Ознака: Марко Бислимовски
Македонија 14.09.22 | 12:05

Бислимовски: Мора да се штеди, треба да сме подготвени на се

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски, во гостување во Студио 10 на ТВ 24 порача дека доаѓа сериозно тежок период и сите ќе мора да штедиме....

Економија 01.09.22 | 15:19

Бислимовски штеди во РКЕ, оди пеш по скали, наместо да користи лифт, сака и да ослабне

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимовски на денешната прес-конференција рече дека и во оваа државна институција се почитуваат владините мерки за штедење кои полнуваат...

Економија 04.07.22 | 11:49

Бензините поевтинуваат

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски денеска најави дека ќе има поевтинување на нафтените деривати. Денес дизелот се намалува за...

Економија 27.06.22 | 14:02

Подготвителна седница за блок тарифите за потрошувачката на струја на домаќинствата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска ја започна подготвителна седница за реформата на тарифниот систем за електрична енергија (блок тарифи). Претседателот...

Економија 20.06.22 | 12:57

Бислимоски: Сега е популарно да се шпеклуира, експертиве за ковид станаа експерти за енергетика

Со денешаната одлука цената на безините ќе се намаил за 1,5 денари, додека пак цената на дизелот ќе се зголеми за 0,5 денари, кажа денеска првиот човек на Регулаторна Комисија...

Економија 20.06.22 | 12:02

БЕГ остана без лиценците, што ќе се случува со парното греење?

Одржана е главна седница на која РКЕ донесе одлука за престанок на лиценцата за вршење на енергетска дејност, производство на топлинска енергија на компанијата БЕГ,...

Економија 13.06.22 | 22:03

Бислимоски: Во јануари може ќе викаме дека цената на горивата што е сега била супер

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски во Тема на денот на Сител изјави дека смета дека ситуацијата со горивата ќе станува се полоша. Јас тоа што го гледам на светските...

Економија 27.05.22 | 10:49

ЕСМ да испорача 100 отсто електрична енергија за домаќинствата за да се задржи стандардот на граѓаните, бара Бислимовски

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски на средбата „Преку праведна енергетска транзиција до одржлив раст и развој“ организрана...

Економија 25.05.22 | 16:44

Бислимовски: Државата ќе спречи големо поскапување на струјата

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски информира дека државата нема да дозволи големо зголемување на цената на електричната енергија....

Економија 16.05.22 | 15:25

За домаќинствата ќе се воведуваат блок тарифи во зависност од потрошувачката на електрична енергија

Во фаза на завршна подготовка е најголемата измена на тарифниот систем за електрична енергија од осамостојувањето до денеска и сигурно е дека ќе се воведат блок тарифи....

Економија 11.05.22 | 12:55

Бислимовски: Непотребен увоз од 30 милиони евра на струја, компании и општини трошеле субвенционирана наместо од слободниот пазар

Марко Бислимовски, претседателот на Регулаторна комисија за енергетика, во емисијата „Утрински брифинг“ објави дека оваа година е направен непотребен увоз на електрична...

Економија 29.04.22 | 08:49

Бислимовски најави реформа на плаќањето за струја: Ќе има рзлични тарифи за просечните и големите потрошувачи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) одржа работен состанок со професори од Машинскиот факултет од Скопје и Факултетот за електротехника и информациски...

Економија 12.04.22 | 11:10

Бислимовски: Оние што енормно трошат струја, имаат пари и да платат

Овие се незапамтени ситуации кога никој ништо не може да предвиди, но никогаш немало толку драстични промени на берзите како сега и останува да се надеваме дека оваа...

Скопје 11.04.22 | 22:20

Ако секне гасот од Русија, во следната грејна Скопје ќе се топли на мазут, но тогаш градот ќе биде енормно загаден

Се наоѓаме во незапаметени ситуации кога никој ништо не може да предвиди и никогаш немало толку драстични промени на берзите како сега, вели во интервју за Макфакс претседателот...

Економија 09.03.22 | 19:51

Бислимоски: Вечерва на полноќ ќе ја објавиме нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика изработи измени на постоечката методологија со која во услови на драматичен пораз или намалување на цените на нафтените деривати...

Економија 03.11.21 | 22:37

Бислимовски: Ни престои тешка и кризна година, РКЕ ќе ги искористи своите механизми

Сите механизми коишто ѝ стојат на располагање на Регулаторната комисија за енергетика ќе бидат искористени за да се ублажат ефектите од ценовната криза на струјата,...

Економија 03.11.21 | 22:23

Бислимовски: Струја на пазарот има, но таа е поскапа

Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски во своето вечерашно гостување во емисијата „Економски Магазин“ на Алсат рече дека кризата...

Економија 08.10.21 | 18:01

Бислимоски: Напаѓачот треба да ѝ се извини на институцијата РКЕ, а не на мене

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски се уште се консултира со своите адвокати дали да поднесе приватна тужба...

Економија 07.10.21 | 17:47

Бектеши уверува: Тепачката меѓу Џафери и Бислимовски не може да го загрози енергетскиот сектор

Министерот за економија Крешник Бектеши го осудува физичкиот напад врз претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски...

Македонија 07.10.21 | 17:39

Бектеши лаже, Аријанит Џафери не му се извинил на Марко Бислимовски за тепањето

Сопственикот на фирмата „У Пауер“, Аријанит Џафери не се извинил зашто со удари по глава и по теело го нападнал претседателот на Регулаторната комисијата за енергетика...