Ознака: масло
Економија 21.04.22 | 10:51

Геноцид врз домашните фирми со замрзнатите цени на масло и леб, една фирма загуби 190.000 евра во еден месец

Поразителни за домашните прехранбени компании се резултатите кои дојдоа по замрзнувањето на цените на лебот и маслото за јадење (мерка која важеше од почетокот на декември...

Твитови 15.04.22 | 16:38

Се радуваат на аплаузот на конгресот на Сириза додека низ маркетите бараат зејтин…

Се радуваат на аплаузот на конгресот на Сириза додека низ маркетите бараат зејтин… Се радуваат на аплаузот на конгресот на Сириза додека низ маркетите бараат зејтин...

Економија 15.04.22 | 16:02

Скопјанец со краставици мавал по продавачка зошто не му давале да купи пет литри масло

Непријатна случка имало вчера во маркет „Стокомак“ во Тафталиџе кога нервозен купувач протестно почнал да фрла со краставици низ продавницата затоа што му требале...

Економија 14.04.22 | 10:35

Бектеши: Aко некој сака да купи пакет масло, трговците веднаш да го известат ДПИ

Од вчера, 13 април 2022 година, на секој поединечен купувач кој ќе купува масло од сончоглед за јадење во трговските објекти, во текот на денот ќе му биде ограничена продажбата...

Економија 13.04.22 | 20:15

Бектеши: Од денеска да не се продаваат пакети масло или повеќе од три шишиња

Од денеска не треба да се продаваат шишиња масло за јадење во пакети или пелети по маркетите или кај трговците на мало, апелираше министерот за економија Крешник Бектеши. ...

Економија 13.04.22 | 17:04

Kомпаниите за масло имаат залихи уште за месец и половина

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска изјави дека домашните компании кои произведуваат масло за јадење имаат залихи за месец до месец и половина,...

Економија 07.04.22 | 15:57

„Срамота, прашајте си ги надлежните“: Министерот Николовски се потресе зошто новинарите го прашуваат за скапото масло

„Срамота, срамота…!“ Ова е реакцијата на Министерот за земјоделство Љупчо Николовски кој видно се вознемири од прашањата на „Алсат“. Од телевизијата побараа одговор,...

Балкан 07.04.22 | 10:06

Над 160 денари за масло, над 60 за шеќер – од денеска поскапи цени на основните продукти во Албанија

По нова, повисока цена од денеска албанските граѓани купуваат неколку основни прехранбени продукти. Според одлуката на подвладиниот Одбор за транспарентност, нови...

Калеидоскоп 30.03.22 | 09:51

Германските угостители го вадат помфритот од менито поради недостиг на масло и високи цени

Поради украинската криза, во Германија граѓаните ги празнат полиците со сончогледово масло во продавниците, а првите угостители го вадат помфритот од менито поради...

Свет 30.03.22 | 09:44

Зејтинот стана прескап, а и го нема: Германците во страв почнаа да го тргаат помфритот од менито

Поради украинската криза, Германците ги празнат рафтовите со сончогледово масло во продавниците, а веќе се појавија и првите угостители коишто го тргаат помфритот...

Свет 20.03.22 | 16:53

Oграничена продажбата на брашно, масло и конзерви во повеќе маркети низ Белгија

Синџирите супермаркети „Колорајт“ и „Лидл“ во Белгија ја ограничија продажбата на брашно, масло и конзервиран зеленчук поради големата побарувачка. Додека двете...

Економија 19.03.22 | 08:38

Маслото ќе поскапи, ама и шишињата ќе намалат на литража

Зависно од производителот, зависно од тоа дали имаме пакувања од 0,8 литри, 0,9 или еден литар, цената на маслото за јадење во наредниот период очекуваме да се движи максимално...

Економија 16.03.22 | 20:34

Бектеши за акцијата со гратис масло: Граѓаните да ги пријавуваат маркетите доколку забележат злоупотреба

Трговците да не ја злоупотребуваат ситуацијата, а граѓаните да пријавуваат секаков прекршок, порача министерот за економија Крешник Бектеши. Во изминатите денови...

Балкан 10.03.22 | 22:03

Курти: Косово плаќа најскап зејтин во светот, но цената е вештачки надуена

Косовскиот премиер, Албин Курти, по денешното поскапување на цената на сончогледовото масло во дел од маркетите во државата на дури 3,50 евра за литар, изјави дека Косово...

Економија 08.11.21 | 21:01

Нова тура поскапување на маслото, литро чини и 120 денари

Маслото за јадење од марката „Брилијант“ веќе се продава по 105 денари за еден литар, а „Кристал“ може да се најде за 95 денари. Сончогледовото масло „Флориол“ вообичаено...

Економија 08.10.21 | 08:49

Бизнисите предупредуваат за ценовен шок, власта вели нема да е до толку

По предупредувањата на преработувачите дека е можно зголемување на основните прехранбени продукти до 50 проценти, од Владата и вчера смируваа дека доколку има ценовни...

Економија 03.09.21 | 11:55

Маслото и брашното пак ќе поскапат

Цените на житарките, сојата и сончогледите продолжија да растат на регионалните берзи, што значи дека цената на некои основни прехранбени производи нема да се стабилизира...

Твитови 09.04.21 | 14:05

Од кога поскапе маслово, варени компири ми се поомилени од помфрит