Ознака: малме
Свет 22.03.22 | 11:51

Ученик со секира уби две жени во Малме

Во шведскиот град Малме се случи вистински хорор кога 18-годишен ученик вооружен со секира и нож нападнал и убил две вработени во средно училиште. Напаѓачот е уапсен...

Фудбал 04.12.21 | 19:50

Ракип и друштвото станаа шампиони на Шведска па „спасуваа жива глава“ од навивачите

Денес Малме на Ердал Ракип стана нов шампион на Шведска. Во последното коло Малме одигра 0:0 против Халмштад и тоа им беше доволно за да ја освојат шампоонската круна....

Македонија 14.10.21 | 09:48

Пендаровски на средба со македонски друштва во Малме

Претседателот Стево Пендаровски, вчера во Малме, Кралството Шведска, ја посети Македонската православна црква „Свети Наум Охридски“, се сретна со македонскиот православен...

Свет 29.08.20 | 15:21

Малме во пламен по насилни протести предизвикани од палење на Куранот

Повеќе од 15 луѓе се уапсени, а неколку полицајци се полесно повредени, кога избувнаа немири во шведскиот град Малме, откако екстремно десничарски активисти го запалија...

Калеидоскоп 09.01.20 | 13:44

Статуата на Ибрахимовиќ во Малме завиткана во црна маица и натпис: Отстранете ја!

Статуата на шведската фудбалска ѕвезда Златан Ибрахимовиќ, поставена пред стадионот на Малме ФФ, е повторно уништена. Непознати лица ја исекле статуата над стапалата....

Култура 26.12.19 | 12:05

Средбата со стариот килимар од скопската чаршија -инспирација за меѓународната изложба „Обединувања“

Една неформална и спонтаната средба со стариот продавач на килими во скопската чаршија заврши со успешна изложба во Шведска каде до 31 декември ќе бидат изложени делата...

Свет 10.11.19 | 18:52

Tинејџер убиен пред пицерија во Малме, истовремено екплодирала и бомба

Едно 15-годишно момче е убиено, а уште еден тинејџер е тешко повреден во оружен напад на плоштад во градот Малме, соопшти денеска шведската полиција. Локалната полиција...