Ознака: Малта
Свет 07.04.21 | 14:41

На Малта ќе се олабавуваат мерките, вакциниранo e 42 отсто од населението

Малта ќе започне постепено да ги олеснува ограничувањата наметнати од пандемијата ковид-19 овој месец, рече во средата малтешкиот премиер Роберт Абела, благодарение...

Музика 06.04.21 | 12:59

Според обложувачниците: На Дестини од Малта ѝ е судено да победи на Евровизија

На нешто повеќе од еден месец до почетокот на изборот на песна на Евровизија, обложувалниците на големо примаат обложувања за тоа која песна ќе победи. Британскиот „Смаркетс“,...

Естрада 15.03.21 | 22:55

Оваа нумера на Малта најголем фаворит за победа на Евровизија,Гарванлиев меѓу последните

Destiny Chukunyere од Малта според обложувалниците е најголемиот фаворит за победа на Евросонгот во Холандија. Оваа полничка девојка со својата денс нумера ќе се обиде да ја...

Црна хроника 27.08.20 | 21:07

Македонецот Виктор Драгомански, осомничен за две убиства, е уапсен на Малта

Виктор Драгомански, вработен како обезбедување во угостителски објект на Малта е уапсен под сомнение за двојно убиство извршено во таа островската држава, објави „TVM“...

Свет 31.07.20 | 22:44

Лекарите на Малта ќе штрајкуваат ако не се откажат концертите

Лекарите и медицинските здравствени работници се заканија во петокот дека ќе шрајкуваат поради загриженоста поради четирите големи музички фестивали на малиот медитеранскиот...

Свет 28.07.20 | 09:13

Брод со мигранти останал во дефект, ги спасила малтешката војска

Војската на Малта вчера спасила група од 95 мигранти, откако нивниот брод имал дефект и постоела можност да се преврти. Портпаролот на малтешката армија потврди, без...

Свет 02.06.20 | 14:23

Малта од 1 јули ги отвора границите за туристи, но не и за Македонија

Островот Малта ќе ги отвори своите граници на 1 јули за туристи од 16 европски земји, од Израел и само за одредени делови на Италија. Малтешките власти објавија дека ќе...

Економија 20.05.20 | 10:27

Македонска заедница во Малта до Рашковски: Што е хуманитарно во четири пати поскап лет?

Македонска заедница во Малта го прашува генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, од каде огромната разлика во цена меѓу билетите за владиниот хуманитарен...

Економија 25.03.20 | 11:01

Распишани повици за чартер летови за враќање македонски граѓани од Малта и Хрватска

Владата денеска објави јавни повици за организирање авионски превоз за македонски граѓани со моментален престој во странство за враќање во земјава од Малта и од Хрватска....

Свет 19.03.20 | 09:10

Малта ќе ги депортира странците кои ќе останат без работа

Приоритет на Владата на Малта е во време на криза да ги заштити работните места на своите државјани и сите странци кои ќе добијат отказ или останат без работа, ќе бидат...

Македонија 02.02.20 | 08:58

Кои се луѓето со кои Заев во Малта имал тајни средби за бизниси – премиерот Мускат, кој падна за криминал, и Али Гафур, тајкун на црните пари на Гадафи

Пред два дена албанските медиуми отворија нова афера која следеше по низата скандали во Малта. Тие пишуваат за постоење на тајни средби во Малта помеѓу малтешкиот премиер...

Македонија 01.02.20 | 17:02

Албанските медиуми откриваат скандал: Заев на тајни средби со контраверзен магнат за склучување на договор за болници за кој се води истрага во Малта

Албанските медиуми објавуваат нов скандал во кој се вмешани контраверзни бизнисмени и тајкуни од истокот, поранешниот премиер на Малта, Џозеф Мускат, кој беше симнат...

Свет 23.12.19 | 16:59

Островот во мрак: Малта остана без струја

Малта денеска, вторпат за еден месец, остана без струја, а поради неработењето на семафорите на улиците имаше сообраќаен хаос. Без струја останаа домаќинствата, продавниците...

Свет 27.11.19 | 19:07

Пресврт во истрагата: Поранашен функционер уапсен за вмешаност во убиството на новинарката

Поранешниот шеф на кабинетот на премиерот на Малта, Кит Шембри денеска е уапсен поради истрага за убиството на новинарката Дафне Каруна – Галиција, соопшти полицијата. Шембри...

Свет 19.11.19 | 10:36

Уапсен маж на Малта кој се поврзува со убиството на новинарката

На Малта е уапсен маж осомничен за посредување во убиството на најпознатата новинарка, која се занимаваше со истражување на корупција, Дафне Карун Галиција, објавија...

Балкан 21.10.19 | 13:05

Мигранти палеле возила и повредиле полицаец на Малта

Мигранти во прифатен центар на Малта запалиле пет возила и повредиле полицаец за време на протестите, во кои бараат слобода. Насилството избило синоќа во поранешната...

Калеидоскоп 29.09.19 | 10:22

Семејствата кои работат на Малта ќе мора да ги вратат децата дома?

Српските медиуми пишуваат дека голем број граѓани кои работат на Малта ќе мораат децата да ги вратат дома согласно новите строги прописи. Имено децата нема да можат...

Црна хроника 24.09.19 | 11:09

Македонец почина во Малта се собираат пари за транспорт на телото

Шеесет и едногодишниот Зоран Велјановски од Тетово починал во Малта каде бил на привремена работа.  Тој починал од срцев удар, а сега семејството се соочува со потреба...

Свет 18.09.19 | 09:47

Малта ќе прифати 90 мигранти спасени од италијанската крајбрежна стража

Малта се согласи да прифати 90 мигранти спасени од италијанската крајбрежна стража со што е решен спорот со новата италијанска Влада, а во водите на Либија хуманитарниот...

Македонија 09.09.19 | 08:21

Димитров ја ретвитна честитката од колегата од Малта дури откога тој се „поправи“ за името

Министерот за надворешни работи Никола Димитров цел ден чекаше неговиот колега од Малта, Кармело Абела, да го поправи „киксот“ со именувањето на државата во честитката...