Ознака: Марко Пејчиновски
Калеидоскоп 12.05.22 | 11:43

Марко Пејчиновски најави нов подвиг – 10 препливувања во 10 викенди

Марко Пејчиновски најави нов подвиг – 10 препливувања во 10 викенди Откако ја започнав својата пливачка кариера, па се до денеска, правам подвизи кои никој до сега ги...

Црна хроника 22.01.22 | 15:07

Голема тага: Почина мајката на младиот херој Марко, едно од пливањата ѝ го посвети нејзе

Охриѓани се во тaга по веста дека почина Виолета Пејчиновска, медицинска сестра од Охрид. Граѓаните, колегите, пријатели ја опишуваат како жена со големо срце. Била секогаш...

Останати спортови 04.09.21 | 10:10

Марко од 7:18 часот утрово плива за децата со ретки болести

Младиот охридски јуна Марко Пејчиновски утриво  во 07:18 часот го започна пливањето посветено на Децата со ретки болести. Марко ќе плива на релација Охрид-Струга-Охрид.

Македонија 15.08.21 | 17:57

Пендаровски се сретна со Марко Пејчиновски и Ергин Борова: Двајцата во себе носат хуманост и солидарност, двајцата даваат поддршка на послабите од нас

Претседателот Стево Пендаровски во вилата „Билјана“ во Охрид ги прими Марко Пејчиновски и Ергин Борова, лица, кои го препливаа Охридското Езеро, со пораки за подигање...

Останати спортови 15.08.21 | 13:04

На Илинден пливаше за мајка си, на Голема Богородица ќе плива за децата со ретки болести

На Празникот Голема Богородица, 28 Август, Марко пред нова благородна цел. Повторно ќе плива за децата со ретки болести. По тој повод ќе се изработуваат маици со мотото...

Останати спортови 31.07.21 | 21:49

Ова пливање ѝ го посветувам на мојата мајка: Марко исплива 60 км Охрид – Свети Наум – Охрид

Дванаесет часа за нов предизвик посветен на неговата мајка! Дванаесет часа му беа потребни на охридскиот херој Марко Пејчиновски да исплива од Охрид до Свети Наум и...

Калеидоскоп Останати спортови 31.07.21 | 14:27

Нов подвиг: Малиот Марко Пејчиновски доплива до Свети Наум

Младиот спортски херој Марко пејчиновски, исполни уште еден предизвик и предмалку успеа да доплива до брегот на Охридското Езеро кај Свети Наум. Марко пред три лета...

Останати спортови 03.07.21 | 15:26

Херојот е речиси на целта: Марко Пејчиновски плива за Свети Наум

Марко Пејчиновски во чест на празникот посветен на исцелителот и чудотворец свети Наум Охридски денеска плива до манастирот „Свети Наум“ од Охрид. Марко пред три...

Калеидоскоп 26.04.20 | 20:43

Малиот херој што го преплива Охридското езеро добитник на „Светската награда за млад хуманист“

Го нарекуваа „Херојот на Охрид“, откако во 2018 година за 9 часа го преплива Охридското езеро. Следната година, Марко порасна во херојот на Македонија, кога пред себе постави...

Култура 10.02.20 | 13:40

„Титан“- документарен филм за охридскиот херој Марко Пејчиновски

Наскоро ќе биде премиерата на документарниот филм „Титан“, посветен  на охридскиот пливачки херој Марко Пејчиновски. Филмот е дело на режисерите Игор Јовчевски и...

Останати спортови 28.08.19 | 21:23

Јунакот Марко: Не ми е сеедно, но не се предавам, ќе се обидам и следната година

Марко Пејчиновски не успеа да ја преплива посакуваната делница од 64 километри низ Охридското езеро, но 13-годишното момче останува херој на охриѓани и на целокупната...

Останати спортови 28.08.19 | 13:13

Шабан Трстена кон Марко: Браво мали, ти си шампион, но твоето здравје е најважно!

Марко Пејчиновски од Охрид синоќа реши да се откаже од својот замислен подвиг, пливајќи триаголник Охрид – Св. Наум – Струга – Охрид, поради болки во ногата. И покрај...

Македонија 28.08.19 | 11:38

Мицкоски: Главата горе јунаку, ти си нашата гордост

Малиот Марко со срце големо како планина. И во темниот простор тој е ѕвездата која свети најсилно. Главата горе ЈУНАКУ, нека Бог ти помага, ти си нашата гордост и инспирација...

Македонија 27.08.19 | 23:55

Илиевски: Идејата на Марко придвижи планини!

Богдан Илиевски во знак на поддршка на Марко Пејчиновски кој маратонот долг 64 киломентри го посвети на лицата со ретки болести напиша: Да тргниш среде ноќ од Охрид према...

Останати спортови 27.08.19 | 23:44

Поради силни болки во ногата Марко го прекина маратонот

Марко Пејчиновски вечерва мораше да го прекине маратонот кој се обидуваше да го исплива во име на децата со ретки болести. „Желбата и волјата се крилја за големи дела.“ Нашиот...

Останати спортови 27.08.19 | 21:51

Марко се бори со со силен ветер и разбранувано езеро: Досега исплива 6км и 600 метри

Малиот јунак кој денеска влезе во водите на Охридското езери за да го исплива маратонот од 64 километри по 2 часа пливање се бори со разбранувано езеро и силен ветер. Изминаа...

Останати спортови 27.08.19 | 21:09

Марко исплива 3,5км од предвидените 64: Со среќа храбро момче!

Марко Пејчиновски веке неколку часа ја плива одредената рута на маратонот кој вети дека ќе се обиде да го заврши во има на децата со ретки болести. На неговата фејсбук...

Останати спортови 27.08.19 | 19:21

Марко го започна својот подвиг: Малиот херој ќе се обиде да преплива 64 километри

Марко Пејчиновски денеска околу 18:30 часот тргна од Градското пристаниште во Охрид, да се обиде да преплива 64 километри во водите на Охридското езеро. Предвидено е кружната...

Останати спортови 27.08.19 | 09:20

Кога ќе видит Богородица како пливам, ќе го смирит езерото

„Ве молам, не велете ‘браво за детето Марко што го преплива езерото’ …тоа не е дете. Тоа е маж. Мажиште“ – напиша познатиот македонски актер Рубенс Муратовски на...

Останати спортови 27.08.19 | 08:49

Марко Пејчиноски ќе плива 64-километарски маратон за лицата со ретки болести

Тринаесетгодишниот охриѓанец Марко Пејчиноски денеска го стартува својот ултра маратон, во кој ќе се обиде да преплива 64 километри во водите на Охридското Езеро од...