Ознака: машка ракометна репрезентација на македонија
Ракомет 14.03.21 | 13:08

Стручниот штаб подготвен за победа во Данска

Македонските ракометари се во Алборг во Данска, каде што од 16 часот ќе го одиграат реванш дуелот од квалификациите за Европското првенство против Данска. Филип Миркуловски...

Ракомет 27.01.21 | 23:26

Македонија заврши на 23 место на СП во ракомет

До крајот на СП во Египет останаа уште само четири средби, двете полуфинални, таа за третото место и големото финале. Денеска стана познат и победникот на Президент Купот,...

Ракомет 27.01.21 | 17:57

Кире Лазаров нов селектор на Македонија?!

Кире Лазаров е голем фаворит во трката за нов селектор на Македонија, откако Ракометната Федерација на Македонија во текот на вчерашниот ден спогодбено ја прекина соработката...

Ракомет 19.01.21 | 09:42

Мицкоски: Посакуваме нови победи, а пред сѐ добро здравје

Македонија се бодри и кога победува и кога губи! 🇲🇰 Честитки на ракометарите за пласманот во следната фаза. Посакуваме нови победи, а пред сѐ добро здравје!- стои во...

Ракомет 18.01.21 | 21:51

Стоилов: Жалам што не можевме подобро да се подготвиме

Македонија е во наредната фаза на Светското првенство. Победата над Чиле во последното коло ни ја отвори вратата во втората рунда каде што задачата ќе биде многу потешка....

Ракомет 18.01.21 | 21:00

Познат распоредот на натпреварите на Македонија на СП во ракомет

Откако Македонија денеска успеа да го совлада Чиле на третиот натпревар во рамките на првата фазаод Светското ракометно првенство кое се игра во Египет, познат е и распоредот...

Ракомет 18.01.21 | 18:04

Македонски специјалитет за Чиле – цепелин како „јаготка на шлагот“

Една ама вредна – Македонија ја забележа првата победа на СП во Египет, која донесе пласман во втората фаза. Овој цепелин е еден од оние моменти кога нашиот состав,...

Ракомет 18.01.21 | 17:45

Заев со честитка до ракометарите: Ова е победа освоена со професионалност и истрајност

Премиерот Зоран Заев се огласи на Фејсбук и им ја честиташе победата на македонските ракометари. -Македонските ракометари продолжуваат во следната фаза од Светското...

Ракомет 18.01.21 | 17:41

Познато кога Македонија ќе го игра првиот меч во втората фаза

Конечно победа, победа во вистински момент. Со триумфот над Чиле, нашите ракометари се пласираа во следната фаза, она што и беше основниот план и амбиција на нашата експедиција...

Ракомет 18.01.21 | 17:32

Ристовски: Да не беа Лазаров, Пешевски, Митревски и Томовски, се сомневам дека ќе победевме

Ова е второ Светско првенство без Борко Ристовски во нашиот табор, откако Червар не го сврсти во ростерот на македонската селекција за Мундијалот во Франција пред четири...

Ракомет 18.01.21 | 17:11

Митревски ја одбрани Македонија, ја однесе во вториот круг

Традицијата на победи против селекцијата на Чиле продолжи и денеска кога Македонија дојде до триумф број 6 во шестиот натпревар против оваа селекција обезбеден со 32:29. Селекцијата...

Ракомет 18.01.21 | 17:04

Лазаров ги искара ракометарите на тајм-аут

Како вистински капитен, Кире Лазаров ги искара своите соиграчи. Тој им напомена –“Смирете се не шутирајте сега, не шутирате кога треба“ тоа беше советот на капитенот...

Ракомет 12.01.21 | 22:54

Брестовац: Манасков не е избришан, жалам за Маџовски

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац го објави списокот за настап на Светското првенство во Египет кое стартува утре. Предводникот...

Ракомет 10.01.21 | 21:09

Македонските ракометари по вторпат подобри од Чиле

Македонската ракометна репрезентација го победи Чиле со 28:24 во вториот пријатески натпревар одигран денес во СЦ „Јане Сандански“. Во воведните минути од натпреварот...

Ракомет 26.10.20 | 20:36

Oд нив ќе се бираат најдобрите: Познат поширокиот состав на ракометната репрезентација

Селекторот на Македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац го објави поширокиот список на 35 ракометари за претстојните квалификациски натпревари со репрезентациите...

Ракомет 11.01.20 | 21:00

Имало чекор повеќе: Украинците го оспоруваат голот на Лазаров

На сајтот на Украинската ракометна федерација е објавен текст поткрепен со видеоснимка, во кој Украинците сметаат дека Кире Лазаров направил чекор повеќе при победничкиот...

Ракомет 11.01.20 | 12:11

Сам против Украина: Митревски доби признание и од ЕХФ

Голманот на македонската ракометна репрезентација, Никола Митревски доби уште едно признание за својата извонредна партија при победата синоќа над Украина со 26-25. За...

Ракомет 11.01.20 | 11:27

Младо „северџанче“ од СДСМ гордо објави: Не навивам за Македонија поради Стоилов и Лазаров

Воислав Попоски кој на социјалните медиуми се претставува како вработен во СДММ (Социјал-демократска младина на Македонија, подмладокот на СДСМ) синоќа на социјалните...

Ракомет 10.01.20 | 13:28

РФМ ќе ги награди ракометарите со 30 илјади евра за влез во втората фаза на ЕП

Македонските репрезентативци ќе поделат меѓу себе 30.000 евра доколку се пласираат во втората рунда од европскиот шампионат во Виена. Притоа, претседателот Мукаетов ги...

Ракомет 10.01.20 | 10:19

Македонските ракометари вечерва на јуриш, ЕП го отвораат со дуелот со Украина

Со мечот со Украина вечерва во 20,30 часот (пренос на „ТВ Телма“), македонската машка ракометна репрезентација го почнува својот настап на Европското првнество (ЕП). Ова...