Ознака: македонска армија
Македонија 25.05.22 | 20:15

И војниците ќе добијат поголеми плати, погодности и за пензионирање

Владата на Република Македонија на денешната редовна 48 седница го утврди текстот на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за служба во Армијата...

Македонија 26.01.22 | 10:58

Македонската армија меѓу 10-те најлоши армии во светот

Последниот извештај на „Global Firepower“ покажува дека македонската армија е на 134 место од 140 држави во светот. Индексот за „Global firepower“(статистичка веб страница) ги рангира...

Македонија 07.08.21 | 11:14

Димовски: АРМ е единственото нешто што функционира во оваа држава

Вклучувањето на АРМ во сите државни активности е доказ за нефункционални цивилни институции, пишува Илија Димовски. Поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ смета дека Армијата...

Македонија 05.08.21 | 12:22

Околу 300 војници се на терен во Пехчевско

Армијата на Република Македонија која од самиот почеток на катастрофалните пожари во координација со сите надлежни институции се вклучи во гасењето на пожарите,...

Македонија 11.05.21 | 08:49

Македонски војник со тешка состојба предизвикана од ковид-19 се транспортира од Африка

Пациент заразен со коронавирус, во тешка состојба, пристигнува во Македонија и се очекува да биде сместен на Клиниката за инфективни болести. Извори на клиниката коментираат...

Македонија 07.04.21 | 15:59

Геостратегија: Армијата на Шекеринска е единствената НАТО армија која се вакцинира со руски вакцини донирани од Србија

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за здравство Венко Филипче објавија дека денеска започнала вакцинацијата на припадниците на АРМ. Денеска...

Македонија 02.04.21 | 12:12

Пендаровски ја ангажираше Армијата за обезбедување на границата

Претседателот Стево Пендаровски донесе одлука за ангажирање на Армијата на границата. Врз основа на Одлуката на Владата за постоење на кризна состојба на дел од територијата...

Македонија 13.03.21 | 14:21

Шекеринска: Aрмијата ќе биде ангажирана во процесот на имунизација доколку тоа е потребно

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска истакна дека припадниците на армијата и воено медицинскиот центар се уште се активно вклучени во справувањето со корона...

Македонија 10.02.21 | 08:57

Илиевски: Не заборавајте дека ја укинаа радиодифузна

По веста дека македонската армија е на 133 место на листа од 139 земји, Богдан Илиевски саркастично коментира – не заборавајте дека ни ја укинаа радиодифузна. Македонија...

Македонија 25.11.20 | 14:00

Армијата од утре ќе ги чува болниците

Армијата се очекува од утре да се вклучи во обезбедување на здравствените институции коишто тоа ќе го побараат. Ќе се обезбедуваат клиниките во Скопје, поголемите болници...

Македонија 24.11.20 | 14:11

Околу 150 полицајци и 300 војници ќе ги обезбедуват здравствените објекти

Вкупно 295 припадници на Армијата ќе учествуваат во поддршка на полицијата за обезбедување на објектите согласно потребите на Министерството за здравство. Оваа бројка...

Македонија 05.11.20 | 14:26

Војската на улица: Дали се подготвува полициски час низ Македонија?

Претседателот Стево Пендаровски, врз основа на член 18, став 1, точка 5 и член 28, од Законот за одбрана, како и генералната наредба за ангажирање на дел од Армијата во мирновремени...

Македонија 04.11.20 | 09:25

Армијата ќе помага во обезбедувањето на болниците

Владата на синоќешната седница го прифати предлогот на Министерството за здравство за ангажирање на припадниците на Армијата во обезбедувањето на болниците како дополнителна...

Македонија 17.10.20 | 08:41

Армијата денеска во првата мисија како членка на НАТО

Македонската Армија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена...

Македонија 11.09.20 | 15:10

АРМ прими 70 нови војници, со нов конкурс ќе се бараат уште 200

Армијата на Република Македонија официјално во касарната „Илинден“ ги прими во своите редови 70 нови професионални војници. Во таа пригода, министерката за одбрана,...

Македонија 17.08.20 | 15:40

Македонската армија одбележува 28 години од своето постоење

На воениот стадион во Градскиот парк во Скопје утре ќе биде одбележан Денот на Армијата на Република Македонија. Свеченоста ќе се реализира во согласност со протоколот...

Македонија 19.06.20 | 15:07

Голем број припадници на Армијата се заразени со коронавирус, тврдат од Синдикатот на одбраната

Парична награда од по 10 илјади денари за март, април и мај годинава за придонесот и дополнителниот ангажман на вработените во Министерството за одбрана и на припадниците...

Македонија 19.06.20 | 13:24

Синдикатот бара и војниците да добијат награда за справувањето со ковид-19

Од Синдикатот на одбраната и безбедноста бараат парична награда за вработените во Министерството за одбранa и за војниците за нивниот придонес во надминувањето на...

Македонија 13.06.20 | 13:39

Армијата се вклучи во тестирањата за Ковид-19

Министерството за здравство информира дека Армијата на Република Македонија со поддршка се вклучи во тестирањето на граѓаните од коронавирусот. Тим од техничкиот...

Македонија 15.04.20 | 16:57

По Велигден, АРМ и во Велес

Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на денешната прес-конференција информираше за заклучоците донесени на денешната осма седница на Општинскиот штаб за...