Ознака: Македонија – Турција
Македонија 18.04.20 | 23:08

„Кому му се додворувате, господине Османи?“: Зошто СДСМ и ДУИ свесно ја караат Македонија со Турција?

Респираторите порачани за Македонија од Кина преку норвешката Амбасада од Белград „ги земала Владата на Турција“, рече вицепремиерот задолжен за европски прашања...

Македонија 01.04.20 | 18:51

И Македонија воведува санкции против Турција?

Македонија, Црна Гора, Албанија, Исланд и Ерменија се приклучија на санкциите на ЕУ против Турција за нејзините сондажни операции во потрагата по природен гас во слободната...

Македонија 21.12.19 | 12:06

Џафери и Шеноп: Меѓупарлементарните односи ќе продонесат за натамошно продлабочување на соработката

Политичките и економските односи се на многу добро ниво, но постојат потенцијали да се развијат уште повеќе за што институциите на двете земји ја имаат потребната волја...

Македонија 21.12.19 | 08:43

Претседателот на турското Собрание во посета на земјава

Претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа Шентоп денеска престојува во посета на земјава. Шенол ќе оствари тет-а-тет средба со претседателот...

Ракомет 12.06.19 | 19:53

Македонија ја победи Турција

Ракометната репрезентацијата на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство 2020 откако денеска победи на гостински терен кај Турција (25-26) во петтото коло од...