Ознака: Малезија
Свет 19.12.21 | 09:32

Поради поплави во Малезија евакуирани повеќе од 22.000 луѓе

Повеќе од 22.000 луѓе во Малезија се евакуирани поради најтешките поплави што ја зафатија земјата во последните седум години. Обилните дождови кои паѓаат од петокот во...

Свет 15.12.21 | 11:15

Се преврте брод со мигранти, има мртви

Пронајдени се телата на 10 жртви од денешното превртување на бродот што превезувал бегалци, соопштија поморските власти на Малезија. Во соопштението се наведува дека...

Свет 01.11.21 | 10:13

Наредена задолжителна вакцинација за државните службеници во Малезија

Малезиските владини службеници мора да бидат целосно вакцинирани против корона вирусот, а во спротивно ќе се соочат со отказ. Новите правила се објавени на веб-страницата...

Свет 05.06.21 | 09:52

Малезија во карантин 14 дена поради големиот број случаи на ковид кај деца

Малезија се затвора поради зголемениот број смртни случаи од коронавирус и сериозните случаи кај деца. Драстичното зголемување на вкупните инфекции ја принудија оваа...

Свет 04.06.21 | 15:46

Зголемен број починати и сериозни случаи на Ковид кај деца: Малезија прогласи целосен карантин

Малезиските здравствени власти изразија загриженост поради зголемениот број смртни случаи од корона вирус и сериозните случаи кај деца, откако драстичното зголемување...

Свет 24.05.21 | 20:21

Најмалку 160 повредени во железничка несреќа во Малезија

Вкупно 166 лица се повредени во железничка несреќа во Куала Лумпур, соопшти министерот за транспорт на Малезија. Според „Малај меил“, два воза, од кои едниот бил празен,...

Свет 19.03.21 | 10:00

Cеверна Кореја ги прекина дипломатските односи со Малезија

Официјален Пјонгјанг објави дека ги прекинува дипломатските односи со Малезија, откако Куала Лумпур екстрадирала државјанин на Cеверна Кореја во САД. Малезиските власти...

Свет 07.03.20 | 14:37

Брод на Нил ставен во карантин, а на крузер со 2.000 патници малезиските власти одбија да му дадат дозвола да се укотви

Брод на Нил е ставен во карантин во Луксор, јужен Египет, откако 12 лица од повеќе од 150 туристи и членови на екипажот се позитивни на новиот коронавирус, а на крузер со...

Свет 20.01.20 | 09:51

Не сме ѓубриште: Малезија им врати 3.700 тони отпад на богатите земји

Малезија на богатите земји им врати 150 контејнери со пластичен отпад и порача дека нема да биде „светско ѓубриште“. Откако Кина во 2018 го сопре увозот на отпад од странство,...