Ознака: македонска химна
Македонија 24.06.21 | 10:24

Героски: Мислам дека Ахмети не нѐ излажа и дека Заев навистина планира да ја жртвува химната

Нема ден Зоран Заев да не ни покаже дека навистина не е човек на кого може да му се верува, пишува во својата последна колумна уредникот Бранко Героски, додавајќи дека...

Македонија 22.06.21 | 12:12

Ахмети: Се разговарало и за промена на грбот и знамето на Македонија, а нова химна е само „прашање на време“

Претседателот на ДУИ Али Ахмети вчера во емисијата „Клан дебата“ откри дека со лидерот на СДСМ и коалиционен партнер Зоран Заев на маса веќе ги ставиле знамето и грбот...

Македонија 30.05.21 | 20:31

Нина Јанева: Ченто ми е најдобар другар, ги видов неговите… се борев со солзите, затоа ја згрешив химната

Од 1.000 пати пеење на химната, ова ми е прв и последен пат да ја погрешам, рече Нина Јанева Николовски, која вчера за време на протестот на уставобранителите ја згреши македонската...

Естрада 29.10.20 | 18:24

За да докаже дека случајно ја згрешила: Тамара реши да ја истетовира македонската химна

Тамара Тодевска во емисијата „Бексејџ“ проговори за тешките моменти со кои се уште се соочува откако на прославата во Амбасадата на САД за „4 јули“ при интонирањето...

Македонија 12.07.20 | 21:51

„Вие сте мојот глас, јас сум вашето ехо!“: Моќна изведба на македонската химна од Игор Дурловски

Вие сте мојот глас, јас сум вашето ехо!, порача носителот на кандидатската листа за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и оперист, Игор Дурловски и со моќна изведба на македнската...

Македонија 13.09.19 | 15:29

Летоци во училишните дворови: Драги првачиња, ова е нашата химна

Расфрлани летоци по основните училишта со македонската химна можеле денеска да се забележат во дворовите на повеќе улилишта во Скопје. Откако во јавноста се појавија...

Македонија 13.09.19 | 11:38

Македонската химна не е исфрлена од образовниот систем

Македонската химна, како и досега, е дел од образовниот систем и не се точни информациите дека таа е исфрлена од образовниот ситем во основно училиште. Бирото за развој...

Македонија 11.09.19 | 10:17

Не исполни ништо, освен она дека ќе јаде живи луѓе

Не исполни ништо од она што тој го рече, освен дека ќе јаде живи луѓе, коментира Тони Михајловски по веста декапо новата програма за музичко во основните училишта македонската...

Македонија 31.07.19 | 23:41

Марко одбил да ја пее химната по текстот на Тамара

Марко Трпчевски од групата „Плетенка“ од Битола му ја треснал слушалката на организацискиот одбор на прославата на Илинден во селото Смилево, кој од него барал да...

Македонија 28.07.19 | 14:04

На Гумење и на Мечкин Камен химната ќе ја испее тенорот Влатко Груевски

Државата се подготвува за цермонијата а честа да ја изведе химната на свеченото отворање на Гумење кое ќе биде на 1 август му припадна на оперскиот пејач Влатко Груевски...

Македонија 05.07.19 | 15:09

„Химната па химната, а и Гоце не бил баш Гоце“ – владините мегафони ја почнаа постапката за промена на химната

Претседателот на надзорниот одбор на МИА и еден од најголемите поддpжyвaчи на Владата на Зоран Заев, новинарот Зоран Иванов, со cкaндалозен Фејсбук статус застана во...

Македонија 04.07.19 | 22:58

Химната на Тамара беше класично пуштање на пробен балон!

И поранешната министерка за култура Ганка Цветанова го искоментира скандалот со изведбата на македонската химна од страна на Тамара Тодевска. Таа на синоќешната прославапо...

Македонија 04.07.19 | 14:17

Вака се пее химна кога си понесен од емоции и еуфорија

Потсетување маестралната изведба на македонската химна од Игор Дурловски на Денот на независноста на Македонија.

Колумни 04.07.19 | 13:55

Може ли и Никола Груевски до небо да се извини и да се врати?!

Предраг Димитровски Таму некаде во почетокот на 80-тите години на минатиот век во тогаш посточките кина почнаа од Запад да стигнуваат првите еротски филмови. И, нормално,...

Македонија 04.07.19 | 12:55

Заев: Ненамерна грешка и пропуст, химната се пее секој ден, насекаде

Ненамерна грешка и пропуст, вака премиерот Зоран Заев денеска го оцени интонирањето на македонската химна од страна на Тамара Тодевска на синоќешната прослава на Денот...

Двоглед 04.07.19 | 10:52

Владата на вонредна седница ја предложи „Хеј, Северни“ за нова химна на Република Македонија

Владата на вонредна седница одржана утринава донесе одлука на парламентот да му предложи промена на националната химна на Република Македонија, со цел да се избере...

Македонија 04.07.19 | 10:24

Баш на тој дел те здрма еуфорија, м? Не ти е првпат, и на стадион така ја испеа

Како и најавата за концертот во Охрид, така и извинувањето на Тамара Тодевска предизвика само негативни реакции на социјалните мрежи. Понесена од емоции и од еуфорија...

Македонија 04.07.19 | 09:58

Понесена од емоции и од еуфорија Тамара направила каша-попара од химната

По реакциите на јавноста, но не и на државниот врв за погрешната изведна на националната химна на Република Македонија се јави Тамара Тодевска со извинување од дното...

Македонија 04.07.19 | 08:54

ОМД бара извинување од Амбасадата на САД за погрешната химна

Обединетата македонска дијаспора повика на итно изјаснување и извинување од страна на Амбасадата на САД во Скопје, Македонија, за неприфатливата грешна македонската...

Македонија 04.07.19 | 08:43

Колку Тамари се потребни за да исчезнеме и од сопствената химна?

Сквернавењето на македонската химна и идентитетот бетон се главни теми на Твитер и на Фејсбук. Жестоката реакција не престанува, исто како што недостасува жестока реакција...