Ознака: мали хидроцентрали
Економија 04.10.22 | 15:16

Се раскинуваат договорите за концесија за седум мали хидроцентрали во НП Шар Планина

На иницијатива на министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини денеска на владина седница беше усвоена информацијата во врска со статусот на...

Македонија 04.10.22 | 09:33

Одлука на ДКСК и пресуда на Граѓанскиот суд како доказ дека СДСМ лаже за „хидроцентралите на Мицкоски“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги отфрла како лажни тврдењата на СДСМ дека е основач и сопственик на мали хидроцентрали. Имено, во текот на вчерашниот...

Економија 21.09.22 | 21:48

Нуредини: Ќе раскинеме 5-7 договори дадени во минатото за Шар Планина

Прогласувањето на планината Шара за национален парк веќе ја ограничува Владата во давањето концесии за малите хидроцентрали. Во емисијата „10 минути“ на ТВ21, министерот...

Балкан 08.07.22 | 10:12

Во Босна и Херцеговина забранета изградбата на мали хидроцентрали

Властите на Федерацијата Босна и Херцеговина вчера дефинитивно забранија изградба на мали хидроцентрали во земјата, позитивно одговарајќи на барањата на граѓаните...

Економија 09.10.21 | 16:28

Заев: Ќе плаќаме и казни само за да ги стопираме малите хидроцентрали

Зборуваме за обновливи извори на енергија, имаме постигнато договори за преку 650 мегавати сончеви колектори и за 500 мегавати ветерници. Само РЕК Битола 3 блока се 600 мегавати,...

Економија 11.08.21 | 11:23

Еколошка катстрофа: При изградба на малите хидроцентрали затрупана Маркова Река

Активисти на НВО „Еко-свест“ реагираат дека и покрај сите апели, барања и предупредувања од граѓанските организации да се почитуваат мерките за заштита на животната...

Економија 22.03.21 | 14:30

Државниот инспекторат за животна средина ќе ги чешла малите хидроцентрали

Директорката на Државниот инспекторат за животна средина Ана Петровска денеска посочи дека во однос на малите хидроелектрани наскоро планираат сериозна активност...

Економија 31.01.21 | 00:06

Жителите се спротивставуваат на изградбата на хидроцентрала на Мала Река кај Градче: Концесијата е дадена без јавна расправа

По протестот на локалното население во пробиштипското село Турско Рудари, реакција на изградба на мали хидроцентрали во подножјето на Осоговските Планини пристигна...