Ознака: македонски граѓани
Македонија 17.10.22 | 21:20

Мицкоски со бројки ја разголи власта: Македонските граѓани плаќаат најскапа струја во регионот

Некогаш од Владата сакаат да се споредуваат, па јас ќе направам една споредба, се спремав за оваа денешна емисија. Еве нема да зборувам субјективно, туку ќе ги зборувам...

Македонија 01.03.22 | 10:07

Македонските граѓани ќе можат да влезат во Италија со сертификат или негативен ковид-тест

Амбасадата на Италија информира дека почнувајќи од денес, 1. март, па сѐ до 31 март, кога се очекува да заврши вонредната состојба во Италија, нема да има повеќе ограничувања...

Македонија 01.03.22 | 09:37

Македонско семејство со петдневно новороденче заглавено во Харков

Министерството за надвореншни работи е во постојана комуникација со македонските граѓани во Украина, соопшти на денешниот брифинг министерот за надворешни работи,...

Македонија 28.02.22 | 20:04

Бугарија евакуира 200 лица од Украина, меѓу нив и македонски граѓани

Бугарската министерка за надворешни работи, Теодора Генчовска на вонреден брифинг соопшти дека денеска сите бугарски државјани кои се наоѓаат во Украина и изразиле...

Македонија 28.02.22 | 09:01

Македонски граѓани од Украина се евакуираат преку коридор од Одеса

Македонски граѓани кои се уште се наоѓаат во Украина се евакуираат преку безбедни коридори. Од Министерството за надворешни работи апелираат сите македонски државјани...

Македонија 27.02.22 | 16:08

Шест наши граѓани ја напуштија Украина: Од Молдавија патуваат кон Бугарија

МНР претходно побара од оние кои не оставиле свои податоци веднаш да се јават во Министерството за да дадат прецизни информации за нивната локација со цел да се овозможи...

Македонија 07.01.22 | 09:00

МНР: Нема повредени или загрозени македонски граѓани во Казахстан

Министерството за надворешни работи известува дека согласно остварените комуникации со дел од граѓаните на Македонија кои во моментов се наоѓаат во Казахстан, тие...

Македонија 20.08.21 | 17:59

Триесетина македонски граѓани од Авганистан се очекува да пристигнат вечер во Скопје

Триесетина наши граѓани, кои беа сместени во воената база на САД во Доха, Катар, успешно се трансферирани во Истанбул, Турција, од каде се очекува да се упатат кон Скопје,...

Македонија 19.08.21 | 11:58

Сите македонски граѓани планирани за евакуација се извлечени од Авганистан

Сите пријавени граѓани се евакуирани од Авганистан и во моментот нема информации за наши државјани кои се во загрозувачка ситуација или на кого му е потребна асистенција...

Македонија 06.07.21 | 09:52

Бугарската компанија ја прекинува вакцинацијата на македонски државјани на граница на 31 јули

По месец и половина откако ја започна вакцинацијата на граѓани на границата со Македонија, бугарската компанија „Комак медикал“ ја прекинува работата на 31 јули, потврди...

Македонија 18.06.21 | 16:08

За втора доза „Астра Зенека“ во Србија, одите таму каде што сте ве вакцинирале првиот пат

На Белградскиот саем и во спортскиот центар Чаир во Ниш викендов ќе се ревакцинираат околу 15 000 македонски граѓани, кои на 27 и 28 март ја примија првата доза на вакцината...

Здравје 19.05.21 | 18:11

2.000 македонски граѓани се пријавиле за вакцинација во Бугарија, може да се вакцинираат и тие што немаат бугарскиот пасош

Речиси 2.000 граѓани на  Македонија се пријавиле на двата пункта за вакцинација против ковид-19 коишто се отворени на граничните премини Станке Лисичково – Делчево и Златарево...

Македонија 15.05.21 | 12:41

МНР советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат патувања...

Македонија 27.09.20 | 17:49

Македонците со престој во Германија се жалат на услугите во македонската амбасада

Граѓаните на Македонија со престој во Германија преку отворено писмо апелираат за подобрување на услугите во дипломатско-конзуларните претставништва на Македонија...

Македонија 30.06.20 | 16:51

Македонските граѓани нема да можат да патуваат во ЕУ, земјава не ги исполни критериумите

Одлуката на Советот на ЕУ за влез на граѓани од трети земји на територијата на Унијата од 1 јули падна, Македонија не ги исполнува епидемиолошките критериуми, јави дописничката...

Црна хроника 10.06.20 | 08:43

За македонските државјани влез во државава само со негативен корона тест

Според информација од МВР, за македонски државјани, граничните премини за излез од државата се отворени со потпишување на соодветна изјава која ја издава МВР на самиот...

Македонија 06.04.20 | 17:32

Македонски граѓани вратени со лет од Лондон и со конвој од БиХ и Црна Гора

Сто и триесет македонски граѓани со лет на Визер се вратени од Лондон. Министерството за надворешни работи соопшти дека авионот полетал од аеродромот Лутон, во близина...

Македонија 31.03.20 | 23:59

Засега вратени 2.020 македонски државјани од странство

Со интервенција на Министерството за надворешни работи, по воздушен и по копнен пат, досега од странство во земјава се вратени 2.020 македонски државјани. Со чартер летовите,...

Македонија 29.03.20 | 22:54

Патниците од Берлин пристигнаа во карантинот во „Цар Самоил“

Струмичката ТВ Вис се вклучи во живо од пристигнувањето на македонските граѓаните во во хотелот „Цар Самоил“ во Банско, каде ќе бидат сместени во задолжителниот 14-дневен...

Македонија 27.03.20 | 08:45

373 затекнатите граѓани во Хрватска и Малта денеска доаѓаат со чартер летови

Со чартер летови од Загреб и од Ла Валета во Малта, денеска почнува враќањето во земјава на дел од македонските граѓани затекнати во странство. Државниот секретар во...