Ознака: Марија Апчевска
Култура 21.01.22 | 08:46

Апчевска, Теодосиева и Багашов се македонските претставници на „Берлинале таленти“

Режисерката Марија Апчевска, актерката Наталија Теодосиевa и режисерот и актер Ханис Багашов оваа година се избрани да учествуваат во програмата на Берлинскиот меѓународен...

Култура 23.07.21 | 11:15

Тамара Котевска и Марија Апчевска и во трка за награди за краток филм на Сараевскиот фестивал

Филмовите на македонските режисерки Тамара Котевска „Solo Mode“ и на Марија Апчевска „Северен пол“ се во трка за најдобар краток филм на Сараевскиот филмски фестивал...

Култура 17.07.21 | 10:16

Одлични реакции и долг аплауз за „Северен пол“ на Марија Апчевска во Кан кој конкурира за „Златна палма“

Одлични реакции и долг аплауз добил краткиот филм „Северен пол“ на Марија Апчевска кој вчера имаше светска премиера во Кан кој конкурира за „Златна палма“, информираше...

Култура 16.07.21 | 09:57

Денеска на Канскиот фестивал светска премиера на краткиот филм „Северен Пол“ на Марија Апчевска

Денеска на Канскиот фестивал светска премиера ќе има краткиот филм „Северен Пол“ по сценарио и режија на Марија Апчевска во киното „Дебиси“. Ова е прв македонски...

Култура 16.06.21 | 09:16

Краткиот филм на Марија Апчевска „Северен пол“ номиниран за „Златна палма“ во Кан

Краткиот филм „Северен пол“ на македонската режисерка Марија Апчевска – Петровска е номиниран за „Златна палма“ на Фестивалот во Кан. „Северен пол“ меѓу десетте...