Ознака: Марјан Ѓорчев
Македонија 19.10.22 | 22:07

Ѓорчев: Добро е што носиме закон за здруженија, бидејќи отворањето на бугарските здруженија се навреда за државата и нацијата

„Според мене ова не е политичко прашање, ова е Уставно прашање, тука се напаѓа Уставот на Република Македонија, бидејќи во уставот точно стои што е спротивно на уставот...

Македонија 03.10.22 | 09:31

Ѓорчев: Сè додека Македонија не разбере дека попуштањето води кон поголем притисок од бугарска страна, нема да има промени

Ништо нема да се промени во политиката на бугарските институции – како што се Собранието и Владата, ниту пак ќе се смени граѓанската перцепција кон Македонија, вели...

Македонија 27.06.22 | 20:03

Ѓорчев: Францускиот предлог 100% ги задоволува бугарските барања и е дефакто усогласен помеѓу Македонија, Франција и Бугарија

Поранешниот македонскиот амбасадор во Бугарија, Марјан Ѓорчев, во гостување во емисијата „Што не е јасно?“ на телевизија Алфа, изјави дека францускиот предлог е дефакто...

Македонија 25.06.22 | 19:54

Ѓорчев: Бугарија нема да отстапи од барањата, останува да чекаме ЕУ да го промени одлучувањето со консензус

Сосема е очигледно е дека Бугарија е задоволна од тоа што е предлогот на француското претседателство на ЕУ, оценува поранешниот македонски амбасадор во Софија, Марјан...

Македонија 18.04.22 | 21:20

Ѓорчев: Власта направи стратешка грешка со потпишувањето на договорот за добрососедство и соработка со Бугарија

Република Македонија направи стратешка грешка со потпишувањето на договорот за добрососедство и соработка со Република Бугарија каде се ставивме во несиметрична...

Македонија 18.04.22 | 20:52

Ѓорчев: За каква заедничка историја ние зборуваме кога македонската антифашистичка борба и третиот Рајх на Бугарија се две спротивставени страни во историјата

Република Бугарија добро знае дека Македонската држава е настаната во антифашистичката борба, изјави поранешниот амбасадор во Република Бугарија, Марјан Ѓорчев во...

Македонија 22.03.22 | 20:20

Марјан Ѓорчев: Односот на власта кон чествувањето на Гоце Делчев не е изненадувачки

Односот на власта кон чествувањето на Гоце Делчев не е изненадувачки и тоа е погрешна стратегија. Ако мислат дека со тоа ќе ги задоволат Бугарите се лажат, нема да се...

Македонија 22.03.22 | 19:46

Ѓорчев: Македонската политичка елита се затвори во врска со договорот со Бугарија, непознато е што се случува во преговарачкиот процес

Нашата политичка елита се затвори за договорот со Бугарија и одеше во еден друг процес, односно дека тие се некои преговори коишто доколку се изнесат во јавноста ќе...

Македонија 17.02.22 | 22:59

Ѓорчев: Овој начин на предлагање на одговорни лица во дипломатијата е несоодветен

Марјан Ѓорчев екс-амбасадорот во Бугарија во емисијата 24 анализа рече дека предлогот Бесмира Ејупи за конзул во САД е несоодветен и за тоа говори реакцијата на дипломатксиот...

Македонија 04.02.22 | 20:56

Ѓорчев: Не гледам како ќе постигнеме прогрес со ваква тврда бугарска позиција, која има една максима, Македонија може во Европа, но македонизмот не

Нашите историчари имаат полно право да ги бранат нашите македонски ставови. Не гледам како ќе постигнеме прогрес со ваква тврда бугарска позиција, која има една максима...

Македонија 25.01.22 | 22:34

Ѓорчев предлага МАНУ и УКИМ да се вклучат во дебатата за Бугарија

Поранешниот амбасадор во Бугарија, Марјан Ѓорчев, смета дека треба да се оствари една широка дебата за спорот со Бугарија, во која би биле вклучени и други важни институции...

Македонија 10.12.21 | 20:03

Ѓорчев: Со Владата на СДСМ, Македонија доживеа дебакл во сите области и тоа ЕУ го гледа, затоа нема датум за преговори со Брисел

Владата треба да сфати дека домашната задача за да се пристапи кон ЕУ е многу јасна и таа треба да ја сработат надлежните во земјава. А ние не сме подготвени во многу...

Македонија 11.11.21 | 21:29

Ѓорчев: Реџепи даде збор, а потоа не се појавува

Поранешниот министер и поранешен амбасадор, Марјан Ѓорчев вели дека најприродна работа е интерпелација во Собранието на Владата, после таквите изборни резултати. Политичката...

Македонија 23.09.21 | 17:48

Марјан Ѓорчев: Ќе ги брише ли своите учебници Бугарија- во кои стои дека Македонија е бугарска држава ?

Ќе ги брише ли своите учебници Бугарија- во кои стои дека Македонија е бугарска држава – како што денеска премиерот вети дека ќе го тргне зборот „бугарски“ од пред...

Македонија 13.07.21 | 12:38

Марјан Ѓорчев: Ништо нема да се промени во односот на Софија кон Скопје

Поранешниот македонски амбасадор во Бугарија, Марјан Ѓорчев, вели дека ништо нема да се промени во односот на Софија кон Скопје. Според Ѓорчев, треба да се промени односот...

Македонија 22.06.21 | 19:34

Ѓорчев: Радев и Јанев донесоа тврда позиција, ќе почекаме до стабилна влада во Бугарија

„Има две причини зошто Бугарија така постапува кон нас. Првата е нивниот стереотип и статика во однос на поимот Македонија, а втората е нивната политичка криза“, вели...

Македонија 17.06.21 | 21:21

Бугарија се обидува да ја притисне Македонија да ги испочитува работите што се договорени помеѓу политичарите

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Вин Вин” на ТВ Телма гостуваше поранешниот амбасадор на Република Македонија во Република Бугарија, Марјан Ѓорчев кој...

Македонија 04.05.21 | 11:26

Марјан Ѓорчев: Или ќе бидеме држава достојна за ЕУ или нема да нè биде!

Ако Бугарија претендира дека има македонски граѓани со бугарско етничко потекло, и Македонија има право да бара почитување на бугарските граѓани кои се изјаснуваат...

Македонија 15.02.21 | 19:34

Ѓорчев: Договорот со Бугарија од самиот почеток има нерамноправна основа

Марјан Ѓорчев, стратешки партнер на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и советник на Извршниот комитет на партијата во своето гостување во емисијата „Само...

Македонија 13.01.21 | 12:34

Марјан Ѓорчев назначен за стратетешки партнер на Мицкоски и советник на ИК

Поранешниот министер и пратеник Марјан Ѓорчев е назначен за стратешки партнер на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и советник на Извршниот комитет на...