Ознака: македонија – украина
Македонија 16.08.23 | 09:26

Зеленски се заблагодари за поддршката од Македонија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ѝ се заблагодари на Македонија за приклучувањето кон декларацијата на Г-7 за поддршка на безбедносните гаранции за Украина. Благодарен...

Фудбал 16.06.23 | 21:35

Барди и Елмас ѝ донесоа водство на Македонија од 2-0

Македонија поведе по пола час игра против Украина со гол на Енис Барди од пенал, откако судијата Лукас Фендрих не виде чиста игра со рака, па ВАР го поправи и по прегледувањето...

Фудбал 16.06.23 | 20:36

Милевски ќе ја нападне Украина со Несторовски, Трајковски и Елмас

Македонската фудбалска репрезентација вечерва го играа вториот меч од квалификациите за Европското првенство, а противник ни е селекцијата на Украина која ќе ја пречекаме...

Фудбал 05.06.23 | 21:36

ФФМ: Билетите за дуелот со Украина од денеска во продажба

Билетите за претстојниот натпревар на македонската фудбалска репрезентација во квалификациите за ЕУРО2024 против Украина од денеска се пуштени во продажба, објави Фудбалската...

Фудбал 03.06.23 | 13:31

Од понеделник во продажба билетите за Македонија – Украина

Во понеделник, 5 јуни, ќе започне продажбата на билетите за фудбалскиот натпревар Македонија – Украина (16 јуни, 20:45 ч.) на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје...

Македонија 29.03.23 | 22:42

Владата донесе дефинитивна одлука да ѝ донира хеликоптери на Украина

Владата на седница донела одлука да донираме хеликоптери  на Министерството за одбрана на Украина и утврдила текст на Протокол за таа намена. Владината прес-служба...

Македонија 27.03.23 | 22:20

Македонската влада прави голема грешка, порача Захарова

Македонија има намера да ѝ испрати на Украина 12 воени хеликоптери Ми-24 од руско производство, кои Скопје ги набави од Украина во 2001 година. Четири хеликоптери беа подложени...

Економија 06.10.22 | 11:16

Олеснета слободна трговија и обезбедување храна со потпишаните договори меѓу Македонија и Украина

Денеска во Прага, во присуство на премиерот Димитар Ковачевски и премиерот на Украина, Денис Шмихал свечено беа потпишани одлуките со кои се дополнува и ревидира постојниот...

Македонија 31.08.22 | 16:40

ЕВН Електродистрибуција донираше трансформатори за Украина

ЕВН Електродистрибуција испрати трансформатори за електрична енергија како донација за семејства од Украина кои се соочуваат со недостиг на струја за време на воената...

Македонија 07.08.22 | 22:31

Уште четири тенкови од Македонија тргнале како донација во Украина

Уште еден конвој со тенкови од Македонија тргнал кон Украина. Според информациите на Курир, на 3 август 2022 во 19:10 часот се забележани четири тенкови кои се пренесуваат...

Македонија 12.03.22 | 09:37

Украина им ги врати запленетите камиони на македонските превозници

Вратени им се камионите и превезуваната роба на македонските транспортери кои беа запленети од украинските власти на граничниот премин „Јагодине” меѓу Украина...

Македонија 23.02.22 | 15:41

Ковачевски ќе се понуди да прими бегалци од Украина

Портпаролите на Владата, Муамет Хоџа и Душко Арсовски на денешната редовна прес-конференција информираа за одлуките и заклучоците донесени на 16-тата седница, одговарајќи...

Македонија 01.02.22 | 14:14

Направени се сите неопходни подготовки за можните сценарија во Украина, порача Пендаровски по седницата на Советот за безбедност

Безбедносната состојба во земјата е стабилна и засега нема индиции кои би укажувале дека би можело да дојде до загрозување на територијалниот интегритет и суверенитет...

Економија 27.09.21 | 23:26

Украина ќе увезува македонско јаболко без царина

Македонското јаболко ќе се извезува во Украина без царина, најави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа. По почетокот на бербата...

Фудбал 18.06.21 | 14:26

Украинските фанови скандираа „Македонија!“ по мечот

Во Букурешт уште пред мечот очигледна беше хемијата меѓу македонските и украинските навивачи, а таа продолжи и вечерта по нашиот пораз. Селекторот Андриј Шевченко не...

Македонија 17.06.21 | 14:21

Весело е во автобусот кон Националната арена, македонските навивачи загреваат грла за трибините

За помалку од едена час во Букурешт започнува мечот на Македонија против Украина. Избраниците на Мрме ќе се борат за полуфинале, а покрај фудбалерите се загреваат и...

Фудбал 17.06.21 | 08:39

Македонија во 15 часот се соочува со Украина, Ангеловски вели „за нас ова е финале“

Македонската фудбалска репрезентација попладнево од 15 часот против Украина на Националната арена во Букурешт го игра вториот натпревар од групата Ц на ЕУРО2020. Македонскиот...

Економија 01.12.20 | 10:21

Се воведува редовна авиолинија Скопје-Киев

На релацијата Скопје-Киев од 6 декември (недела) се воведува редовна авиолинија. Новите летови, што се воспоствуваат првпат меѓу Украина и Македонија, ќе ги реализира...

Македонија 23.12.19 | 10:07

За Украина ќе патуваме без виза

Од вчера стапи во сила постојаниот безвизен режим меѓу Украина и Македонија, објави денеска на „Твитер“ државниот секретар во украинското Министерство за надворешни...