Ознака: македонска кошаркарска федерација
Кошарка 16.08.21 | 21:35

Ќе вратат ли времињата на „леле луѓе што направивме“: Koшаркарите ќе играат за Светско првенство

Македонската кошаркарска репрезентација првпат во историјата ќе игра за пласман на еден Мундобаскет, откако со вечерашната победа над Швајцарија (67-61) на претквалификацискиот...

Фудбал 19.04.21 | 12:47

Koшаркарската федерација се правда дека морало на дресовите на репрезентацијата да стои „Северна“

Кошаркарската федерација излезе со став зошто на последните квалификациски средби на дресовите на нашите кошаркари стоело името „Македонија“. Настапот со...

Кошарка 21.02.21 | 15:26

Koшаркарите ја победија Италија но пласманот на ЕП виси

Македонската кошаркарска репрезентација попладнево ја победи Италија со 87:78 и ги зачува шансите за пласман на Европското првенство 2022. До првата победа во квалификациите,...

Кошарка 19.02.21 | 10:26

Некогаш беа херои: Kошаркарите горди со „северна“ на дресовите

Koшаркарската репрезентација игра квалификации за Европското првенство но без голем успех.Она што остана забележано дека тие на дресоцвите гордо го носат името „северна“. Ова...

Кошарка 13.10.20 | 16:56

Kошаркарите сакаат да играат, Федерацијата не дава

Асоцијација на Кошаркарски Играчи денес преку соопштение побара од надлежните да донесат одлука за почеток на првенството со запазување на здравствени протоколи. Во...

Балкан 21.05.20 | 15:26

Пукна „бетон“ идентитетот: За Србите сме „северномакедонци“

Дека Македонија доживува понижувања од сите соседи доказ е и прилогот на српската национална телевизија РТС. Тие во прилгот од спортот  известуваат дека претседателот...

Кошарка 16.04.19 | 13:01

МКФ ги суспендира „Градски парк“ и малата сала во „СРЦ Кале“

Македонската кошаркарска федерација денеска соопшти дека не дозволува да се играат натпревари од плеј-офот и плеј-аутот во салите „Градски парк“ и „СРЦ Кале – малата...