Ознака: мариово
Македонија 11.06.22 | 21:48

Спасени странци изгубени во Мариово, барале обиколен пат по одронот на Плетвар

Доцна попладнево, нешто по 19 часот, успешно се спасени изгубени семејства од странство во два автомобила, коишто заедно со четири деца залутале во Мариово и заглавиле...

Црна хроника 07.03.22 | 14:22

Десет дена нема трага од Петар кој исчезна во Мариово

Десетти ден нема никаква трага од 10-годишен Петар кој исчезна од селото Врпско, Мариово. На Петар му се губи секаква трага попладнето, по 16 часот, на 25 феруари, од дворот...

Македонија 01.03.22 | 17:30

Илевски: На државата и требаа четири дена да активира луѓе за потрага по дете, тешко на Украина со нас

Држава која ќе ја помагала воено Украина, а и требаа 4 дена за да активира луѓе од Дирекција за заштита и спасување за да трагаат по 10-годишно момче со посебни потреби...

Македонија 27.02.22 | 14:13

Сѐ уште не е најдено исчезнатото дете во Мариово, снегот ја отежнува потрагата

И по два дена, сѐ уште нема ниту трага ниту глас од 10-годишниот Петар кој во петокот попладнето исчезна од селото Врбско во Мариово. Според информациите од СВР Битола...

Македонија 25.02.22 | 22:19

Исчезнат е 10-годишниот Петар во Мариово, го бараат прилепски ловџии и спасителна служба

Во тек е потрега по исчезнато 10-годишно дете во Мариово, а на социјалните мрежи се повикува секој кој може да помогне во потрагата. На пат за Мариово се членови на Спасителната...

Култура 02.03.21 | 09:10

Мариово и Трескавец во петте финалисти за награда за најдобра филмска локација

Агенцијата за филм ќе биде присутна во рамки на виртуелното издание на Европскиот филмски маркет, што е во тек и се одржува до петти март. Оваа година, Агенцијата за филм...

Култура 11.12.20 | 10:02

„Врба“ со Мариово и Трескавец меѓу петте финалисти за наградата Најдобра филмска локација во Европа

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски со Мариово и Трескавец во Прилепската област е меѓу петте финалисти за наградата Најдобра филмска локација во Европа. Оваа награда...

Македонија 05.11.19 | 11:41

Протест на жителите на Мариово, бараат обнова на катастрофалниот и небезбеден регионалниот пат

Жители на Мариово изутрината од 8 до 10 часот го блокираа патот од излезот на Прилеп за Мариово барајќи да се обнови регионалниот пат до Витолиште кој, како што велат,...

Црна хроника 01.09.19 | 17:52

Жена од Мариово загинала откако се превртела тракторска приколка

Ш.Т. (49) од Мариово денеска го загубила животот откако се превртела приколката на тракторот во кој се превезувала со својот сопруг Б.Т. Според МВР, несреќата се случила...