Ознака: Макрон – Меркел
Твитови 10.06.20 | 16:12

Одговорот на Македонија до Меркел и Макрон: Нема да имате втор бран ако го продолжите првиот

Што знаат Меркел и Макрон: Испратиле итно предупредување за втор бран од коронавирусот

Македонија 20.10.19 | 08:38

„Ла Верита“: Заев вмешан во рекетот, ургирал кај Рускоска да се одблокираат 750-те илјади евра од Силјан Мицевски

Весникот „Лаверита“ објави текст под наслов „Искри помеѓу Париз и Берлин поради Скопје. Канцеларката пробува да го спаси Заев.“, а во поднасловот дополнува: Со стоп...

Македонија 17.10.19 | 08:41

И Меркеловото „да“ содржи големо „но“

Иако погледите се вперени кон францускиот претседател Емануел Макрон, кој е против датум за преговори за Македонија и Албанија, односно против проширувањето на ЕУ,...

Македонија 16.10.19 | 23:49

Самитот на ЕУ останува „последниот воз“ за Македонија

Францускиот претседател Макрон, вечерва уште еднаш кажа „не“ за почеток на преговори со Македонија и Албанија, но дипломатски извори во Берлин велат дека тоа не е крајот...

Свет 16.10.19 | 20:18

Прес-конференција на Макрон и Меркел по вечерашната средба

По средбата на францускиот претседател Емануел Макрон со Ангела Меркел, тие излегоа на заедничка прес-конференција. Како што јавија домашните медиуми, една од темите...

Свет 16.10.19 | 18:02

Почна средбата Макрон – Меркел, канцеларката ќе се обиде да го омекне ставот на Франција

Францускиот претседател, Емануел Макрон ја пречека Ангела Меркел во префектурата на градот Тулуз, пред почетокот на нивната билатерална средба, по што ќе се одржи заедничката...

Свет 16.10.19 | 11:18

Брегзит главна тема, ќе разговараат ли и за датумот: Макрон и Меркел ќе се сретнат на југот на Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе се сретнат на југот од Франција, на еден ден пред клучниот самит на ЕУ на кој...

Македонија 16.10.19 | 08:26

Меркел ќе притисне и денес, но никој не верува дека Макрон ќе попушти до петок

Претставник на германската влада соопшти дека на денешниот состанок меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ќе биде покренато...

Македонија 13.10.19 | 23:04

Заврши состанокот со Меркел, нема информации дали Макрон попуштил за датум

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва во Париз имаа работна вечера, на која според најавите меѓудругото требаше да...

Свет 13.10.19 | 22:14

Макрон ја пречека Меркел со сите почести

Францускиот претседател Емануел Макрон со сите почести ја пречека германската канцеларка Ангела Меркел.Оваа нивна средба доаѓа пред т.н клучна недела во Брисел по...

Свет 13.10.19 | 15:59

Во 19 часот средба Макрон-Меркел од која зависи дали ќе добиеме датум за преговори

Работната вечера на францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел, на која се очекува да се разговара и за датумот за приспапни преговори...