Ознака: македонско малцинство во Бугарија
Колумни 19.04.22 | 17:19

Госпоѓо Јотова, народи кои немаат малцинства се вонземјани или фашисти

Ламбе Арнаудов Деновиве, мојот прекрасен роден град Охрид беше брутално пислослан, изгнасен од несмасните шовинистичко-фашизоидни изјави на една непресметлива политичарка...

Балкан 17.04.22 | 15:28

Македонците во Бугарија до Јотова: Требаше да дојдеш денеска на Мелник за да нѐ видиш

Македонците во Бугарија и одговорија на потпретседателката Илијана Јотова која вчера во Битола иронично праша „кои се тие Македонци“. Тие и порачуваат дека требало...

Македонија 05.02.22 | 17:53

Забрането било со Преспанскиот и со Уставот: Македонија не смее да се грижи за малцинството во Бугарија, не биле наши државјани

Не треба само владите да комуницираат, туку сите власти, рече Бујар Османи за тоа како ќе се враќа довербата со Бугарија. Според него, пратениците на двете држави ќе треба...

Македонија 02.02.22 | 21:53

Ѓоргиев: Македонци во Бугарија има и тоа никој не може да го негира

Историчарот Драги Ѓорѓиев вели дека Македонци во Бугарија има, тоа е факт, и тоа никој не може да го негира. Постојат таму Македонци, јас имам пријатели кои се Македонци...

Македонија 30.01.22 | 20:50

Малцинството во Бугарија е реалност, токму тоа малцинство има покренато постапки пред судот во Стразбур, вели Силјановска Давкова

Никој на планетава нема Устав кој што забранува да се грижите за некого. Не, тоа е спротивно на рамковната конвенција за заштита на правата на малцинствата. Она што е...

Балкан 19.01.22 | 23:02

Џамбаски: Непостоечкото „македонско малцинство“ е српска лага наметната преку репресија и терор

Потпретседателот на ВМРО и претседавач со Делегацијата на ВМРО во Групата за EКП во Европскиот парламент, Ангел Џамбаски на својот Фејсбук профил реагира на вчерашното...

Македонија 18.01.22 | 22:21

Пендаровски: Македонци во Бугарија постојат, а дали ќе ги помагаме нивните права – НЕ

Барањето на Бугарија, Македонија да ги запише Бугарите во Уставот, е мешање во внатрешните работи, дециден е претседателот Стево Пендаровски. Според него, Македонци...

Македонија 18.01.22 | 20:54

Димитров: Ако едната страна прави отстапки, а другата си стои и не мрда, може само да води за жал, кон целосен пораз и целосна победа

Во однос на тактиката нашиот заеднички став беше – ништо не е договорено додека не е договорен цел пакет и затоа ништо не може да се спроведува. Ние денес направивме...

Македонија 18.01.22 | 20:47

Маричиќ: Ако има луѓе кои се декларираат како Македонци во Бугарија, тоа е нивно право, но ние не се мешаме

Се обидов само да се држам во рамки на Уставот кој јасно ја утврдува улогата на нашата држава во однос на заштитата на македонскиот народ и нашите државјани. Принципиелно,...

Македонија 18.01.22 | 20:21

И милиони да ја повторат лагата дека во Бугарија нема македонско малцинство, тоа нема да ја претвори во вистина

Европскиот суд за човекови права, за кршење на човекови права на македонското малцинство веќе има донесено 16 пресуди во корист на македонската страна. Ова укажува на...

Македонија 18.01.22 | 16:29

Посетата на Петков не даде одговор дали, кога, и под какви услови Бугарија ќе го тргне ветото за Македонија

Посетата на бугарскиот премиер Кирил Петков не донесе ништо во односите меѓу двете земји. Македонија се уште е заглавена од ветото а преговорите со ЕУ сега изледаат...

Македонија 18.01.22 | 16:24

Рот: Бугарија конечно да го признае македонското малцинство

Денешната средба на премиерите на Бугарија и Македонија, Кирил Петков и Димитар Ковачевски во Скопје ја поздрави и поранешниот германски министер за Европа и актуелен...

Македонија 18.01.22 | 12:46

ФАЦ: Петков бара бугарското малцинство да се вклучи во македонскиот Устав, а не сака да чуе за македонско малцинство во Бугарија

Бугарскиот премиер Кирил Петков денес е во прва официјална посета на Македонија, а пред посетата најави нов пристап во разговорите за решавање на спорот меѓу Скопје...

Македонија 17.01.22 | 15:51

На првиот ден од Владата: По Маричиќ, и Ковачевски се откажа од македонското малцинство во Бугарија

На утрешната средба меѓу премиерите на Македонија и Бугарија, Димитар Ковачевски и Кирил Петков доминантно ќе се разговара на теми од областа на економијата, инфраструктурата,...

Македонија 17.01.22 | 15:24

Мицковски саркастично до Маричиќ: Наше е само да се мешаме во домашната судска и законодавна власт, друго не нè занима

Не стивнуваат реакциите од јавноста по изјавата досегашниот министер за правда, а од денска вицепремиер за европски прашања Бојан Маричиќ, кој на денешната прес-конференција...

Твитови 17.01.22 | 15:13

Божиновски: Вие овде не можите да се мешате, не па во Бугарија

„Нема да се мешаме во Бугарија” – Маричиќ Вие овде не можите да се мешате, не па во Бугарија. Маричиќ: Не е на Cеверна Македонија да каже каде и какво малцинство има,...

Македонија 17.01.22 | 14:56

ВМРО-ДПМНЕ до Маричиќ: Кој друг освен Македонија да се интересира за правата на Македонците во Бугарија?

Маричиќ уште првиот ден како продолжение од својот функционерски стаж јавно се огради од македонското малцинство во Бугарија додека клима со главата на бугарските...

Македонија 17.01.22 | 12:47

Маричиќ: Не е на Cеверна Македонија да каже каде и какво малцинство има, тоа е внатрешно прашање на Бугарија

Изјаснувањето и дефинирањето на тоа каква етничка заедница егзистира во која било од државите во регионот мислам дека не би било продуктивно во овој момент, ние се водиме...

Македонија 13.01.22 | 14:45

Kабинет на Пендаровски: Средбата со „ОМО Илинден-Пирин“ не е откажана, се бара погоден термин

Од Кабинетот на претседателот на државата појаснуваат дека со претставниците на организациите на Македонците од Бугарија не е откажана туку се утврдува точен термин...

Македонија 13.01.22 | 11:59

Средбата Пендаровски-Македонци од Бугарија одложена на неодредено време

Најавената средба меѓу претседателот Стево Пендаровски и претставници на Македонците во Бугарија е одложена, откриваат од здруженијата за Република“. Оттаму велат...