Ознака: мастерс
Останати спортови 11.11.22 | 08:05

Најголемите тениски звезди ќе играат на завршниот Мастерс

Со жрепка во Торино денеска е одреден составот на „црвената“ и „зелената‘ група за завршното АТП финале, кое ќе се игра во овој италијански град од 13 до 21 ноември...

Останати спортови 06.11.22 | 11:59

Ѓоковиќ со комплименти за противникот во финалето во Париз: Малку потсетува на мене

Во финалето на АТП турнирот во Париз од серијата „Мастерс 1000“ денеска ќе играат 35-годишниот српски тенисер Новак Ѓоковиќ и 19-годишниот Холгер Руне од Данска. Руне во...

Останати спортови 05.11.22 | 09:46

Циципас оди на Ѓоковиќ во полуфиналето на Мастерсот во Париз

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас се пласираше во полуфиналето на Мастерсот во Париз. Во два сета тој го победи Американецот Томи Пол со резултат 6:2, 6:4. Следен ривал на...

Останати спортови 11.08.22 | 10:54

Потоп за фаворитите на Мастерсот во Монтреал

Првите тројца фаворити на Мастерсот во Монтреал загубија во својот прв натпревар на турнирот. Даниил Медведев (1) загуби од Ник Кирјос, Карлос Алкарас (2) од Томи Пол, а...

Останати спортови 16.08.21 | 09:57

Медведев го освои Мастерс турнирот во Торонто

Рускиот тенисер Данил Медведев го победи Американецот Рејли Опелка со 6:4, 6:3 во финалето на Мастерс турнирот во Торонто. Мечот траеше 1 час и 27 минути. Русинот направи...

Останати спортови 16.05.21 | 22:23

Надал го совлада Ѓоковиќ во финалето во Рим

Шпанецот Рафаел Надал триумфираше вечерва на тенискиот мастерс во Рим совладувајќи го по голема борба во финалето бранителот на трофејот Србинот Новак Ѓоковиќ со 2:1...

Останати спортови 13.04.21 | 15:46

Федерер се откажа од настап на Мастерсот во Рим

Швајцарскиот тенисер, Роже Федерер, ќе го пропушти големиот турнир на земјени терени, Мастерсот во Рим. Со откажувањето од настап во Рим, Федерер годинава останува на...

Останати спортови 29.08.20 | 21:52

Се изедначи со Надал: Ѓоковиќ ја освои својата 80. титула во кариерата

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ, вечерва во Њујорк го победи Канаѓанецот, Милош Раониќ, во финалето на Мастерсот Синсинати со 2-1, по сетови 1:6; 6:3 и 6:4. За Србинот, ова е...