Ознака: македонско малцинство
Македонија 07.11.22 | 12:46

Павле Трајанов: Ќе ги поддржиме уставните измени ако Бугарија го признае македонското малцинство

Признавање на македонското малцинство во Бугарија ќе биде една од темите која на лидерската средба ќе ја отвори претседателот на Демократски сојуз Павле Трајанов....

Македонија 05.09.22 | 14:20

Македонците во Србија на 13 ноември на избори за свој Национален совет

Министерката за човекови и малцински права и социјален дијалог, Гордана Чомиќ, денеска распиша избори за членови на Националните совети на националните малцинства...

Македонија 28.08.22 | 13:37

Промена на режимот на работа на ГП „Џепиште Требиште“ побарале Македонците од Голо Брдо од Османи

Македонија обезбедува поддршка за заштита и промоција на јазични и културни особености на македонската заедница во Албанија, преку конкретни проекти и соработка,...

Македонија 27.08.22 | 19:07

Османи оди кај Македонците во Албанија откако се засили пропагандата дека се Бугари

Шефот на дипломатијата Бујар Османи утре ќе ги посети претставниците на македонската заедница во Албанија за да разговара со нив по последните притисоци од Бугарија...

Македонија 27.08.22 | 11:35

ЦИА во своите документи го забележува постоењето на македонското малцинство!

Архивата на американската разузнавачка организација ЦИА изобилува со голем број документи, извештаи и анализи што го нотираат постоењето на македонското малцинство...

Македонија 18.04.22 | 20:39

Села: Бугарија да го признае македонското малцинство

Соседите треба да се признаваат меѓу себе. Треба да се почне со тоа што ќе се признаваат малцинството обострано, во Македонија на бугарското малцинство и во Бугарија...

Балкан 04.02.22 | 22:06

Непризнатото турско малцинство во Бугарија се сретна со непризнатото македонско малцинство во Грција

Претседателот на Првата и единствена политичка партија на муслиманското турско малцинство во Западна Тракија, Чигдем Асафоглу се сретна со претставниците на македонското...

Македонија 18.01.22 | 16:29

Посетата на Петков не даде одговор дали, кога, и под какви услови Бугарија ќе го тргне ветото за Македонија

Посетата на бугарскиот премиер Кирил Петков не донесе ништо во односите меѓу двете земји. Македонија се уште е заглавена од ветото а преговорите со ЕУ сега изледаат...

Македонија 18.01.22 | 14:51

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство

Пораешниот германски државен секретар за Европа, а сега само пратеник, Михаел Рот побара да има реципроцитет во однос на малцинствата во двете змеји, односно како што...

Балкан 30.11.21 | 23:28

Бугарски европатреник: Во Бугарија нема македонско малцинство и не може да има компромис за тоа прашање

Бугарскиот пратеник од ГЕРБ на Бојко Борисов, Емил Радев, апелираше до колегите од Европскиот парламент да не се обидуваат да ја промовираат темата за постоењето на...

Македонија 05.11.21 | 11:00

Спано: Софија е обврзана да ги спроведува пресудите на Судот за човекови права

Општото начело е сосема јасно е секоја земја-членка на Советот на Европа е обврзана со Конвенцијата да ги спроведува пресудите на Судот. Во голем број пресуди Судот...

Балкан 29.10.21 | 08:22

САД се заложи за македонското малцинство во Бугарија

Габриел Ескобар, заменик помошникот на Државниот секретар на САД откри дека нивниот амбасадор се заложи за  решавање на прашањата со прекршување на човековите права...

Балкан 28.10.21 | 22:15

Заради македонското малцинство, САД ја повикаа Бугарија да ги исполни своите обврски за заштита на човековите права

Американскиот амбасадор во Софија работи да се обрне внимание на проблемите со прекршување на човековите права во земјата, рече на денешниот распит во Претставничкиот...

Балкан 07.10.21 | 14:05

Како Бугарија спроведува попис: Нашинците не можат да се пишат како Македонци, нема таква графа

Деновиве и во Бугарија се одржува попис и тоа со комбинаран метод.Попишувањето трае до 15 октомври, но тоа не значи речиси ништо за македонското малцинство кај источниот...

Балкан 21.05.21 | 16:09

Maкедонците во Бугарија: Негирањето на македонското малцинство е последниот остаток од тоталитарните политики во ЕУ

Група организации кои ги претставуваат Македонците во Бугарија објавија извештај за кршење на правата на Македонците кој ги покрива настаните од минатата година. Во...

Балкан 04.05.21 | 12:21

Европскиот парламент застана во поддршка на македонското малцинство во Бугарија

Комитетот за петиции на Европскиот парламент ја разгледа и ја прифати петиција на бугарскиот новинар Михаил Михајлов за поддршка на  Македонија и на македонското малцинство...

Балкан 02.04.21 | 11:43

Софија ја инфицира ЕУ со дискриминација на една цела нација: Македонците оставени на „добрата волја“ на Бугарија

Европската унија гордо се залага за градење на општество во кое ќе преовладуваат вклученоста, толеранцијата, правдата, солидарноста и недискриминацијата. Промовирањето...

Македонија 28.01.21 | 11:09

Албанските власти глуви на барањата на Македонците од Албанија за формирање две нови општини – Голо Брдо и Гора

Македонската заедница во Албанија веќе седум години бара од албанските власти да се формираат две нови општини – Голо Брдо и Гора. Според претседателот на македонското...

Македонија 26.01.21 | 08:09

Пендаровски го нарече македонското малцинство во Бугарија „некакво“

Претседателот Стево Пендаровски не очекува промена на позициите на Софија кон Скопје и по изборите во Бугарија на 4 април. Во синоќешното интервју за ТВ Клан, шефот на...

Македонија 20.12.20 | 14:11

ЕУ ќе ги штити малцинствата со Резолуција, Бугарија и Грција сè уште не го признаваат македонското

Со 524 гласови за, 67 против и 103 воздржани Европскиот парламент ја изгласа Резолуцијата за малцински безбедносен пакет, иницирана од петиција потпишана од повеќе од еден...