Ознака: македонски автобус Бугарија
Македонија 04.11.22 | 09:31

„Го фатив за коса, сега си мислам како не успеав да го фатам за рака“ – сведоштвото на преживеаните од македонскиот автобус во нов документарен филм

На 23 ноември се навршува една година од тешката несреќа на автопатот Струма во Бугарија, кога во раните утрински часови македонски автобус се запали и 45 лица изгореа....

Македонија 16.10.22 | 21:19

Лошо одржување на автопатот „Струма“ една од причините за смртта на 45-те Македонци во автобусот

За трагичната автобуска несреќа во Бугарија во која загинаа 45 македонски државјани, меѓу нив и 13 деца, не е виновен само возачот на автобусот туку и државната агенција...

Македонија 14.10.22 | 13:22

Алиспахиќ: Мора да се прави разлика меѓу несреќата во Бугарија и процесот за „Беса транс“

Треба да се направи дистинкција помеѓу немилиот настан што се случи во Бугарија минатата година и овој судски процес, бидејќи тие не се меѓусебно поврзани. Ова е процес...

Македонија 14.10.22 | 09:25

Четврта година нема абер за процесот Ласкарци, од утре почнува и судењето за „Беса транс“

На неодреден рок останува заглавено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи на 13 февруари 2019 година околу 17 часот. Бирото за судски вештачења не...

Македонија 01.10.22 | 08:57

Пендаровски на автопатот „Струма“ ќе положи цвеќе на местото на несреќата

Претседателот на државата Стево Пендаровски денска ќе престојува во работна посета на Софија, каде на покана на неговиот бугарски колега Румен Радев, ќе присуствува...

Македонија 24.08.22 | 18:58

Утре на автопатот „Струма“ ќе се изврши нов увид за несреќата со автобусот на „Беса транс“

Семејствата на загинатите и преживеаните од автобуската несреќа во Бугарија побараа паралелна истрага за утврдување на причините за трагедијата која го потресе регионот....

Македонија 09.06.22 | 13:01

СДСМ и ДУИ не присуствуваат на сединцата за трагедиите во Тетово и во Бугарија

Во Собранието попладнево почна седницата на Постојаната анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓанинот, на чиј дневен ред се Информацијата за автобуската...

Македонија 01.05.22 | 16:39

Пет месеци по автобуската несреќа во Бугарија, никој во Македонија не презеде кривична одговорност

Поминаа повеќе од 5 месеци од трагичната автобуска несреќа во Бугарија при што животот го загубија 45 лица. Бугарското обвинителство ја заврши истрагата за причините...

Македонија 06.04.22 | 09:16

Koго штити Џафери и зошто трагедиите од Бугарија и Тетово никако да стигнат на дневен ред?

Семејствата на жртвите кои ги загубија животите во автобуската трагедија во Бугарија, денеска во допис до медиумите јавно прашуваат кого сака да заштити претседателот...

Македонија 06.02.22 | 22:06

Најмалку две грешки на возачот биле причина за автобуската трагедија во Бугаријa

Барем две грешки на возачот се причина за автобуската несреќа на автопатот Струма, во која загинаа 45 лица, изјавија во гостување на бугарската телевизија „Нова“, раководителот...

Балкан 20.01.22 | 09:58

Снаата ми носеше накит вреден 7.000 евра, златото не гори, каде е?, прашува роднина на загинатите во несреќата

Роднини на загинатите и преживеаните во автобуската несреќа на „Беса транс“ на магистралата Струма пред Окружниот суд во Перник побараа паралелна истрага за несреќата,...

Македонија 19.01.22 | 23:17

Роднини на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија бараат паралелна истрага

Роднини на загинатите и преживеаните во автобуската несреќа на „Беса транс“ на магистралата Струма пред Окружниот суд во Перник побараа паралелна истрага за несреќата,...

Македонија 19.01.22 | 16:26

Завршено собирањето докази за автобуската несреќа во Бугарија

Завршено е собирањето докази за тешката сообраќајна несреќа на македонскиот автобус на автопатот „Струма“ во Бугарија, што се случи во ноември минатата година, со...

Македонија 09.01.22 | 21:02

Емотивно сведоштво на пожарникарите кои го гаснеа запалениот автобус на „Беса транс“

Бугарската ТВ Нова објави ексклузивна сторија во која за првпат говорат пожарникарите кои први пристигнале на местото каде гореше автобусот на македонската компанија...

Македонија 29.12.21 | 18:18

Спасовски ја затворил станицата во која е регистриран автобусот на „Беса транс“ три дена по трагедијата, но за пропусти откриени уште во август

Решението за привремена забрана за работа на станицата е изречено од МВР на 26 ноември, а поради констатирани пропусти во работењето. На документот стои потписот на министерот...

Балкан 16.12.21 | 10:54

Четири месеци затвор за Бугаринот кој го нарече автобусот „македонска скара“

Окружното обвинителство на Софија осуди 34-годишен маж поради говор на омраза упатен кон „македонската народност и етничка припадност кон македонскиот народ“ објавувајќи...

Македонија 10.12.21 | 09:19

Власта ја заташкува трагедијата да ги сокрие системските грешки на институциите

Власта прави сè трaгедијата со автобусот на Беса Транс во која животите ги изгубија 45 лица, да се заташка, обвинува ВМРО-ДПМНЕ, од каде велат дека веќе станува очигледно...

Македонија 08.12.21 | 09:21

Трета недела власта без одговори и одговорност за трагедијата која 45 лица ги изгубија животите

Трета недела одминува од катастрофалната автобуска несреќа во која 45 лица трагично ги загубија животите, а власта на СДСМ и ДУИ нема одгoвор како е возможно автобус...

Македонија 06.12.21 | 17:26

Двајца од возачите биле вработени во ЈСП, зеле денови од одмор за да возат до Истанбул

Министерството за транспорт и врски уште чека информации од Обвинителството или од Министерството за внатрешни работи, кои се другите возачи кои со автобусот на „Беса...

Македонија 05.12.21 | 20:20

Ако се докаже дека причина за несреќата се условите на патот, тогаш Бугарија ќе треба да ѝ исплати огромна оштета на Македонија

Вистината за несреќата во Бугарија е заложник на бугарско-македонските односи, сметаат од Институтот за безбедност во сообрачајот во Бугарија, пренесува ТВ21. Обвинителството...