Ознака: мал шенген
Колумни 01.08.21 | 10:45

Отворениот Балкан – трајна алтернатива или преодно решение?

Петар Поп Арсов Шенген, малечко место на крајниот југоисток на Луксембург. Толку малечко што и некои наши села би се „чувствувале“ како метрополи, барем според големината....

Економија 30.07.21 | 17:34

Димовски: Малиот шенген е голема белја, клучните земји-членки ќе сметаат дека не сме подготвени за влез во ЕУ

За поранешниот пратеник на ВМРО ДПМНЕ, Илија Димовски, малиот шенген е голема белја. Да беше ова само за економска соработка, никој немаше да има против. Но, во овој случај,...

Македонија 30.07.21 | 17:01

Ќе расте „Малиот шенген“, се очекуваат нови земји

Претседателот Пендаровски на брифинг со новинарите соопшти дека иницијативата за Мал шенген е одлична, очекува Босна, Црна Гора и Косово да се приклучат не знае зошто...

Македонија 29.06.21 | 13:37

Заев ветуваше Европска Унија, а заврши со Мини Шенген

Регионалните соработки на земјите од Балканот секогаш биле, се и ќе бидат поздравени од страна на ВМРО-ДПМНЕ, но, велат од партијата, тие не се ни приближно тоа кое што...

Македонија 29.06.21 | 12:31

Вучиќ, Заев и Рама заклучија дека само регионалното поврзување, со поддршка на ЕУ, може да придонесе за целокупна стабилност на регионот и Европа

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и премиерите на Република  Македонија и Република Албанија, Зоран Заев и Еди Рама разговараа денес преку видео...

Балкан 29.06.21 | 08:08

Вучиќ, Заев и Рама ќе разговараат за „Мал Шенген“

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерите на Македонија и на Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, денеска на видео конференција ќе разговараат за унапредување...

Балкан 28.06.21 | 15:07

Вучиќ утре на видео конференција со премиерите на Македонија и Албанија за „Мал Шенген“

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, ќе разговара утре преку видео конференција со премиерите на Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, за подобрување на односите...

Македонија 08.12.20 | 19:47

Зошто терате Мал Шенген, а не сте се согласиле за Европската Економска Зона?

Поранешниот пратеник Илија Димовски на Фејсбук го прашува претседателот Пендаровскi зошто ја одбил понудата Македонија да влезе во Евопската економска зона. Според...

Балкан 30.10.20 | 17:50

Од понеделник без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видео-состанокот на тема „Мал Шенген“, чија имплементација ќе започне...

Балкан 16.10.20 | 21:55

Вучиќ за „Мал Шенген“: Tоа беше идеја и на Заев и на Рама

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва изјави дека е задоволен од идејата за „мал Шенген“, оценувајќи дека тоа е исклучителна иницијатива која може да придонесе...

Балкан 23.12.19 | 23:48

Вучиќ за „Мал шенген“: Дали е подобро да дојде работник од Куманово или да чекаме Канаѓанин?

Многумина во Европа не сакаат да ги видат Балканците самите да си ја кројат својата судбина. Со сите наши несложувања по прашањето на албанско-српските односи, Еди Рама...

Твитови 23.12.19 | 22:29

Мал Шенген и мали Ѓокица


Балкан 22.12.19 | 17:59

Српските стопанственици веќе се задоволни од првите ефекти на „мал шенген“

Иницијативата на т.н. „мал Шенген“ веќе даде одредени резултати во економијата на што долго се чекаше, изјави денеска претседателот на Стопанската комора на Србија...

Балкан 22.12.19 | 08:53

Баша: Рама ги нападна косовските лидери како уличар

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша остро реагираше на изјавата на премиерот Еди Рама за неприсуството на Косово на...

Балкан 21.12.19 | 16:30

Премиерот во заминување: Преку соработка до силни економии

До пред некое време едвај се среќававме и многу ретко седнувавме на заедничка маса, а ова што последните три-четири месеци се случува е новата реалност, новата слика...

Балкан 21.12.19 | 15:35

Во Тирана договорени нови мерки за интензивирање на соработката и забрзување на евроинтеграцијата

Премиерот во заминување на Република Македонија Зоран Заев и на Албанија,  Еди Рама, и претседателите на Црна Гора и Србија, Мило Ѓукановиќ и Александар Вучиќ, на состанокот...

Балкан 21.12.19 | 10:47

Заев, Рама, Вучиќ и Ѓукановиќ во Драч

Претпладнево во пристанишниот град Драч, кој беше едно од најпогодените подрачја од разорниот земјотрес што Албанија ја погоди утрото на 26 ноември, престојуваат премиерот...

Македонија 21.12.19 | 08:41

Состанок за унапредување на соработката на земјите од Западен Балкан

Премиерот во заминување Зоран Заев денеска во Тирана, Република Албанија, ќе учествува на Состанокот за унапредување на соработката на земјите од Западен Балкан каде...

Македонија 20.12.19 | 22:12

Заев се сретна со гневот на Албанците што ги лажеше: Бараат слобода за албанските политички затвореници

На денешниот Самит на Западен Балкан во Тирана, на кој учествуваат премиерот Заев, неговиот албански колега Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ, македонскиот...

Македонија 19.12.19 | 15:26

Премиерот во заминување Заев утре во Тирана на средба со лидерите од Западен Балкан

Премиерот во заминување Зоран Заев утре и задутре во албанскиот главен град Тирана ќе учествува на состанокот на лидерите од Западен Балкан, во рамки на иницијативата...