Ознака: македонски државјани
Македонија 29.03.20 | 23:37

Ноќва пристигаат Македонците од Бон и Келн

Откако доцна попладнево со државен лет беа вратени македонски државјани од Берлин, вечерва треба да слета уште авион со повратници од Бон и Келн. Станува збор за 181 повратник,...

Македонија 18.03.20 | 18:45

150 македонски граѓани наводно заглавени во Барселона, а пријавени само 16 во Амбасадата

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вечерва упати апел до македонските граѓани затечени во странство поради ситуацијата со коронавирусот за итна регистрација...

Македонија 08.01.20 | 14:46

МНР не знае колку македонски државјани има во Ирак и дали се загрозени

Министерството за надворешни работи не знае колкав број е бројот на македонски државјани во Ирак, иако тие се потенцијално загрозени по нападите на американските бази...

Црна хроника 22.06.19 | 09:39

Македонски државјанин загина во Косово откако удрил во бетонски столб

Македонски државјанин рано утрово загина во тешка сообраќајна несреќа на магистралниот пат Приштина – Урошевац, откако со своето возило излетал од патот и удрил во...

Македонија 19.03.19 | 15:33

Седуммина македонски државјани обвинети за учество во ИСИС ја признаа вината

Седумтемина македонски државјани обвинети за учество во странска војска, паравоени или параполициски формации, а едно лице обвинето и за кривично дело Терористичка...

Црна хроника 27.12.18 | 12:10

Обвинение против македонски државјани кои активно се бореле и регрутирале за ИСИС

Обвинителен акт за учество во странска војска, паравоени или параполициски формации против седум македонски државјани, поднесе Надлежниот јавен обвинител од Основното...