Ознака: мал шенген
Балкан 23.12.19 | 23:48

Вучиќ за „Мал шенген“: Дали е подобро да дојде работник од Куманово или да чекаме Канаѓанин?

Многумина во Европа не сакаат да ги видат Балканците самите да си ја кројат својата судбина. Со сите наши несложувања по прашањето на албанско-српските односи, Еди Рама...

Твитови 23.12.19 | 22:29

Мал Шенген и мали Ѓокица


Балкан 22.12.19 | 17:59

Српските стопанственици веќе се задоволни од првите ефекти на „мал шенген“

Иницијативата на т.н. „мал Шенген“ веќе даде одредени резултати во економијата на што долго се чекаше, изјави денеска претседателот на Стопанската комора на Србија...

Балкан 22.12.19 | 08:53

Баша: Рама ги нападна косовските лидери како уличар

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша остро реагираше на изјавата на премиерот Еди Рама за неприсуството на Косово на...

Балкан 21.12.19 | 16:30

Премиерот во заминување: Преку соработка до силни економии

До пред некое време едвај се среќававме и многу ретко седнувавме на заедничка маса, а ова што последните три-четири месеци се случува е новата реалност, новата слика...

Балкан 21.12.19 | 15:35

Во Тирана договорени нови мерки за интензивирање на соработката и забрзување на евроинтеграцијата

Премиерот во заминување на Република Македонија Зоран Заев и на Албанија,  Еди Рама, и претседателите на Црна Гора и Србија, Мило Ѓукановиќ и Александар Вучиќ, на состанокот...

Балкан 21.12.19 | 10:47

Заев, Рама, Вучиќ и Ѓукановиќ во Драч

Претпладнево во пристанишниот град Драч, кој беше едно од најпогодените подрачја од разорниот земјотрес што Албанија ја погоди утрото на 26 ноември, престојуваат премиерот...

Македонија 21.12.19 | 08:41

Состанок за унапредување на соработката на земјите од Западен Балкан

Премиерот во заминување Зоран Заев денеска во Тирана, Република Албанија, ќе учествува на Состанокот за унапредување на соработката на земјите од Западен Балкан каде...

Македонија 20.12.19 | 22:12

Заев се сретна со гневот на Албанците што ги лажеше: Бараат слобода за албанските политички затвореници

На денешниот Самит на Западен Балкан во Тирана, на кој учествуваат премиерот Заев, неговиот албански колега Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ, македонскиот...

Македонија 19.12.19 | 15:26

Премиерот во заминување Заев утре во Тирана на средба со лидерите од Западен Балкан

Премиерот во заминување Зоран Заев утре и задутре во албанскиот главен град Тирана ќе учествува на состанокот на лидерите од Западен Балкан, во рамки на иницијативата...

Балкан 16.12.19 | 10:27

Косовските партии бараат од Рама да го откаже самитот за „мини-Шенгенот”

Најголемите партии на косовските Албанци, како од власта така и од опозицијата, бараат од премиерот на Албанија Еди Рама да го откаже самитот на Албанија, Македонија...

Македонија 16.11.19 | 22:10

Апасиев: Од Заев, Пендаровски и Димитров можеме да очекуваме мал Шенген и голема Албанија

Ај да бидеме реални. Од Заев, Пендаровски и Димитров можеме само да очекуеме МАЛ Шенген и ГОЛЕМА Албанија. Толку., пишува во својот фејсбук статус професорот Димитар...

Балкан 16.11.19 | 12:55

Побрзо до работа во Србија – од 1 јануари се воведува е-странец

Полесна трговија, минување на стока без царини и чекање, патување без пасоши, полесно вработување во Србија, Македонија и Албанија за граѓаните на тие земји се предностите...

Македонија 14.11.19 | 13:16

Милошоски: Штом седнавме на масата за мал Шенген, тешко да стасаме до ЕУ

Поранешниот министер за надворешни работи Антонио Милошоски во интервју за Магазин.мк вели дека одлуката за предвремени избори политичарите одамна ја насетувале,...

Балкан 13.11.19 | 08:10

Рама: Курти не смее да ја отвори границата кон Албанија без согласност од Белград

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина со спротиставувањето на заедничката иницијатива за создавање „мал Шенген“ ја загрозуваат надворешната...

Македонија 10.11.19 | 23:02

Нека остане забележено дека Сорос денес ги поддржува тројцата најкорумпирани премиери во регионот

Политичкиот аналитичар Арсим Зеколи накратко потсетува од каде доаѓа идејата за Мал Шенген и потенцира каква врска има со тоа посетата на Александар Сорос. Сетете се...

Твитови 10.11.19 | 20:11

Мал Шенген со порака до Макрон: Ќе нè молиш…


Македонија 10.11.19 | 12:38

Заев: Оваа иницијатива ќе им помогне на граѓаните во регионот

Лидерите на Македонија , Србија и Албанија , премиерот во заминување Зоран Заев , претседателот Александар Вучиќ и премиерот Еди Рама на заедничка прес конференција...

Балкан 10.11.19 | 12:36

Вучиќ: Во вторник очекувам од Макрон во Париз да добијам поддршка за „мал Шенген“

Очекувам на претстојната средба со Емануел Макрон во Париз, да добијам поддршка за проектот „мал Шенген“, но и да слушнам за новата методологија која ја предлага францускиот...

Македонија 10.11.19 | 09:04

„Мал Шенген“ во Охрид: Патување со лична карта, заедничка дозвола за работа во трите држави, пазар од 12 милиони жители

Само еден месец по покренувањето на иницијативата за воспоставување регион без бариери за слободно движење на стоки, луѓе, услуги и капитал меѓу Македонија, Србија...