Ознака: Македонски железници-транспорт
Македонија 11.07.23 | 15:55

Раководството без срам се слика во Париз, железничарите молат за плата, а патниците за возови

Ни деманти ни реакција не пристигна на веста дека за последниве 5 години за Македонски железници се потрошени над 100 милиони евра пари од буџетот на Р. Македонија, а нема...

Економија 04.07.23 | 10:29

За 5 години Железници потрошиле 100 милиони евра без ниеден проект

Каде завршуваат парите во Железница?, прашуваат од Комисијата на ВМРО-ДПМНЕ, споделувајќи неколку примери со кои покажуваат дека иако се вложени многу повеќе средства...

Македонија 05.04.23 | 08:31

Со поставување на келнер за директор целта на СДСМ и ДУИ е да ги докрајчат Македонски железници

Неспособноста на власта нема граници, а најнов доказ за тоа е поставувањето на Зуљхајрат Демири, за нов генерален директор на Македонски Железници.На чело на најголемиот...

Македонија 03.04.23 | 11:32

Кој е Зуљхајрат Демири, новиот директор на Македонски Железници – транспорт?

Од пред некое време МЖ Транспорт АД Скопје има нов генерален директор, потсетуваат од ВМРО-ДПМНЕ, потенцирајќи дека како што влегуваат и излегуваат помалите албански...

Македонија 07.03.23 | 13:11

Бојкот на вработените од одржување на влечните средства во ЖРСМ Транспорт

работените за одржување на влечните средства при ЖРСМ Транспорт АД Скопје стапија во бојкот и изутрина од осум часот не ги извршуваат работните задачи, изјави за МИА...

Црна хроника 11.01.23 | 11:32

Украдени кабел за регулирање на железничкиот сообраќај и кабел за сигнализација на потегот Маџари-Скопје

Просторен кабел кој служи за регулирање на железничкиот сообраќај и СТ кабел за сигнализација и телефонија во должина од 300 метри се украдени на потегот од Маџари кон...

Економија 21.12.22 | 13:09

Владата подмири речиси половина од долгот за струја на „ЖРМ Транспорт“

Двесте милиони денари се ставени на располагање на Министерството за транспорт и врски за плаќање на дел од долгот на „Железници на Република Северна Макеоднија –...

Економија 24.11.22 | 10:53

Железници го демантираат Бектеши: Ние сме едни од најголемите штедачи на струја

Сакаме да дадеме Демант поради објавена анализа за потрошувачка на електрична енергија со прилог табела од страна на Министерот за Економија Кресник Бектеши каде од...

Македонија 22.11.22 | 14:20

Возовите стојат, а платите над 70.000 денари на 7 директори на Железници си врват

Железничкиот сообраќај е во кома, ама месечно за плати на директорите и на нивните советници се двојат над 800.000 денари! Десет милиони денари годишно земаат директорите...

Македонија 15.03.22 | 16:07

Возовите заглавени,надлежните во Железница се грижат дали штрајкот е законски

Железничкиот сообраќај попладнево од 15 часот е во целосен прекин и не сообраќаат сите патнички и товарни возови, откако машинскиот и извршниот персонал повторно го...

Македонија 25.12.21 | 10:01

Железници од Беса одат кај Алтернатива, поставен нов директор

Мубекир Палоши од партијата Алтернатива од денеска ќе биде новиот в.д. директор на Македонски железници. СДСМ и ДУИ го исполнија барањето на нивниот коалиционен партнер,...

Економија 30.11.21 | 18:42

Вработените во „Железници“ го земаа вториот дел од октомвриската плата

Патничкиот и железничкиот сообраќај од попладнево е нормализиран, откако на вработените во железничките претпријатија им е исплатен вториот дел од октомвриската плата...

Економија 27.11.21 | 09:40

Кога ќе легнат платите, ќе влеземе во возовите: Втор ден прекин на железничкиот сообраќај

Патничкиот и товарниот железнички сообраќај во државав втор ден е во целосен прекин, откако машинскиот и извршниот персонал од вчера во 7 часот ја бојкотираат работата,...

Економија 26.11.21 | 08:17

Утрово во 7 часот запреа возовите

Претседателите на синдикатите на машинскиот и извршен персонал во Железници на РСМ Транспорт, Тони Димовски и Душко Чакаровски за денеска од 7 часот најавија прекин...

Македонија 20.11.21 | 18:19

Рудници за биткоини во државните загубари: Стадиум кога на мртво покрадена држава ја крадеш уште толку

Биткоини не се копале само во ГТЦ со крадена струја, туку струја се крадела за копање биткоини и во Железници Транспорт. Едно лице е уапсено, соопшти денеска МВР. Не се...

Економија 03.08.21 | 14:32

Штрајк во Железници, возовите нема да тргнат по 16 часот

Машинскиот персонал во Железници на Република Македонија (ЖРСМ) Транспорт донесе одлука за бојкот поради неисплатениот втор дел од платата за јуни годинава,...

Македонија 30.05.21 | 19:01

Железници е во долгови, ама сепак е набавен луксузен автомобил вреден десетици ијлади евра!

Загубарот „Железница – МЖ Транспорт“ купи нов автомобил, открива „Алсат“, додавајќи дека дел од возниот парк на фирмата освен прастари локомотиви и вагони, од сега...

Економија 30.07.19 | 16:17

Орхан Муртезани е нов директор на Македонски железници – транспорт

На денешната седница Владата за директор на АД Македонски железници – Транспорт го назначи портпаролот, воедно и член на Централно претседателство на Алтернатива,...