Ознака: македонска ракометна репрезентација
Ракомет 20.06.21 | 21:12

Ракометарите убедливо загубија на вториот тест со Србија

Денеска и во вториот пријателски натпревар македонската Б ракометна репрезентација предводена од селекторот Кирил Лазаров загуби овојпат доста убедливо со 33:23 во...

Ракомет 19.06.21 | 19:41

Македонија поразена на првиот меч со Србија

Македонските ракометари имаа лош ден на првиот контролен меч со Србија. Македонската ракометна Б-репрезентација е поразена на првата контрола со северниот сосед со...

Ракомет 24.05.21 | 20:50

Лазаров ќе тестира против Србија

Ракометарите на Македонија следниот месец ќе одиграат два пријателски натпревари со селекцијата на Србија. Натпреварите ќе се играат во Ниш на 19 и 20 јуни. Селекторот...

Ракомет 06.05.21 | 19:38

Македонските фанови од утре можат да купат билети за ЕП 2022

Уште едно големо натпреварување е пред македонската ракометна репрезентација. Кирил Лазаров и момците денеска ги дознаа противниците за ЕП 2022 година кое ќе се одржи...

Ракомет 06.05.21 | 18:50

Лазаров: Противниците се тие што се, на секој меч ќе одиме на победа

Македонската ракометна репрезентација доби тешка група на денешната ждрепка за Европското првенство 2022, но Лазаров вели дека нема изговори, одиме на победа на секој...

Ракомет 06.05.21 | 18:46

Ждрепка ЕП 2022: Македонија во групата А со светскиот првак Данска

Ракометната репрезентација на Македонија ги дозна противниците за Европското првенство 2022 кое во јануари идната година ќе се игра во Унгарија и Словачка. Лазаров и...

Ракомет 03.05.21 | 11:58

ЕХФ: Македонските ракометари в четврток ќе ги знаат противниците на Европското првенство

Европската ракометна федерација (ЕХФ) објави дека жрепката со која ќе бидат одредени групите за Европското првенство 2022 ќе биде извршена в четврток во Виена, откако...

Македонија 02.05.21 | 23:40

Мицкоски: Пркоста и огромното срце на терен победува! За кого, ако не за нашата Македонија

Пркоста и огромното срце на терен победува, тоа се покажа денес со головите на Кире Лазаров и момците од нашата ракометна репрезентација. Во Унгарија и Словачка на ЕП...

Ракомет 02.05.21 | 21:45

РФМ ќе ги награди ракометарите со вкупна премија од 50.000 евра

Ракометната Федерација на Македонија за овој квалификациски циклус ќе ги награди ракометарите со вкупна премија од 50.000 евра. Ракометарите добија 20.000 евра за триумфот...

Ракомет 02.05.21 | 21:32

Лазаров: Ме изнервираа Швајцарците пред натпреварот, требаше да покажат повеќе почит кон нас

Изјавите на Швајцарците пред натрепварот со Македонија дополнително го мотивирале селекторот и капитен на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, кој...

Ракомет 02.05.21 | 21:21

Кузмановски: Штета за Швајцарците, но ние не попуштаме никому!

Македонската репрезентација ги заврши квалификациитe за ЕП 2022 година со победа на свој терен. Иако пласирани, македонските ракометари го честитаа Велигден со победа...

Ракомет 02.05.21 | 19:47

Велигденски поздрав од ракометарите, триумф на Македонија над Швајцарија

Македонската ракометна репрезентација вечерва во Скопје ја совлада Швајцарија со 29:28 во последното коло од квалификациите за Европското првенство. Иако Македонците...

Ракомет 01.05.21 | 19:31

Швајцарците се закануваат: Македонија не е врвна репрезентација, ќе ја победиме

Македонската ракометна репрезентација утре го заокружува квалификацискиот циклус за Европското првенство и тоа со средбата против Швајцарија во Скопје која започнува...

Ракомет 11.03.21 | 21:50

Лазаров со селекторско деби од соништата: Македонија го победи светскиот првак Данска

Ракометот повторно е главна тема во Македонија. Ракометната репрезентација  го победи светскиот првак Данска so 33-29. Одлично деби на новиот селектор, Кире Лазаров. Македонија...

Ракомет 07.03.21 | 17:34

Првиот тренинг со Кире Лазаров како тренер

Македонската ракометна репрезентација под водство на новиот селектор, легендата на домашниот и европски ракомет, Кирил Лазаров, ги реализира тренинг активностите...

Ракомет 23.01.21 | 16:23

Брестовац: Кузмановски е следниот Кире

Селкторот Данило Брестовац смета дека Филип Кузмановски може да биде новиот лидер на репрезентацијата по заминувањето на Кире Лазаров. Кузмановски полека се наметнува...

Ракомет 18.01.21 | 16:24

Македонија губи на полувреме и од Чиле

Репрезентацијата на Чиле има предност од еден гол после 30 минути против Македонија од 17:16. Нешто подобро полувреме во однос на претходните средби, но повторно далеку...

Ракомет 18.01.21 | 16:20

Кире Лазаров го игра 40 мундијалски натпревар

Нашиот најдобар македонски ракометар Кире Лазаров на денешниот натпревар кој е од клучно значење за македонската ракометна репрезентација прослави уште еден јубилеј. Имено,...

Ракомет 16.01.21 | 08:21

Македонија денеска игра против домаќинот Египет

Македонската машка ракометна репрезентација денеска игра против домаќинот Египет. По поразот од Шведска во воведното коло, избраниците на Данило Брестовац имаат можност...

Ракомет 14.01.21 | 10:06

Вечерва навиваме! Македонија го игра првиот натпревар на СП 2021

Македонската ракометна репрезентација вечер од 20:30 часот ќе се сретне со Шведска во 1. коло од Г-групата на Светското првенство во Египет. Избраниците на селекторот Данило...