Ознака: македонски државјани
Македонија 06.02.23 | 19:07

МНР: Десетте државјани во погоденото подрачје се на безбедно и не се во животозагрозувачка состојба

Деветте државјани на Република Македонија, кои беа затекнати во загрозеното подрачје (осум ученици и нивен ментор/наставник, кои преку програмата „Еразмус...

Македонија 05.10.22 | 21:23

Владата објави листа на македонски државјани што се бореле во Сирија како дел од ИСИС

Владата за првпат објави список на 15 македонски државјани кои учествувале во паравоени формации во Сирија и „Исламска држава“ (ИСИС). Ним им се воведени финансиски...

Македонија 26.08.22 | 08:59

Неславен рекорд: На списокот за депортации од Германија најмногу има македонски државјани

Во првата половина од 2022 година, германските власти депортирале вкупно 6.198 странски државјани од земјата. Најбројни меѓу нив биле државјаните на Македонија и Албанија,...

Економија 03.05.22 | 22:45

Корумпирани политичари и бизнисмени переле пари преку купување имоти во Дубаи, меѓу нив и 45 Македонци

Македонски државјани поседуваат вкупно 55 имоти во Дубаи, вредни 14 милиони евра, покажува истражувањето на норвешката веб-страница Е24, базирана на „протечени“ документи...

Македонија 07.03.22 | 13:44

Од Украина досега се евакуирани околу 120 македонски граѓани, меѓу кои има и неколку украински државјани со семејствата

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи информира дека од Украина досега вкупно се евакуирани 120 лица, од кои дел се украински државјани со нивни семејства. Тој...

Македонија 26.02.22 | 22:25

МНР: Обезбеден транспорт на наши државјани во Одеса, итно да го контактираат министерството

Од Министерството за надворешни работи информираат дека во соработка со партнерски земји обезбедиле транспорт за евакуација на нашите државјани кои во моментот се...

Македонија 18.08.21 | 09:33

Сите македонски државјани од Авганистан во моментов се на безбедно

Доколку не се појави нешто неочекувано, досега e успешно извлекувањето на нашите граѓани од Кабул. Успеавме да ја извлечеме најголемата група на наши граѓани кои беа...

Македонија 17.08.21 | 11:12

Евакуирани се повеќето од македонските државјани во Авганистан

Повеќето од евидентираните 75 македонските државјани се евакуирани од Авганистан, соопштува министерот за надворешни работи Бујар Османи. Со воени авиони педестина...

Македонија 14.08.21 | 20:25

Десетици македонски државјани заглавени во Авганистан, МНР се обидува да организира странска помош за нивна евакуација

Сѐ уште има наши граѓани кои се останати и кои се соочуваат со потешкотии да обезбедат место во комерцијалните летови за заминување од Кабул кои се сѐ уште активни. На...

Црна хроника 19.06.21 | 13:09

16 килограми хероин запленет во Бугарија, уапсени македонски државјани

Хероинот е пронајден во акција на САНС. Кај Ќустендил, во селото Коњаво, запленета е пратка од 16 кг хероин, соопштуваат бугарските медиуми. Уапсени се лица од Бугарија...

Македонија 01.03.21 | 15:52

Почна пописот на македонските државјани во Србија

Во Србија денеска официјално почна првата фаза од пописот на македонските државјани со попишување на вработените во дипломатско-конзуларните преставништва, нивните...

Балкан 05.02.21 | 15:45

Вакцинација во Србија официјално е возможна само за луѓе со српски документи

Во текот на вчерашниот ден во здравствените установи во Врање и Бујановац не беше можно да се добие официјална потврда или демант на информациите дека на југот на Србија...

Македонија 11.08.20 | 11:18

Косовци и државјани на Финска: Само двајца Македонци имало на летот за Турку

Повеќето од 157-те патници кои со авион од Скопје во саботата пристигнаа во финскиот град Турку, од кои 24 биле позитивни на КОВИД-19, се државјани на Косово и на Финска, а...

Патувања 18.05.20 | 15:07

Десет минути пред полетување за Цирих, македонски државјани ги вратиле од аеродромот во Софија

Македонски граѓани со двојно државјанство меѓу кои и 12 сезонски работници од Делчево и Струмица, биле вратени од софискиот аеродром пред поаѓање за Цирих. Како што тврдат...

Македонија 15.04.20 | 20:26

63 лица денеска излегоа од карантин од Кавадарци

Заврши 14 дневниот државен карантин за 63 лица во хотелот „Уни палас 2“ во Кавадарци, сите се добро и без симптоми на коронавирус. За ова денеска информираа сопствениците...

Македонија 14.04.20 | 13:22

Од Италија денеска се враќаат 180 македонски државјани, ќе поминат 21 ден во карантин во хотел „Дрим“

Со организиран лет од Венеција, денеска во 14:00 часот на скопскиот аеродром во земјава се враќаат 180 македонски државјани кои поради корона кризата биле затекнати во...

Македонија 13.04.20 | 20:04

Вратени 125 македонски граѓани од Данска, Шведска и Холандија, утре доаѓаат од Италија

Министерството за надворешни работи информира дека денеска беше организиран лет за репатријација на вкупно 125 македонски граѓани затекнати во Шведска, Данска и Холандија. Репатрирањето,...

Балкан 11.04.20 | 14:16

Служеле пијалоци за време на вонредни мерки: Македонски државјани приведени во Србија

Српката полиција приведе двајца државјани на Македонија, М. J. (1975) и А. J. (1992), со пребивалиште во Темерин (Војводина), под сомнение дека сториле кривично дело непостапување...

Македонија 10.04.20 | 20:36

Чулев: 297 македонски граѓани од Северна Италија во вторник доаѓаат во Македонија

297 македонски граѓани во вторник треба да пристигнат во Mакедонија од Северна Италија, најпогодениот регион во оваа земја од корона вирусот. Ова за „Алфа“ го потврди...

Вести 06.04.20 | 08:28

Нова тура македонски државјани се враќаат денеска со чартер лет од Лондон

Со авионски превоз Лондон-Скопје организиран од Владата, денеска попладне во земјaва треба да се врати нова група наши државјани кои се затекнати во Велика Британија. Бројот...