Ознака: македонски клуб
Македонија 12.02.23 | 11:08

Одбиена регистрацијата на македонскиот клуб клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

Македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ соопшти дека им била одбиена регистрација откако на 7 февруари до Агенцијата за регистрација во Благоевград, Бугарија,...

Балкан 09.02.23 | 09:33

Уште се силат: Пуштени од притвор, нема ни пријава за лицата кои го искршија македонскиот клуб во Бугарија

Пуштени се од притвор двајцата општински службеници во Благоевград и нивните сопруги кои го вандализираа македонскиот клуб во градот. Притоа не е поднесена пријава,...

Македонија 07.02.23 | 19:46

Двајца мажи и две жени приведени во Бугарија за оштетувањето на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

Двајца мажи и две жени се приведени од полицијата во Благоевград во врска со вандалскиот чин врз македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“. Како што пишуваат...

Македонија 05.02.23 | 20:55

Ковачевски го осуди вандализмот врз македонскиот клуб во Благоевград

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков...

Балкан 05.02.23 | 08:47

Испокршени се стаклата на македонскиот клуб во Благоевград

Испокршено е стаклото од влезот на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград, Бугарија, објавија бугарските медиуми. Информацијата дека е каменуван излогот...

Македонија 25.01.23 | 14:05

Mакедонскиот клуб во Бугарија чека нова влада во Бугарија, подобри времиња…

Министерството за култура ги направи сите подготовки и целиот елаборат во врска со отворање на МКЦ во Благоевград, кој потоа беше доставен до Министерството за надворешни...

Македонија 01.11.22 | 16:57

Османи: Тие што собираа политички поени во Благоевград сега нека им објаснат на Македонците таму зошто останаа без здружение

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги повика политичките партии кои во неделата присуствуваа на отворањето на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“...

Македонија 30.10.22 | 10:38

Денеска во Благоевград се отвора македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“

Во Благоевград за денеска е закажано отворањето на македонскиот културен центар со името „Никола Вапцаров“. Од македонските претставници во име на претседателот...

Македонија 27.10.22 | 14:01

БНТ: Наследниците на Вапцаров не се согласуваат македонскиот клуб во Благоевград да го носи неговото име

Секогаш сме тврделе дека сме Бугари бидејќи сме родени од мајка Бугарка и татко Бугарин, вели внукот на Вапцаров Наследниците на Никола Вапцаров не се согласуваат македонскиот...

Македонија 27.10.22 | 12:17

Мицкоски: Во Благоевград одам да им дадам поддршка на Македонците во Бугарија, жалам што претседателот и премиерот решија да бидат слуги за туѓи интереси

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред денешниот настан во хотел Хилтон „Политички дијалог на ЕПП – партиите од регионот“ одговарајќи на новинарско...

Македонија 21.10.22 | 20:12

Македонскиот клуб во Благоевград ќе ги отвори вратите на 30 октомври

Основачите на Македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ – Благоевград најавија дека клубот ќе биде отворен на 30 октомври. Во продолжение го пренесуваме соопштението...

Македонија 18.10.22 | 10:59

Благоевград го забрани македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“

Советот на Општина Благоевград го забрани македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“, именуван по славниот македонски поет. Благоевград нема да биде центар за слични...

Македонија 05.10.22 | 15:51

Вандализиран македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

Се уште неофицијално отворен, Македонскиот културен клуб Никола Вапцаров во Благоевград денеска беше предмет на вандализам од страна на непознати сторители. Во текот...

Македонија 16.06.22 | 23:04

Македонците во Бугарија сакаат да отворат клуб „Никола Вапцаров“, бараат поддршка од македонската влада

Здружението на Македонци во Бугарија, ОМО Илинден-Пирин ја поддржуваат иницијативата за отворање на културен центар на Македонците во Благоевград. Клубот ќе го носи...

Македонија 16.05.22 | 19:33

Ангел Џамбаски упадна на предавањето на Љубчо Георгиевски во Софија

Планирано предавање на поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски во Софија е одложено поради упад на европратеникот и потпретседател на ВМРО-БНД Ангел Џамбаски...

Македонија 02.05.22 | 20:45

Кирјаков до Георгиевски: Дај ни го под кирија станот во Благоевград за Македонски клуб

Активистот за правата на Македонците во Бугарија, Атанас Кирјаков преку Фејбук го праша поранешниот премиер Љубчо Георгиевски дали може да им го даде под кирија, како...