Ознака: матичен лекар
Твитови 14.07.20 | 12:15

Да спиев со исклучен телефон мојата пациентка веројатно ќе ја имаше во денешните бројки

Сведоштво на матична докторка за лошите протоколи околу приемот и третирањето на ковид-пациентите. Нишка за значењето на матичните лекари во ковид кризата Ноќеска...

Здравје 02.04.20 | 11:51

Филипче: Матичниот лекар треба да ги следи пациентите кои се на домашно лекување од корона вирусот

Лицата со лесна форма на болеста и без ризик за компликации се лекуваат во домашни услови. Матичниот/семеен лекар треба да биде вклучен во надзорот на здравствената...

Здравје 31.03.20 | 09:53

Матичните лекари со пациентите позитивни на Ковид-19 постапуваат по протокол на Инфективната клиника

Во третманот на позитивни пациенти на Ковид-19, матичните лекари постапуваат по протокол на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Министерството за здравство...

Здравје 24.03.20 | 09:57

Доколку имате симптоми на коронавирус, јавете се на матичниот лекар

Ако имате симптоми типични за коронавирус, како температура, треска, кашлица, отежнато дишење, јавете се кај вашиот матичен лекар, препорача министерот за здравство...