Ознака: македонски идентитет
Македонија 09.07.21 | 23:34

Заев: Претходно, за сите бевме ФИРОМ, а денеска за сите, вклучително и за Грција сме Македонци со македонски идентитет

Претходно, за сите бевме ФИРОМ, а денеска за сите, за целиот свет вклучително и за Грција сме Македонци со македонски идентите, рече вечерва премиерот Заев. На Преспа...

Македонија 09.07.21 | 14:30

Македонскиот идентитет и смислата на постоењето – А Вие еј! На што сте смислиле да ја сведете татковината Македонија

Со јавното извинување на премиерот Заев за својата непромисленост што по грешка ja именувал националната фудбалска репрезентација како македонска, нацијата во сета...

Македонија 04.07.21 | 14:38

ВМРО-ДПМНЕ: Несогласувањето со носење на Резолуција, е спорење на аргументите на МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА за македонскиот идентитет

СДСМ не треба да бега од носење на заедничка Резолуција во македонското Собрание кое што ќе ги утврди националните црвени линии по однос на идентитетот, историјата...

Македонија 24.06.21 | 16:57

Заев: Ниту оваа, ниту која било влада има право да преговара за македонскиот јазик и македонскиот идентитет

Не ни треба Европска унија, ако некој сака да преговараме за македонскиот јазик и македонскиот идентитет. Затоа што ќе бидеме обезличени. Нема кој да влезе во ЕУ, затоа...

Македонија 22.05.21 | 17:24

Националната припадност Македонец ќе се сведе на етничка припадност

Министерството за образование и наука ги усвои наставните програми за прво и четврто одделение според новата концепција. Наставните програми веќе се објавени на сајтот...

Македонија 14.05.21 | 17:52

Заев и на „Инстаграм“ тврди дека не преговара за идентитетот

Македонскиот идентитет освен што е прашање на гордост, пред сѐ е прашање на факти, наука, традиција и национално обележје на нашиот македонски народ. Тој не е и нема да...

Македонија 13.05.21 | 20:49

Грција и Бугарија признаваат политички формирана македонска нација, но никако културолошки различна нација

Со Преспанскиот договор се отвори вратата и затоа има бугарски политичари кои ни кажуваат дека тоа треба да го направиме и со Бугарија и дека додека не се направи нема...

Македонија 12.05.21 | 14:05

Арсовски: Премиерот во Брисел беше јасен, идентитетот и јазикот не може да бидат предмет на преговори

Владата смета дека одвојувањето на Албанија и Македонија не е во ничиј интерес и дека непринципиелноста од страна на ЕУ може да има последици за целиот регион....

Македонија 12.05.21 | 07:41

Илиевски за патротизмот на Заев: И Сонцето од Кутлеш на чело да го истетовира, никој нема да му поверува

Богдан Илиевски ја коментира европската турнеја на премиерот Зоран Заев, кој од седиштето на ЕК порача дека македонскиот идентитет и јазикот не се тема за која ќе преговарал. Како...

Балкан 02.03.21 | 09:20

Еди Рама ни го брани идентитетот

Aлбанскиот премиер Еди Рама, околу можноста да се одвојат Скопје и Тирана сега кога Македонија е блокирана од страна на Бугарија, ја потенцира својата поддршка за земјава...

Македонија 17.02.21 | 12:28

Oд Владата велат декa за македонскиот идентитет, народ и јазик не се разговара и нема да се преговара

Нема промена на нашите позиции во преговорите со Бугарија – за македонскиот идентитет, народ и јазик не се разговара и нема да се преговара. Апелираме да не се влегува...

Македонија 13.01.21 | 14:28

Мицкоски: Ги повикувам Заев, Османи и Димитров да го покажат бугарскиот документ со 12 точки

Македонскиот идентитет се распродава и на маса се услови кои немаат врска со потпишаниот Договор за пријателство и тоа се услови кои го негираат македонскиот идентитет,вели...

Македонија 20.12.20 | 13:16

Заев во Љубојно: Се грижиме за македонскиот јазик и македонскиот идентитет со дела

Премиерот Зоран Заев, кој е во работна посета на Преспанскиот регион, изврши увид на напредокот на работите на иницијативата за Центар за грижа и промоција на македонскиот...

Македонија 17.12.20 | 22:39

Чешка и Словачка за „ветото врз Бугарија“: Нема да дозволиме ЕУ да ни суди како да се идентификуваме и на кој јазик зборуваме

Нема да дозволиме Европската унија да биде судија за нашата заедничка историја, како се идентификуваме или на кој јазик зборуваме, велат во заедничка изјава чешкиот...

Македонија 10.12.20 | 16:11

Костадинов: Македонскиот идентитет е сочуван и потврден

Срушени се сите клевети на ВМРО-ДПМНЕ дека се распродавал македонскиот идентитет, потопени се сите лаги на Христијан Мицкоски дека се распрачувала нашата татковина. Македонскиот...

Македонија 07.12.20 | 10:06

Три изјави кои потврдуваат дека Заев го продава македонскиот идентитет и јазикот

Заев го продава македонскиот идентитет! 28.11.2020 Зоран Заев Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори. Никаде во светот не се преговара за...

Македонија 03.12.20 | 16:43

Заев: Бугарија да направи исчекор оти кажува дека ја прифаќа реалноста, го признава македонскиот јазик и народ

За сите граѓани кои вистински се грижат, да ги осигурам дека никој не преговара за македонскиот идентитет и за македонскиот јазик. Тоа е наше право на самоопределување,...

Македонија 06.11.20 | 21:07

За македонскиот јазик и за македонскиот идентитет не може и нема да се разговара

На македонскиот народ никој не може да му каже, кои сме ние и каков јазик зборуваме, според меѓународното и европското право порача вицепремиерот за европски интеграции...

Македонија 17.09.20 | 15:48

Милошоски побара Собранието да усвои декларација за потврдување на македонскиот идентитет

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски предложи македонското Собрание, како контра одговор на бугарското Народно собрание да усвои една заедничка декларација...