Ознака: мариупол
Свет 21.06.22 | 11:18

Во Мариупол се изведува реконструкција на пристаништето разурнато од борбите

На социјалните мрежи е објавена снимка од дрон на која се гледа како тече процесот за реконструкцијата на стратешкото пристаниште на брегот на Азовското Море. Reconstruction...

Свет 14.06.22 | 15:25

Ѕирнете во пеколот на „Азовстал“: Руските сили овозможија увид во подземните бункери и ходници на фабриката во Мариупол

Импровизирани кревети, спомен обележја на загинатите борци и „легла“ направени од дрвени палети откриваат речиси незамисливи услови во кои живееја украинските сили...

Свет 11.06.22 | 09:30

Во Мариупол избувна епидемија на колера и дизентерија

Во Мариупол избувна епидемија на колера и дизентерија, изјави градоначалникот Вадим Бојченко и предупреди дека илјадници луѓе би можеле да заболат од колера и други...

Свет 10.06.22 | 11:32

На Мариупол му се заканува голема епидемија на колера, предупредуваат британските служби

Вториот човек на украинската воена разузнавачка служба, Вадим Скибицки, откри дека Украина моментално губи на првите линии и е целосно зависна од пристигнувањето на...

Свет 05.06.22 | 09:29

Многу чудно, некој ги расчистил минските полиња кај Мариупол за да минат Русите

Денис Шелер, хрватски војник кој шест години се борел во Украина како припадник на баталјон „Азов“, за Глобус зборува за неонацистичкиот баталјон, за падот на Мариупол,...

Свет 04.06.22 | 07:59

Руски роботи го чистат Мариупол од мини

Роботските системи „Уран-6“ се користат при чистење на подрачјата во Мариупол, јавува РИА Новости. На оваа делница од патот во Мариупол работи роботскиот комплекс „Уран-6“,...

Свет 02.06.22 | 14:34

Граѓани на Мариупол сведочат: Украински тенк пукаше во станбена зграда, ни велеа „вие сте сепаратисти, не ве жалиме“

Руските медиуми објавија видео од жители на Мариупол, коишто раскажуваат дека украинските сили во градот им се заканувале и уништувале цивилни цели. Воениот известувач...

Свет 31.05.22 | 16:09

Во „Азовстал“ пронајдено минирано комбе полно со тела на милитанти од „Азов“

Руското Министерство за одбрана соопшти дека руската армија во подземјите простории на индустрискиот комплекс „Азовстал“ во Мариупол пронашла комбе со тела на украински...

Свет 28.05.22 | 13:35

Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол

Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол, изјави денеска за руските медиуми претставник на пристаништната администрација. Бродот МР-3 од типот „Славутич“ влезе...

Свет 26.05.22 | 15:01

Басурин: Можно е да има уште украински војници во „Азовстал“

Заменик-началникот на милицијата на Доњецката Народна Република, Едуард Басурин, изјави дека е можно некои припадници на украинските безбедносни сили се уште да се...

Свет 25.05.22 | 14:04

Пронајдени 100 мини за два дена: Руските сили го чистат „Азовстал“ од скриени експлозивни направи

Руската армија веќе неколку дена спроведува темелна и внимателна операција за чистење од мини во железарницата „Азовстал“ во Мариупол. Руските војници ги чистат мините...

Свет 25.05.22 | 10:54

Ќе се формира суд за припадниците на баталјонот „Азов“

Првиот човек на Доњецката Народна Република, Денис Пушилин, соопшти дека Трибуналот за украинските националисти од баталјонот „Азов“ ќе опфати неколку фази судења,...

Свет 24.05.22 | 15:02

Украинските власти пронашле 200 тела под урнатините на Мариупол

Работниците кои копаа низ урнатините на станбена зграда во Мариупол пронајдоа 200 тела, соопштија украинските власти. Тела во фаза на распаѓање се пронајдени во подрумот...

Свет 23.05.22 | 13:41

Во областа Мариупол мобилните патроли од кадировистите приведуваат и проверуваат луѓе, тврди советникот на Андриушченко

Во областа Мариупол, мобилните патроли од кадировистите приведуваат и проверуваат луѓе кои се движат по патиштата кон Бердјанск и Запорожје. Се евидентираат фактите...

Свет 22.05.22 | 16:33

На Мариупол му се заканува епидемија

Несоодветен начин закопување на мртвите и летните дождови може да доведат до појава на епидемија во Мариупол, стравува градоначалникот на градот Вадим Бојченко. Покрај...

Свет 20.05.22 | 15:14

Командантот на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да престанат да го бранат Мариупол и да ги спасат животите...

Свет 10.05.22 | 18:51

Украинските власти тврдат дека во „Азовстал“ има повеќе од илјада борци, меѓу кои и стотици ранети

Украинската вицепремиерка, Ирина Верешчук, изјави дека повеќе од илјада украински војници, меѓу кои и „стотици ранети“, се уште се наоѓаат во челичарницата „Азовстал“...

Свет 10.05.22 | 13:54

Зеленски се збогува со борците на „Азов“: Призна дека украинската армија нема сила да ги ослободи опколените

Претседателот на Украина, Вoлoдимир Зеленски, јавно призна дека украинската армија нема сили да го деблокира Мариупол и да ги ослободи преостанатите војници кои се кријат...

Свет 09.05.22 | 10:13

Објавена тајна мапа на индустрискиот комплекс „Азовстал“

Воениот известувач на рускиот весник „Известија“, Александар Сафулин, го обајви планот на територијата на челичарницата „Азовстал“ во Мариупол. Како што објаснуваат...

Свет 09.05.22 | 07:30

Командантот на „Азов“ упатува очајнички апел за извлекување од челичарницата во Мариупол

Командантот на украинскиот националистички баталјон „Азов“, Денис Прокопенко, и неговиот заменик, Свјатослав Паламар – Калин, станаа прилично експонирани откако...