Ознака: мали сипаници
Здравје 12.12.19 | 14:35

Во Македонија нема веќе епидемија на мали сипаници

Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство констатираше дека се исполнети епидемиолошките услови за одјава на епидемијата на мали сипаници на територијата...

Здравје 05.11.19 | 13:41

Нов случај на мали сипаници во Скопје, детето не било вакцинирано

Во периодот од 19 октомври до први ноември, регистриран е еден нов случај на мали сипаници. Се работи за невакцинирано дете од возрасната група од 1-4 години од Скопје,...

Здравје 24.10.19 | 11:15

Не се регистрирани случаи со мали сипаници изминатата недела

Од 11 октомври до 18 октомври не се регистрирани нови случаи со мали сипаници. Се уште е во тек епидемија на мали сипаници на цела територија на државава. Вкупниот број...

Свет 20.10.19 | 18:53

Германија воведува задолжително вакцинирање против мали сипаници

Германскиот Бундестаг започна со советување за законски измени со кои се воведува обврска да се вакцинираат деца од предучилишна и училишна возраст против мали сипаници,...

Здравје 15.10.19 | 09:28

Институт за јавно здравје регистрирал сомнителен случај на мали сипаници

Сомнителен случај за мали сипаници е регистриран изминатата недела. За време на инкубација лицето престојувало во странство и припаѓа на возрасната група од 20 до 29...

Вести 10.09.19 | 11:14

Филипче: Нема отстапка – невакцинирани деца нема да не ги примаат во училиште и градинка

Министерот за здравство вели дека нема ретерирање и остануваат на ставот невакцинирани деца да не ги примаат во училиште и градинка. По неофицијалните информации дека...

Здравје 29.08.19 | 17:57

СЗО: Драматично враќање на малите сипаници во Европа

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои „драматично враќање“ на сипаници во Европа, делумно помогнато со одбивање на вакцинација. Речиси 90.000...

Здравје 01.08.19 | 14:52

Досега вакцинирани 34.214 лица на возраст до 14 години со МРП вакцина

Министерството за здравство информира дека вкупниот број вакцинирани лица на возраст до 14 години со МРП вакцина, од почетокот на епидемијата со морбили (мали сипаници)...

Калеидоскоп 12.05.19 | 22:25

Eпидемијата на мали сипаници не стивнува

Додека Mинистерсвото за здравство и Mинистерството за образование и наука донесат конечна одлука за тоа дали невакцинираните деца ќе се примаат на училиште, родителите...

Свет 06.05.19 | 12:02

Германија: 2 500 евра казна за родителите што нема да ги вакцинираат децата од мали сипаници

Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан предложи казни за родителите на децата на школска возраст кои не се вакцинирани против сипаници, пренесува Асошиејтед...

Здравје 29.03.19 | 19:53

Епидемија на мали сипаници во Кичево и Струга

Епидемијата на мали сипаници во државава продолжува со ист интензитет. Во текот на изминатата недела епидемија пријавија подрачната единица Кичево на Центарот за јавно...

Македонија 11.02.19 | 19:35

Од утре сите бебиња наместо на една година ќе се вакцинираат со МРП на шест месеци

Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на градот Скопје, од утре треба да се јават во најблискиот вакцинален пункт за да ги вакцинираат...

Здравје 03.02.19 | 17:39

Пневмонија поради малите сипаници кај шест деца до 2,5 години

Шест ново заразени деца со мали сипаници (морбили) вчера се примени на Клиниката за инфективни болести, бидејќи болеста предизвикала пневмонија, пишува „Сакам да кажам“....

Здравје 31.01.19 | 15:27

Едномесечно бебе со Даунов синдром заболено со морбили

Во текот на вчерашниот ден се регистрирани шест пациенти со морбили. На Клиниката за инфективни болести во моментот се хоспитализирани 20 пациенти со ова заболување....

Здравје 25.01.19 | 11:50

Децата заболени од морбили се во стабилна здравствена состојба

Директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби Милена Стевановиќ и директорката на Клиниката за детски болести Катарина Ставриќ, денеска одржаа...

Здравје 25.01.19 | 09:22

Дежурните пунктови „Јане Сандански“, „Бит пазар“ и „Ѓорче Петров“, за викенд ќе работат 24 часа

Министерството за здравство ја известува јавноста дека поради зголемениот број на пациенти заболени од морбили, преземаме дополнителни мерки да се спречи ширењето...

Здравје 24.01.19 | 19:26

Четворица специјализанти, медицинска сестра и шалтерски работник од Детска клиника заразени со мали сипаници

На домашно лекување се четворица специјализанти, медицинска сестра и шалтерски работник од Клиниката за детски болести, бидејќи се заразиле со мали сипаници, дознава...

Балкан 22.01.19 | 19:07

Четиримесечно бебе почина од мали сипаници во Албанија

Бебе од четири месеци во Албанија почина поради компликации од мали сипаници, пренесува Алсат-М. Детето лежело десет дена на одделот во универзитетската болница „Мајка...