Ознака: матео салвини
Свет 26.09.22 | 15:06

Салвини: Десничарската коалиција ќе обезбеди петгодишна стабилност во Италија

Десничарската коалиција која победи на парламентарните избори во Италија ќе обезбеди петгодишна стабилност во земјата, изјави денеска на прес-конференција лидерот...

Свет 06.09.22 | 12:25

Салвини: Некој во Европа погрешно пресметал, санкциите ни наштетија на нас а не на Русија

Лидерот на италијанската десничарска лига, Матео Салвини апелираше за укинување на санкциите против Русија. Причината е што поради нив страдаат европските граѓани,...

Свет 31.05.21 | 12:46

Салвини предложи обединување на европската десница

Лидерот на италијанската десничарска партија „Лига“, Матео Салвини, предложи обединување на членовите на Европскиот парламент од сите конзервативно-десничарски...

Балкан 04.04.21 | 12:24

Конзервативна десница на Европа: Орбан, Моравјецки и Салвини ги удрија темелите на нов сојуз

Премиерите на Унгарија и Полска, заедно со лидерот на италијанската партија Лига, поставија нови темели на сојузот на конзервативната десница во Европа, но тие не спомнаа...

Свет 23.07.20 | 20:05

Салвини ги обвини мигрантите дека ја шират короната во Италија

Лидерот на италијанската десничарска партија Лига, Матео Салвини, за време на неговата посета на најјужниот италијански остров Лампедуза, изјави дека мигрантите се...

Свет 06.05.20 | 15:19

Популарноста на Салвини најниска во последните две години, довербата во Конте дрстично зголемена

За време на двомесечната пандемија на коронавирусот во Италија опадна популарноста на контроверзниот десничарски политичар Матео Салвини, покажуваат анкетите, додека...

Свет 27.03.20 | 21:38

Салвини со критика за ЕУ: Прво ќе го победиме вирусот, а потоа ќе размислиме за Европа

Матео Салвини, лидер на најпопуларната италијанска партија Лига и поранешен потпретседател на Владата, ја критикуваше Европската унија за однесувањето за време на...

Свет 12.02.20 | 13:48

Италијанскиот Сенат одлучува дали ќе му се суди на Салвини за мигрантите

Италијанскиот Сенат денеска одлучува дали ќе дозволи судење на поранешниот десничарски министер за внатрешни работи Матео Салвини поради наводното киднапирање на...

Свет 22.01.20 | 17:52

Добровечер госпоѓо, дали е вашиот син дилер: Салвини предизвика лавина од осуди поради новата снимка

Матео Салвини, лидер на италијанската крајна десна опозициска партија Лига и поранешен министер за внатрешни работи, уште еднаш предизвикал осуда од јавноста, откако...

Свет 16.12.19 | 23:51

Салвини предлага национален комитет за спас на Италија

Матео Салвини, челникот на суверенистичката десничарка партија Лига, се чини привремено се откажа од барањата за оставка од владата, и предложи сите главни партии заедно...

Свет 28.10.19 | 12:43

Салвини победи на регионалните избори во Умбрија

Сојузот на десничарски партии, предводен од доскорешниот италијански вицепремиер Матео Салвини победи на регионалните избори во Умбрија и со тоа го презеде историското...

Македонија 08.09.19 | 22:34

Матео Салвини: Среќен празник Македонци!

Најпопуларниот италијански политичар Матео Салвини преку видеопорака на сите Македонци им го честита Денот на независноста на Македонија, 8 Септември. На видеото се...

Свет 29.08.19 | 19:38

Орбан до Салвини: Никогаш нема да заборавиме дека бевте првиот лидер кој се обиде да ги спречи илегалните мигранти да ја преплават Европа

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан со писмо се обрати до лидерот на италијанската десничарска Лига, Матео Салвини во кое му заблагодарува на напорите да го спречи приливот...

Свет 29.08.19 | 16:48

Салвини повика на демонстрации во Рим

Лидерот на десничарската партија Лига Матео Салвини, кој го предизвика падот на првата италијанска популистичка влада и е исклучен од идната власт, повика на демонстрации...

Свет 28.08.19 | 22:11

Италија ќе добие влада без Салвини

Лидерите на италијанската Демократска партија на левиот центар (ПД) и популистичкото движење Пет ѕвезди денеска соопштија дека се договориле да формираат коалициска...

Свет 12.08.19 | 11:49

Италијанскиот министер за внатрешни работи правеше селфи со туристите на плажа

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини се појави на плажата Лидо Капарена во Таормини на Сацилија каде се поздравуваше со туристите и праваше со...

Свет 10.08.19 | 22:26

Салвини му порача на Ричард Гир со неговиот приватен авион мигрантите да ги пренесе во Холивуд и да ги смести во неговите вили

Италијанскиот вицепремиер Матео Салвини му порача на познатиот американскиот актер Ричард Гир дека може со неговиот приватен авион мигрантите да ги пренесе во Холивуд...

Свет 09.08.19 | 14:54

Салвини бара предвремени избори во Италија!

Италијанската владејачка партија „Лига“, денеска соопшти дека до Сенатот ќе упати предлог за изгласување недоверба на владата и оти се надева дека земјата наскоро...

Свет 26.07.19 | 19:26

Салвини: Нема истоварување мигранти

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини изјави денеска дека нема да дозволи 140 мигранти да слезат од бродот на италијанската крајбрежна стража се...

Свет 21.07.19 | 18:08

Салвини: Не може Франција и Германија сами да ја креираат миграциската политика

Не може Франција и Германија сами да ја креираат миграциската политика, без да се усогласат со барањата на најзасегнатите земји од миграцијата, како Италија и Малта,...