за вработување на 21 службеник. Врз основа на член 35 од Закон за административни службеници („Службен весник на Република...

Македонија 20.07.22 | 14:36

Штрајкот на вработените во Управата за водење на матични книги останува во мирување

Штрајкот на вработените во Управата за водење на матични книги (УВМК) останува во мирување. Како што информира Минситерството за правда, на денешната средба на раководството...

Македонија 27.04.22 | 11:02

Генерален штрајк на Управата за матични книги

Управата за водење на матични книги од утрово е недостапна за граѓаните. Генералниот штрајк кој вчера беше најавен од страна на Независниот синдикат на Управата за...

Македонија 16.04.21 | 12:07

Дали се употребени за гласање: На 20.000 двојни матични броеви разликата на последните избори беше 12.000 за СДСМ

По вчерашната афера што ја откри лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се наметнуваат неколку прашања. Аферата „Мафија 2“ откри 20.000 лица кои имаат двојни матични...

Македонија 05.04.21 | 19:45

Тендер од половина милион евра: Компанија формирана пред три месеци ќе ги дигитализира матичните книги

Тендерот за дигитализација на матичните книги, во вредност од половина милион евра, го доби нова компанија формирана еден месец пред објавувањето на огласот за спроведување...

Македонија 20.02.20 | 09:54

Нема пасоши, нема лични карти, чекаш со часови за извод од матичната книга на родени…ова е хаос, велат граѓаните

Покрај проблемите со издавање на пасоши, деновиве граѓаните се среќаваат и со хаос во Управата за водење на матични книги. Поради реновирање на објектот во моментов...