Ознака: маска
Калеидоскоп 15.06.21 | 10:54

Извадил пиштол ѝ ја убил продавачката бидејќи му кажала дека мора да носи маска

Маж пукал ѝ убил касиерка во маркет, откако таа му кажала дека мора да носи маска во продавницата во американската држава Џорџија. Откако пукал во продавачката, човекот...

Македонија 01.06.21 | 22:25

Владата ги усвои новите мерки, се укинува носењето маска на отворено, дозволени свадби и прослави

Владата денеска на седница ги прифати измените и дополнувањата на рестриктивните мерки согласно препораките на Комисијата за заразни болести, утврдени како предлози...

Црна хроника 27.05.21 | 10:47

Казни за 382 граѓани кои не носеле маска и за 22 кои го прекршиле полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на државата се регистрирани 382 прекршоци на мерката за носење лична заштита на лице, а се констатирани и 22 прекршоци...

Црна хроника 25.05.21 | 15:43

„Родители за пример“: Majка и татко го бранеле синот пред полицајците бидејќи не носел маска

Против две лица на возраст од 40 и 43 години Основното јавно обвинителство – Битола поднесе предлог за издавање казнен налог за кривично дело – Спречување на службено...

Црна хроника 25.05.21 | 14:34

Родители нападнале полицајци што се обиделе да го казнат нивниот син за неносење маска

Против две лица на возраст од 40 и 43 години Основното јавно обвинителство Битола поднесе предлог за издавање казнен налог за кривично дело – Спречување на службено лице...

Црна хроника 25.05.21 | 13:13

Казнети 449 граѓани кои не носеле маска

Изминатата ноќ, во периодот на полицискиот час, од 00.00 часот до 04.00 часот изутринава е констатирано дека 26 лица не ја почитувале забраната за движење. Од полицијата соопштија...

Црна хроника 24.04.21 | 11:00

Полицискиот час го прекршиле 35 лица, 513 санкции за неносење маска

Од 20:00 часот до 05:00 часот констатирано е дека 35 лица не ја почитувале забраната за движење, додека во текот на изминатото деноноќие на територијата на Македонија, за мерката...

Здравје 05.04.21 | 11:10

Во наредните 15-20 дена да се избегнуваат затворени простории со многу луѓе и никаде без маска, советува професор Дејан Трајковски

Професорот на Технички факултет во Битола, Дејан Трајковски, кој на неговиот Фејсбук-профил секојдневно прави анализи за трендот на заболени и смртноста од Ковид-19...

Твитови 20.03.21 | 21:18

Кој не носи маска добива пендрек


Црна хроника 05.03.21 | 11:59

Казнети 686 граѓани за неносење маска

Вкупно 686 граѓани во земјава се казнети за неносење маска во изминатите 24 часа. Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија, по однос на...

Црна хроника 17.02.21 | 10:50

Казнети 394 граѓани за неносење заштитни маски

Во изминатотото деноноќие на територијата на Македонија се казнети 394 граѓани за неносење заштитни маски.  Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните...

Здравје 10.02.21 | 20:25

Ковид 19: Носете две маски – една хируршка и една платнена

Носењето две маски преку лицето – платнена врз хируршка – ја зголемува заштитата од ковид-19 на 92,5 проценти, се нагласува во анализа на Американскиот центар за контрола...

Музика 05.02.21 | 11:46

Мијата го објави спотот за „Маска“ кој сама го режираше

Мијата денеска го објави видео записот за песната „Маска“ кој сама го режираше. Мијата е и автор на музиката и текстот на песната, а аудиото соработката е со Дамир Пух...

Кариера 20.01.21 | 21:11

Студент избркан од приемен испит откако седум пати одбил да ја стави маската над носот

Студент, кој во саботата го полагал стандарниот приемен испит за Универзитетот во Токио, бил дисквалификуван откако одбил да го покрие носот со маската и со тоа ги прекршил...

Црна хроника 08.01.21 | 11:42

Казнети 203 лица за неносење на маска

Во текот на изминатото деноноќие(07/08.01.2021 година) на територијата на Република Македонија, пооднос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 203 прекршоци. Министерството...

Црна хроника 05.01.21 | 10:15

Казнети 292 граѓани за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие, казнети се 292 граѓани по однос на мерката за носење лична заштита на лице. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните...

Црна хроника 03.01.21 | 09:57

537 граѓани казнети за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 537 прекршоци, соопшти...

Свет 02.01.21 | 11:21

Австралија воведе изгор казни: Неносење маска во Сиднеј ќе чини 140 долари

Властите во Сиднеј, најнаселениот град во Австралија, наметнаа задолжителното носење маска во затворен простор, поради зголемениот број на инфекции со корона вирусот. Новите...

Црна хроника 02.01.21 | 09:51

Им тргна годината: 208 граѓани казнети за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 208 прекршоци, соопшти...

Балкан 24.12.20 | 08:44

Забраната за движење без маска е неуставна, одлучи уставниот суд на БиХ

Забраната на движење доколку не се носи заштитна маска е спротивна на Уставот. Таа забрана ги ограничува основните права и слободи на човекот, одлучија Уставните судии...