Ознака: македонска пошта
Економија 11.12.20 | 14:27

Од 1 март повторно ќе може да се плаќаат сметки во пошта

Генералниот директор на А.Д. Пошта, Јани Макрадули очекува од 1 март следната година да бидат отворени шалтерите на „Халк банка“ и граѓаните да можат да ги плаќаат сметките...

Економија 11.12.20 | 14:24

Макрадули: АД Пошта има долг околу 10 милиони евра

Генералниот директор на АД Пошта, Јани Макрадули изјави дека Владата ѝ доделила на компанијата финансиски средства од буџетот поради загубите претрпени од пандемијата...

Македонија 27.10.20 | 11:15

Жерновски е новиот директор на Железници, Макрадули ќе раководи со Македонски пошти

Екс градоначалникот на општина Центар, и поранешен заменик министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, ќе биде директор на ЈП за Желзничка инфраструктура, дознава ТВ21. Во...

Економија 21.10.20 | 14:33

Бектеши: Буџетот треба да го ослободиме од „Пошта“ и другите државни загубари

Во врска со одложувањето на либерализацијата на поштенскиот пазар, министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција рече дека почнува процедура...

Македонија 15.10.20 | 09:50

ВМРО-ДПМНЕ: Македонска пошта е новиот бонбона бизнис за мафијата на Заев

Од ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека во овие 4 години власт Заев и неговата мафија ништо не изградија, туку само распродаваат. Мафијата на власт на чело со Зоран Заев очигледно...

Македонија 14.10.20 | 23:35

Јовановиќ: Тоа што сакате да ја продадете Пошта само покажува колку ви е гајле

Тоа што сакате да ја продадете Пошта само покажува колку ви е гајле. И за Пошта, и за државата, и за луѓето, реагира на фејсбук поранешниот советник Бранимир Јовановиќ. Да,...

Економија 09.09.20 | 16:48

Македонскa пошти загубила над 50 милиони евра за 6 месеци

Банките го започнаа натпреварот за добивање за промет на плаќање на „Македонска пошта“. Во петок ќе се знае колку од комерцијалните банки во земјава се заинтересирани...

Сервиси 20.08.20 | 14:16

ЕВН апелира граѓаните кои платиле за струја преку „Еуростандард“ и „Пошта“ да достават доказ за уплатата

ЕВН Македонија ги известува своите корисници кои извршиле уплата за потрошена електрична енергија преку Еуростандард банка и Македонска пошта на ден 12.08.2020 година...

Сервиси 13.08.20 | 19:27

Услугите на ЕВН не ќе може да се плаќаат преку Македонска пошта: Ова се алтернативите

ЕВН Македонија ги информира корисниците дека како резултат на последните случувања со Еуростандард банка, истите не ќе бидат во можност да извршат уплати за фактури...

Економија 13.08.20 | 14:43

„Македонска пошта“ денес не може да ги обезбеди финансиските услуги и услугите на платниот промет за депонентите на банката

Поради неработењето на Еуростандард банка од денеска на шалтерите не можеме да ги обезбедиме финансиските услуги и услугите на платниот промет за многу граѓани и правни...

Црна хроника 08.08.20 | 14:29

Вработен во пошта земал пари од сметка на пензионерка

Поднесена е кривична пријава против тетовец за сторени кривични дела „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „злоупотреба на лични податоци“, кој како...

Македонија 28.05.20 | 11:48

По 5.700 евра бонус за директорите, додека „Пошта“ тоне со 10 милиони евра загуба

Државниот завод за ревизија открил низа на нерегуларности во работењето на АД Пошта. ревизорите констатирале дека во услови кога Поштата работи со загуба, Надзорниот...

Црна хроника 15.05.20 | 17:24

Тоа што е страшно е што овие дечки, го научиле токму тоа од оваа власт и политичари

Ако ова не е емулација на политичарите, тогаш не знам што е, коментира аналитичарот Ивор Мицковски за веста дека десет вработени во Македонски пошти украле 25 илјади...

Македонија 09.05.20 | 13:18

По реакциите на јавноста: Македонска пошта ја повлече марката со карта на усташка Хрватска

Македонска пошта ја повлече спорната серија на поштенски марки со кои сакаше да и искаже благодарност на Хрватска за помошта во евроинтеграциите на Македонија. По реакциите...

Економија 14.02.20 | 10:22

Нова реформа на власта: 280 предизборни вработувања во Пошта

Директорот на Македонски пошти, Еујп Рустеми од ДУИ, распиша оглас за вработување лица во државната институција. Јавниот оглас е распишан за пополнување на 280 работни...

Економија 07.10.19 | 21:41

Пошта вработува, 80 лица биле неопходни

Граѓаните уште не се задоволни од нивните услуги, но Македонски пошти набргу ќе добијат 80 нови вработени. Генералниот директор на ова друштво распишал оглас за дури...

Македонија 19.03.19 | 21:50

ЕЛЕМ стана ЕСМ, Македонска пошта сега е Северна

На денешната владина седница беше разгледан и усвоен и Извештајот на меѓуресорската работна група за извршување на обврските од Конечната спогодба со Република Грција,...