Ознака: мал шенген
Балкан 08.11.19 | 14:49

Палмер: „мал Шенген“ има поддршка од САД

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен...

Балкан 08.11.19 | 12:01

Црна Гора не е заинтересирана за „мал Шенген“: Тоа е оддалечување од европскиот пат

Црна Гора не е заинтересирана за „мал Шенген”, единствен економски простор во кој меѓу земјите од Западен Балкан би се одвивал непречен проток на луѓе и стока без задржување...

Балкан 06.11.19 | 13:45

Викенд во Охрид: Вучиќ, Рама и Заев покрај Охридското Езеро ќе го договараат мини шенгенот

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вчера во емисијата „Упитник“ најави дека викендов ќе биде во Охрид на средба со премиерите на Македонија и на Албанија, Зоран...

Балкан 04.11.19 | 14:12

Вучиќ разговaрал со Заев и Рама за „мал Шенген“ на самитот во Охрид

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска телефонски разговарал со премиерите на Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама за претстојната средба во Охрид,...

Балкан 07.10.19 | 12:03

Во четврток трилатерален состанок Вучиќ – Заев – Рама

Во четврток, на 10 октомври во Нови Сад, ќе се одржи трилатерален состанок меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ, македонскиот и премиерот на Албанија, Зоран Заев...