Ознака: Македонски Бугари
Македонија 22.03.22 | 10:40

Македонските Бугари да бидат вклучени во преговарачкиот процес со Бугарија, бара Колев од ГДУ

Претседателот на Граѓанско Демократска Унија – ГДУ, Петар Колев преку статус на неговиот Фејсбук профил повика Бугарите во Македонија да бидат вклучени во преговарачкиот...

Македонија 25.02.22 | 15:13

Власта ќе ги става Бугарите во Уставот, а тие за Македонизмот велат дека бил „опасна работа“

За релативно кратко време делагација на организациите на македонските Бугари престојуваше во Софија на средби со бугарскиот политички врв. За време на дводневниот...

Балкан 22.02.22 | 20:30

Бугарскиот премиер Петков прими делегација на македонски Бугари

Премиерот Кирил Петков на средба со организации и здруженија на Бугари во Македонија рече дека нивните права му се приоритет нему и на целата бугарска влада,...

Балкан 04.02.22 | 13:00

Бугарите реагираат во Конгресот дека се користи „македoнски јазик“ за прославата на „Месец на македонското американско наследство“

Се отвара ли нов „фронт“ меѓу Македонија и Бугарија, но сега директно во американскиот Конгрес?, дознава „Пресинг ТВ“ Ова прашање се наметнува неизбежно, по најновата...

Македонија 31.01.22 | 14:34

Како Османи мисли да го урне „митот“ за македонските Бугари?

Во рок од само неколку дена министерот за надворешни работи Бујар Османи даде две различни изјави за една од 4+1 точките од „патната карта“ за кревање на бугарското...

Македонија 14.01.22 | 14:16

Дали македонските Бугари се ставаат во функција на бугарската длабока држава?

Нова декларација, рехабилитација на одредени личности и подготвеност за отворање на политичките досиеја се трите става, што дојдоа од државниот врв во врска со една...

Балкан 05.01.22 | 10:59

Само власта молчи: Maкедонските Бугари бараат Петков и Радев да не попуштаат со ветото за Македонија

Организациите на македонските Бугари во писмо до претседателот Румен Радев, премиерот Кирил Петков, претседателот на Народното собрание, Никола Минчев, и партиите...

Македонија 21.12.21 | 14:12

Димитар Димитров контра македонските Бугари: Надоградување на ветото, стечај за Македонија!

Под притисок на ветото, соработката околу таа програма е невозможна, ниту е возможна суштинска дискусија по која било тема, со која изрично се мотивира ветото, пишува...

Македонија 12.03.21 | 18:41

Македонските Бугари до Пендаровски: Кога властите во Скопје „ќе ги отворат архивите на УДБ-а во Македонија?

Културниот центар „Иван Михајлов“ од Битола испрати отворено писмо до македонскиот претседател Стево Пендаровски во кое го прашува кога властите во Скопје „ќе ги...