Ознака: маржа
Економија 06.10.22 | 18:59

Ограничени маржите за млечните производи

Владата на 87. седница донесе Одлука за дополнување на Одлуката за посебни услови за трговијата на одделни стоки со што, по предлог на Министерството за економија, се...

Економија 21.09.22 | 19:36

Хоџа: Ќе се прошири листата на производи со ограничена маржа

Економскиот тим на Владата е во постојан контакт со сите засегнати страни и во тој контекст, како што и претходно беше најавено, ќе има проширена листа на производи по...

Економија 20.09.22 | 16:48

Владата ја ограничи маржата на основните прехранбени производи до крајот на годината

На предлог на Министерството за економија, Владата на денешната седница донесе одлука да се продолжи рокот на траење на мерката за ограничување на маржата на основните...

Економија 09.09.22 | 19:19

Владата ја ограничи маржата на трговците за струја

Државата ја ограничи маржата за трговците со струја на 10%, а ќе се намали и онаа на крајниот снабдувач од 50 на 20 отсто. Со вакват мерка, според министерот за економија...

Економија 11.08.22 | 12:46

Откако цените се вивнаа во небо и ги снема: Се замрзнува маржата за огревно дрво и пелети на 10 отсто

На предлог на Министерството за економија, Владата на денешната седница донесе одлука за определување на највисоката трговска маржа како посебен услов во трговијата...

Балкан 23.06.22 | 19:38

Црногорската влада ги ограничи маржите на основните прехранбени производи

Црногорската влада донесе одлука со која се ограничуваат максималните маржи во продавниците на големо на пет отсто, за пченица, шеќер, масло и сол, додека максималната...

Економија 16.06.22 | 13:29

Влада: Мерките даваат резултат, 5 до 10 отсто намалени цените на основните производи

Според Владата, одлуката за замрзнување на маржата на одредени производи со цел ограничување на растот на цените, веднаш даде резултат. Од таму посочуваат дека цените...

Македонија 14.06.22 | 21:00

Владата и официјално ги ограничи маржите на основните производи

Владата на Република Македонија на денешната 52 седница донесе Одлука за посебни услови за трговијата на одделни стоки, со која се определува највисоката трговска...

Економија 14.06.22 | 13:35

Се замрзнува маржата на лебот, шеќерот и зејтинот на 5%, а на брашното, макарони, ориз, кравјо млеко и јајца на 10% во трговија на големо и мало

На предлог на Министерството за економија, Владата на Македонија на денешната седница донесе Одлука за определување на највисока трговска маржа на основните прехранбени...

Економија 13.03.22 | 11:13

„Смрзнати“ маржи, празни фрижидери: Говедското поскапено 100 денари, пилешкото 60, јајцата 40 денари

И оваа недела веб сервисот Ценометар.мк беше на терен низ најголемите маркети во Македонија, и покрај најавувањата од Владата и Министерството за финансии, за смрзнати...

Економија 01.03.22 | 08:46

Од денеска ограничени маржи наместо замрзнати цени на основните прехранбени производи

Стапи во сила одлуката за одредување највисоки трговски маржи на продажните цени на основните прехранбени производи во трговијата на големо и мало, што минатиот вторник...

Економија 25.02.22 | 15:31

Стопанската комора бара итна средба со Бектеши за замрзнувањето на маржите во трговијата

Стопанската комора на Македонија денеска побара итна средба со министерот за економија Крешник Бектеши за дополнителни консултации со цел, како што соопштија оттаму,...

Економија 16.02.22 | 10:27

Замрзнувањето на цените завршува, ќе се ограничува маржата за основните производи

Наместо замрзнување на цените кај основните животни производи, од наредниот месец најверојатно ќе се ограничи маржата на трговците, најави денес министерот за економија...