Ознака: македонски автобус Бугарија
Балкан 20.01.22 | 09:58

Снаата ми носеше накит вреден 7.000 евра, златото не гори, каде е?, прашува роднина на загинатите во несреќата

Роднини на загинатите и преживеаните во автобуската несреќа на „Беса транс“ на магистралата Струма пред Окружниот суд во Перник побараа паралелна истрага за несреќата,...

Македонија 19.01.22 | 23:17

Роднини на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија бараат паралелна истрага

Роднини на загинатите и преживеаните во автобуската несреќа на „Беса транс“ на магистралата Струма пред Окружниот суд во Перник побараа паралелна истрага за несреќата,...

Македонија 19.01.22 | 16:26

Завршено собирањето докази за автобуската несреќа во Бугарија

Завршено е собирањето докази за тешката сообраќајна несреќа на македонскиот автобус на автопатот „Струма“ во Бугарија, што се случи во ноември минатата година, со...

Македонија 09.01.22 | 21:02

Емотивно сведоштво на пожарникарите кои го гаснеа запалениот автобус на „Беса транс“

Бугарската ТВ Нова објави ексклузивна сторија во која за првпат говорат пожарникарите кои први пристигнале на местото каде гореше автобусот на македонската компанија...

Македонија 29.12.21 | 18:18

Спасовски ја затворил станицата во која е регистриран автобусот на „Беса транс“ три дена по трагедијата, но за пропусти откриени уште во август

Решението за привремена забрана за работа на станицата е изречено од МВР на 26 ноември, а поради констатирани пропусти во работењето. На документот стои потписот на министерот...

Балкан 16.12.21 | 10:54

Четири месеци затвор за Бугаринот кој го нарече автобусот „македонска скара“

Окружното обвинителство на Софија осуди 34-годишен маж поради говор на омраза упатен кон „македонската народност и етничка припадност кон македонскиот народ“ објавувајќи...

Македонија 10.12.21 | 09:19

Власта ја заташкува трагедијата да ги сокрие системските грешки на институциите

Власта прави сè трaгедијата со автобусот на Беса Транс во која животите ги изгубија 45 лица, да се заташка, обвинува ВМРО-ДПМНЕ, од каде велат дека веќе станува очигледно...

Македонија 08.12.21 | 09:21

Трета недела власта без одговори и одговорност за трагедијата која 45 лица ги изгубија животите

Трета недела одминува од катастрофалната автобуска несреќа во која 45 лица трагично ги загубија животите, а власта на СДСМ и ДУИ нема одгoвор како е возможно автобус...

Македонија 06.12.21 | 17:26

Двајца од возачите биле вработени во ЈСП, зеле денови од одмор за да возат до Истанбул

Министерството за транспорт и врски уште чека информации од Обвинителството или од Министерството за внатрешни работи, кои се другите возачи кои со автобусот на „Беса...

Македонија 05.12.21 | 20:20

Ако се докаже дека причина за несреќата се условите на патот, тогаш Бугарија ќе треба да ѝ исплати огромна оштета на Македонија

Вистината за несреќата во Бугарија е заложник на бугарско-македонските односи, сметаат од Институтот за безбедност во сообрачајот во Бугарија, пренесува ТВ21. Обвинителството...

Македонија 04.12.21 | 18:40

Херојот Сулејмани по несреќата во Бугарија: Видов сѐ… Се будам, не можам да спијам, не сакам да заспијам

Така е напишано од Бог. Јас да бидам тој кој ќе спаси уште луѓе после мене. Му благодарам на Бог што ми даде втор живот, рече Љуљзим Сулејмани, еден од преживеаните во автобуската...

Македонија 04.12.21 | 17:43

Спасовски изрази сочуство во домот на двајцата припадници на МВР кои загинаа во автобуската несреќа во Бугарија

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски присуствуваше на погребот на Саде Мустафовски (50 години), полицаец на граничен премин Блато Дебар, а присуствуваше и...

Македонија 03.12.21 | 14:21

Што ти е смешно бре…

Што ти е смешно бре…, прашува портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ Марија Митева, но и целата македонска јавност, споделувајќи го видеото од Зоран Заев кој опуштено разговара...

Македонија 03.12.21 | 13:01

На барање на семејствата да се откаже и ДУИ: Тоа сте вие, една бескрајна поворка на смрт и несреќа

По барање на семејствата откажана е поворката за загинатите од несреќата во Бугарија, која требаше да поминува низ Скопје. Како што соопшти вчеравечер Министерството...

Македонија 03.12.21 | 10:42

Владата во живо ќе го пренесува пристигнувањето на посмртните останки

Поради лошите временски услови на софискиот аеродром и силниот ветер, се уште не полетале двата воени авиона со посмртните останки на 45-те загинати македонски државјани,...

Македонија 03.12.21 | 08:15

Откажана поворката за загинатите

По барање на семејствата, откажана е поворката за загинатите од несреќата во Бугарија, која требаше да поминува низ Скопје. Како што соопшти вчеравечер Министерството...

Македонија 02.12.21 | 15:28

Поворката за загинатите ќе се движи низ Скопје, последна почит ќе се оддава на плоштадот Скендербег

Во четврток во 9 часот на на скопскиот аеродром се очекува да пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во трагичната несреќа во близина на Струма, Република...

Скопје 02.12.21 | 12:26

По 250.000 денари за семејствата на настраданите во сообраќајката во Бугарија

На предлог на градоначланикот на општина Бутел Дарко Костовски, на седница на општината советниците идногласно одлучија на семејствата кои потекнуваат од општината,...

Балкан 02.12.21 | 10:00

Бугарски невладин институт побара меѓународна ревизија да ги процени состојбите на патот „Струма”

Невладиниот бугарски Институт за безбедност на патиштата задолжи меѓународен ревизор да изврши непристрасна стручна проверка на состојбата на патиштата пред тешката...

Македонија 02.12.21 | 09:28

Со воен транспортен авион на Бугарската армија утре ќе бидат донесени телата на 45-те загинати на автопатот „Струма“

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви на автобусот што се запали...