Ознака: македонија – украина
Фудбал 18.06.21 | 14:26

Украинските фанови скандираа „Македонија!“ по мечот

Во Букурешт уште пред мечот очигледна беше хемијата меѓу македонските и украинските навивачи, а таа продолжи и вечерта по нашиот пораз. Селекторот Андриј Шевченко не...

Македонија 17.06.21 | 14:21

Весело е во автобусот кон Националната арена, македонските навивачи загреваат грла за трибините

За помалку од едена час во Букурешт започнува мечот на Македонија против Украина. Избраниците на Мрме ќе се борат за полуфинале, а покрај фудбалерите се загреваат и...

Фудбал 17.06.21 | 08:39

Македонија во 15 часот се соочува со Украина, Ангеловски вели „за нас ова е финале“

Македонската фудбалска репрезентација попладнево од 15 часот против Украина на Националната арена во Букурешт го игра вториот натпревар од групата Ц на ЕУРО2020. Македонскиот...

Економија 01.12.20 | 10:21

Се воведува редовна авиолинија Скопје-Киев

На релацијата Скопје-Киев од 6 декември (недела) се воведува редовна авиолинија. Новите летови, што се воспоствуваат првпат меѓу Украина и Македонија, ќе ги реализира...

Македонија 23.12.19 | 10:07

За Украина ќе патуваме без виза

Од вчера стапи во сила постојаниот безвизен режим меѓу Украина и Македонија, објави денеска на „Твитер“ државниот секретар во украинското Министерство за надворешни...