Ознака: македонски автобус Бугарија
Балкан 02.12.21 | 10:00

Бугарски невладин институт побара меѓународна ревизија да ги процени состојбите на патот „Струма”

Невладиниот бугарски Институт за безбедност на патиштата задолжи меѓународен ревизор да изврши непристрасна стручна проверка на состојбата на патиштата пред тешката...

Македонија 02.12.21 | 09:28

Со воен транспортен авион на Бугарската армија утре ќе бидат донесени телата на 45-те загинати на автопатот „Струма“

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви на автобусот што се запали...

Македонија 02.12.21 | 08:26

Идентификувани сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот „Струма“

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви на автобусот што се запали...

Македонија 29.11.21 | 14:45

Милошоски: Пивоваров ја штити Царина, каде што неговата сопруга е главен кадровик, помошник директор за човечки ресурси

Бесрамна е изјавата на владиниот советник Пивоваров кој вината за автобуската несреќа во Бугарија ја префрли врз 45-те изгорени граѓани, кои требало да проверат дали...

Македонија 29.11.21 | 09:32

Врвот на власта ја штити „Беса транс“: Дали коалицијата СДСМ – ДУИ е поважна од животите на граѓаните, прашува ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ смета дека е срамно е што за СДСМ и владата не е крива корупцијата на институциите во случајот со фаталната сообраќајка, туку починатите што не ја виделе корупцијата. Во...

Македонија 29.11.21 | 08:42

Кога луѓето се криви што живи гореле – Практикување на демократијата во стилот на комунизмот, сталинизмот и фашизмот

Изјавата на националниот координатор за гранично управување Владимир Пивоваров за Весна Јаневска од ВМРО-ДПМНЕ е практикување на демократијата во стилот на комунизмот,...

Македонија 29.11.21 | 08:22

Уште тројца од повредените во автобуската несреќа денеска ќе бидат пренесени во Скопје

Уште тројца од повредените македонски патници во автобуската несреќа во Бугарија се очекува да пристигнат денеска, откако двајца во саботата беа хоспитализирани во...

Македонија 28.11.21 | 21:04

Пивоваров, националниот координатор за гранично управување: Виновни се и загинатите што не провериле дали компанијата има лиценца

Владимир Пивоваров, националниот координатор за гранично управување во емисијата „25 минути“ на ТВ24 изјави дека и граѓаните, требало да ја проверат лиценцата на автобусот.Според...

Македонија 28.11.21 | 19:13

Мицкоски: Функционерите се корумпирани и не си ја вршат работата – затоа ни се случуваат несреќи како таа во Бугарија, Тетово и Ласкарци

Во посетата на Свети Николе и тековните проекти на Општината, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на новинарско прашање во врска со трагичната несреќа...

Твитови 27.11.21 | 19:35

Реакција на изјавата на Јовески дека „Сите вмешани во малверзaциите околу автобусот ќе одговараат“


Македонија 27.11.21 | 12:20

Суровина за хероин била мистериозната течност што ја пренесувал автобустот на „Беса транс“?

Ова е организиран криминал и трагедија❗ 📌Зошто 4 дена никој не можеше да изврши контрола во седиштето на БЕСА ТРАНС? Зошто во Собранието не се закажуваат пратенички...

Македонија 27.11.21 | 11:58

Сопственикот на Беса Транс утрово бил на распит во Обвинителство

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска на прес конференција посочи дека на заменикот окружен јавен обвинител на Окружното јавно обвинителство Перник, Бисер...

Македонија 27.11.21 | 11:52

Лефков: Пет дена власта бега од одговори и одговорност за низа пропусти на системот

Пет дена од катастрофата со автобусот на Беса Транс во кој загинаа 45 граѓани на Македонија, власта нема конкретни одговори, а камо ли пак одговорност. Власта не кажува...

Македонија 27.11.21 | 11:44

ЈО ги предаде материјалите за истрагата за автобуската несреќа

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска на прес конференција посочи дека на заменикот окружен јавен обвинител на Окружното јавно обвинителство Перник, Бисер...

Македонија 27.11.21 | 11:18

Османи за бугарската НОВА: Тоа што се случи покажува дека сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

Бугарските институции постапија професионално и обезбедија мир на семејствата на загинатите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Македонија 27.11.21 | 11:15

Во живо: Бугарското обвинителство ги презема примероците од идентификација на жртвите во несреќата во Бугарија

Бисер Јорданов Михајлов, заменик окружен јавен обвинител на Окружното јавно обвинителство Перник и Младен Христов Петров, истражител во Националната истражна служба...

Македонија 27.11.21 | 10:41

„Самиот асфалт гореше“ – Доктор и медицинска сестра од Брзата помош први стигнале на местото на несреќата

До запалениот македонски автобус на автопатот Струма први стигнаа д-р Бојко Господинов и медицинската сестра Албена Крумова од Итната помош во Перник и почнаа да помагаат. „Првото...

Македонија 27.11.21 | 10:09

Од болницата „Пирогов“ отпуштени двајца од повредените во автобуската несреќа

Двајца од граѓаните на Македонија повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од софиската болница „Пирогов“. Како што јави дописникот...

Колумни 27.11.21 | 09:50

Сите ние, од автобусот и модуларната

Васко Шутаров Бунт на артефактите Во нормални времиња и во нормални држави, сезонава како и многу други пред неа, ќе останеше запаметена по некој добар концерт или некоја...

Македонија 27.11.21 | 09:30

ВМРО-ДПМНЕ: Кој ќарувал од нелегалниот бизнис кој однесе 44 животи?

Оставки од министрите за внатрешни работи и транспорт и врски побара и денеска ВМРО-ДПМНЕ. Од пастијата обвинуваат дека системот работел за мафијата. Скоро 140 пати автобусот...