Ознака: Македонско девојче
Музика 01.01.21 | 20:17

Казухиро Котецу, јапонски оперски пејач ја отпеа „Македонско девојче“

Македонскиот оперски пејач Благој Нацоски, на неговиот фејсбук-профил објави видео од јапонскиот оперски пејач Казухиро Котецу, кој ја пее песната „Македонско девојче“. Благој...

Калеидоскоп 20.04.20 | 17:33

Послушајте браќа Македонци, порачаа од Подгорица: Ечи „Македонско девојче“ во карантин

Послушајте браќа Македонци, пишува на видеото кое е снимено во Подгорица за време на полицискиот час поради коронавирусот. Послушајте, браћо Македонци‼️ “Дали...

Твитови 15.09.19 | 08:56

И во Јапонија знаат кои сме, само крвникот Заев никако да осознае!


Останати спортови 15.07.19 | 08:12

Ѓоковиќ ја прифати поканата, доаѓа во Македонија

Новак Ѓоковиќ најави дека ќе ја посети Македонија, пренесува „Макфакс“. Ѓоковиќ по победата во второто коло на Вимблдон, се дружеше со своите фанови на социјалните...

Останати спортови 06.07.19 | 10:25

Ех, да сум сега крај Охридско Езеро: Ѓоковиќ ја запеа „Македонско девојче“

Новак Ѓоковиќ им приреди незаборавна вечер на своите навивачи по победата во 3. коло од Вимблдон против Хуркач, со што обезбеди пласман во втората недела од третиот годинешен...

Култура 07.06.19 | 12:37

8.000 посетители во еден глас ја пееја „Македонско девојче“

Во тричасовното магично музичко патување со романтични валцери, музика од славните филмови и мјузикли, опери и оперети како „Несун Дорма“, „Маршот Радецки“, „Ода...

Музика 10.04.19 | 16:57

„Македонско девојче“ настанала како роденденски подарок за малата Невенка

Седеле така Јонче Христовски, Кочо Петровски, Виолета Томовска и други македонски музичари, на 4 февруари во далечната 1867 година, на веселба по повод првиот роденден...

Калеидоскоп 24.03.19 | 11:32

„Македонско девојче“ се пее во Етиопија: Погледнете како пеат дечињата на домородните племиња во Африка на македонски јазик

Еве како ја пееме „Македонско девојче“, на гости кај Сурма, со дoмopoднитe луѓе на границата помеѓу Етиопија и Јужен Судан, гласи пораката под видеото што на Фејсбук го...

Калеидоскоп 20.03.19 | 14:11

Домородци ја пеат „Македонско девојче“

Да се чуе како домородци на граница помеѓу Етиопија и Јужен Судан, ја пеат или се обидуваат да ја пеат нашата „Македонско девојче“ никако не е нешто што секојдневно...