Ознака: Македонија – Унгарија
Македонија 29.09.22 | 17:41

Мицкоски на средба со унгарскиот амбасадор Клајн: Власта нема слух, иако им нудиме решение за справување со енергетската криза

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на партијата Тимчо Муцунски денеска оствари средба со амбасадорот на Република Унгарија...

Македонија 15.09.22 | 13:28

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Унгарија, Андраш Клаин

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Унгарија во Република Македонија, Андраш Клаин. На церемонијата...

Македонија 18.03.22 | 17:15

Николоски-Дукс: Унгарија со силна поддршка во процесот за почеток на преговори за Македонија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска во Собранието оствари средба со амбасадорот на Унгарија Ласло Иштван Дукс. На средбата, како што соопшти...

Скопје 10.11.21 | 22:11

Ѓорѓиевски гостин на 20-годишнината на Здружението на Унгарците во Македонија „Теледом”

На покана на Здружението на Унгарците во Македонија, “Теледом”, градоначалникот Орце Ѓорѓиевски, вечерва присуствуваше на манифестација по повод неговото 20-годишно...

Македонија 17.10.21 | 18:02

Началникот на Генералштабот на вооружените сили на Унгарија во дводневна официјална посета на македонската армија

Началникот на Генералштабот (ГШ) на Вооружените сили (ВС) на Унгарија, генерал-потполковник Ромулус Русин-Сенди, кој се наоѓа во дводневна официјална посета на Армијата...

Македонија 21.09.21 | 14:34

Поддршка од унгарскиот премиер Виктор Орбан за ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски и Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на партијата, Александар Николоски денеска остварија средба со премиерот на Република Унгарија...

Македонија 14.05.21 | 09:14

Донираните вакцини „Астразенека“ од Унгарија граничната полиција ќе ги трампа за „Синофарм“

Донацијата од шест илјади вакцини „Астра-Зенека“, што македонските гранични полицајци ја добија од Унгарија, нема да заврши кај нив, затоа што повеќето се помлади од...

Македонија 12.05.21 | 15:40

Пристигнаа 6.000 дози вакцини за имунизација на Граничната полиција, донација од унгарската Влада

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на граничниот премин Меѓународен аеродром „Скопје” ја пречекаа...

Македонија 12.05.21 | 08:20

Унгарија ќе донира вакцини за полицајците

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто денеска ќе престојува во еднодневна посета на државава, при што ќе предаде донација во вакцини...

Македонија 16.02.21 | 17:29

Николоски се сретна со унгарскиот амбасадор, разговараа за идејата за формирање Национален совет за евроинтеграции

Претседателот на Националниот совет за евроинтеграции Aлександар Николоски се сретна со амбасадорот на Република Унгарија, Н.Е. Ласло Иштван Дукс. На средбата го информирав...

Македонија 01.02.21 | 16:49

Николоски на средба со Сијарто: Поддршката од Унгарија за Македонија е сестрана

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Унгарија, Петар Сијарто. Како што соопшти Николоски, средбата...

Македонија 29.04.20 | 21:19

Николоски: Првите скафандери употребени во државата биле донацијата од Унгарија, откри Николоски

Речиси 20 проценти од сите заболени во Македонија се медицински персонал, а тоа е резултат на тоа што медицинскиот персонал на почетокот немаше никаква заштитна опрема...

Македонија 06.04.20 | 12:29

Чулев му посака добредојде на Сијарто, следува и билатерална средба

Добредојде за Министерот за надворешни работи на Унгарија, порача македонскиот министер за внатрешни работи, кој беше дел од делегацијата што го пречека Петер Сијарто...

Македонија 06.04.20 | 12:17

Како ретко кој во историјата на нашата држава, Виктор Орбан и владата на Унгарија се силен поддржувач на Република Македонија

Македонија има пријтели, порача потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски, по денешната помош од, како што кажа, пријателската Унгарија, предводена лично од...

Македонија 06.04.20 | 08:36

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто во Скопје ќе предаде помош за справување со коронавирусот

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска, на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на земјава за време на која предвидени...

Македонија 02.03.20 | 17:03

Заев на средба со унгарскиот амбасадор: Македонија има огромна поддршка од Унгарија за евроинтеграциите

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска оствари средба со делегација од амбасадата на Р.Унгарија во земјава предводена од амбасадорот, Ласло Дукс, известија од СДСМ,...

Македонија 15.02.20 | 13:06

Унгарија не финансира антинато пропаганда во Македонија – НАТО може мирно да спие

Унгарскиот амбасадор во Македонија, Ласло Дукс, во интервју за весникот „Слободен печат“, ги отфрла тврдењата на словенечкиот портал „Нецензурирано“, како и на европратеникот...

Македонија 17.10.19 | 10:51

Заев си дозволи да биде транспарентен: Полска и Унгарија имаат проблем со владеењето на правото и внатрешни проблеми

На обраќањето во Виена, говорејќи за европерспективите во регионот и за тоа зошто Македонија треба да добие датум за преговори, премиерот Заев нагласи дека и земји-членки...

Култура 03.04.19 | 18:43

Со манифестацијата „Недели на унгарска култура“ се одбележуваат 25 години од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу нашите земји

Со манифестацијата „Недели на унгарската култура“ се одбележуваат 25 години од воспоставувањето дипломатски односи меѓу Унгарија и нашата земја и 20 години од отворањето...